עיר ימים נתניה (צילום: עידו ארז)עיר ימים נתניה (צילום: עידו ארז)
עיר ימים נתניה (צילום: עידו ארז)
(עיר ימים נתניה (צילום: עידו ארז))
בסוף 2017 נספרו בישראל יותר מ־163 אלף דירות ריקות, כ־6.5% מכלל הדירות בישראל, כך עולה מנתוני הלמ"ס. מדובר בעלייה של 3.5% במספר הדירות הריקות לעומת 2016, ובעלייה של יותר מ־10% ביחס לנתוני 2015, אז נספרו ברחבי המדינה כ-148 אלף דירות ריקות בלבד.
נתניה נמצאת במקום הרביעי בארץ עם אלפי דירות רפאים בשטחה. למעשה 6800 מהדירות הן דירות רפאים. ב2015 הנתון עמד על 7000 דירות. כלומר חלה ירידה של 2.8%- . תל אביב מוצבת במקום הראשון, כשאחריה ירושלים וחיפה.
(צילום: עידו ארז)(צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
((צילום: עידו ארז))
"דירות הרפאים" הריקות, הן דירות המוחזקות כדירות נופש על ידי רוכשים תושבי חוץ, או על ידי ישראלים שבבעלותם דירת מגורים עיקרית אחרת. בישראל ישנן41.5 אלף דירות כאלה. 58 אלף דירות נוספות אינן מאוכלסות מהסיבה ש"טרם נכנס דייר חדש". 16.5 אלף דירות נוספות מוגדרות כ"נטושות או הרוסות", ו־16.2 אלף דירות מוגדרות "בשיפוצים".
נתניה היא בין הערים המועדפות על צרפתים שמגיעים לישראל לחופשה או למספר חודשים במהלך הקיץ, זאת משום שמדובר בעיר חוף, עם טיילת רחבה ואופי מסורתי. כך הרבה דירות לאורך קו החוף נקנות בידי צרפתים שמגיעים לעיר לתקופה קצרה ובשאר הזמן הדירות נשארות ריקות.
(צילום: עידו ארז)(צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
((צילום: עידו ארז))
נתניה היא גם העיר המועדפת על עולים מצרפת כפי שמספר אליהו זנו, מנהל "האב התעסוקה" של ארגון "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל): "נתניה ידועה כעיר קולטת עליה, וכעיר המגורים המועדפת על העולים מצרפת. ולראייה; בעשור האחרון הגיעו לנתניה כ-15,000 עולים חדשים דוברי צרפתית, כאשר בשנת 2017 בלבד הגיעו לעיר כ-900 עולים מצרפת – שהם כשליש מתוך כ-2,800 עולים שהגיעו לעיר מכלל המדינות בשנה הזו".