נתוני הלמ"ס המבוססים על מאגר מרשם הדירות והמבנים בישראל, ומתייחסים לערים הגדולות הכוללות מעל 100,000 תושבים, עולה כי שיעור הבניינים הגבוהים הכוללים מעל 41 יחידות דיור (בניינים בני 10 קומות ומעלה) עומד על 2.9% בלבד. בנתניה לעומת זאת המספר גבוה בהרבה.
2 צפייה בגלריה
אתר בנייה בנתניה
אתר בנייה בנתניה
אתר בנייה בנתניה
(צילום: נמרוד גליקמן)
כאשר בוחנים את פילוח הנתונים לפי ערים, אשדוד היא העיר שבה שיעור הבניינים הגבוהים הכוללים מעל 41 יחידות דיור, הגבוה ביותר, והם מהווים 8.2% מכלל הבניינים בעיר, בבת ים שיעור הבניינים הגבוהים עומד על 7.8%. נתניה ניצבת במקום השלישי בישראל עם 4.5% של מגדלי מגורים. רביעית בדרוג חולון עם 4.1% בניינים גבוהים וחמישית תל אביב יפו עם 3.5%. כלומר גם בתל אביב, למרות הבנייה של עשרות מגדלים בשנים האחרונות רוב רובה של הבנייה בעיר הוא בבניינים נמוכים.
קראו גם:
הערים בהם שיעור הבניינים הגבוהים הוא הנמוך ביותר מבין הערים הגדולות הן בית שמש עם 0.4% בלבד של בניינים הכוללים מעל 41 דירות, אחריה בני ברק עם 1.5% בניינים גבוהים וכפר סבא גם היא עם 1.5% בניינים גבוהים בלבד. גם ברמת גן שיעור נמוך של 1.9% בניינים גבוהים בלבד ואחריה ירושלים עם 2.1% בלבד. במשך שנים, ערים כמו כפר סבא רצו לשמור על צביון כפרי
אדריכל גיל שנהב, מבעלי 'כנען שנהב אדריכלים' והחברה לפיתוח התחדשות עירונית, המשמש גם כיו"ר הסניף הישראלי של המועצה הבינלאומית לבניה לגובה, מציין כי נתוני הלמ"ס מדגישים ביתר שאת את הצורך בתכנון ובנייה מחדש של הערים הגדולות בישראל.
2 צפייה בגלריה
בנייה לגובה בישראל
בנייה לגובה בישראל
בנייה לגובה בישראל
(צילום מסך: באדיבות החברה לפיתוח התחדשות עירונית )
שנהב: "ישראל היא מדינה עם שטח קטן אך גם עם שיעור הילודה הגבוה ביותר בעולם המערבי. השילוב הזה מחייב אותנו להשתמש במשאב הקרקע בראייה ארוכת טווח ומתוך כוונה להשאיר לדורות הבאים שטחים פתוחים.
"לכן צריך לנצל ככל האפשר את שטחי הערים הקיימות ולא לכבוש שטחים פתוחים לטובת ערים חדשות. במסגרת תוכניות פינוי בינוי יש להרוס את השיכונים הישנים הכוללים לרוב בניינים טוריים בני 3-4 קומות עם שטחים נרחבים ביניהם, ולבנות במקומם בניינים גבוהים, מעורבי שימושים הכוללים גם מבני ציבור תרבות וחינוך, גגות ירוקים, שטחים ירוקים בכל קומה, מתקני ספורט ושטחי מסחר. אינטנסיביות עירונית היא המפתח לעירוניות טובה, כל הערים הנחשקות בעולם הן ערים שרמת הצפיפות בהן גבוהה פי שלושה וארבעה מערי ישראל והתחדשות עירונית מתחמית היא הפתרון לניצול מיטבי של הקרקע ויצירת ערים תוססות ונחשקות גם בישראל".
לעדכונים - חדשות נתניה