משבר הקורונה נתן אותותיו על הבנייה למשרדים בנתניה בשנת 2020.
1 צפייה בגלריה
פרויקט החלוצים של איציק תשובה
פרויקט החלוצים של איציק תשובה
פרויקט החלוצים של איציק תשובה
(הדמיה: טטרו שחר אדריכלים)
מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה, כי בנתניה לא היו כלל התחלות בנייה לשטחי משרדים בשנת 2020, בהשוואה ל-11,260 מ"ר משרדים שהחלו להיבנות בשנת 2019 בעיר.
בכל העשור האחרון - מאז שנת 2009 ועד סוף 2020 - החלו להיבנות בנתניה 89 אלף מ"ר בלבד למשרדים.
קראו גם:
לשם השוואה, בראשון לציון החלו להיבנות רק בשנה החולפת 171 אלף מ"ר למשרדים, בת"א 136 אלף מ"ר, ובירושלים 121 אלף מ"ר.
מניתוח הנתונים לפי ייעודים, עולה כי לא בכל התחומים הורגשה האטה בבנייה בנתניה בשנת 2020.
תחום המגורים שלט ללא עוררין בהתחלות הבנייה בעיר - 385 אלף מ"ר למגורים החלו להיבנות בשנה שעברה, ועוד 115 מ"ר בלבד לשטחי מסחר.
מדובר ב-1,959 דירות חדשות שהחלו להיבנות, פי שניים לעומת 2019.
נתניה מדורגת במקום השישי מבין הערים המובילות בישראל בכמות התחלות הבנייה של דירות חדשות.
יחד עם זאת, יזמי נדל"ן שבונים בנתניה מדווחים על ביקושים ערים לשטחי משרדים מצד חברות, שמחזירות את עובדיהן לעבודה מהמשרד לאחר שנת הקורונה, שהתאפיינה בעיקר בעבודה מהבית.
לדברי עומרי ראובני, סמנכ"ל שיווק ומכירות בקבוצת איציק תשובה: "אנחנו בונים פרויקטים של משרדים ומסחר בעיר ודווקא בשנה האחרונה ראינו עלייה בביקושים ובמכירות. ההיצע הנמוך במשרדים מפוארים בנתניה והחשיבה לטווח הארוך הביאו משקיעים רבים לרכוש שטחי נדל"ן מניב בפרויקטים שלנו.
"אני מאמין שאנחנו בדרך לצאת ממשבר הקורונה והביקוש למשרדים רק יוסיף ויגדל. אני לא חושב שבישראל יאמצו את מודל העבודה מהבית בהיקף רחב, זה פחות מתאים למנטליות הישראלית".
ראובני מוסיף עוד, כי "הקורונה כן הביאה איתה תמורות בשוק שצפויות להישאר איתנו גם בשנים הקרובות – חברות רבות הבינו שאין הכרח להישאר רק בתל אביב ולשלם דמי שכירות גבוהים מאוד על המשרדים שם.
"ישנם לא מעט מעסיקים ובעלי חברות שניצלו את השנה האחרונה לשדרוג המשרדים שלהם, הם גילו שאם הם קצת מתרחקים מגוש דן הם אפילו מצליחים לשדרג את סביבת העבודה ולקבל יותר בעבור הכסף שלהם. וכך, הביקוש למשרדים ברמת טריפל A גדל.
"היום מוצעים למכירה והשכרה שטחי מסחר ומשרדים חדשים ומפוארים בערי הפריפריה של המרכז, כמו ראשון לציון, נתניה ואפילו קיסריה".