ספרי התורה הקרועים על הרצפה והסידורים ההרוסים היכו השבוע בהלם וכעס את מתפללי בית הכנסת "שיח ישראל" בירושלים, וכך גם את נבחרי הציבור שהגיבו בזה אחר זה אודות ההשחתה המזעזעת.
הגרפיטי וספר התורה השרוף ליד בית הכנסת בנתניה | צילום: דוברות המשטרההגרפיטי וספר התורה השרוף ליד בית הכנסת בנתניה | צילום: דוברות המשטרה
הגרפיטי וספר התורה השרוף ליד בית הכנסת בנתניה | צילום: דוברות המשטרה
(הגרפיטי וספר התורה השרוף ליד בית הכנסת בנתניה | צילום: דוברות המשטרה)
אחד מאנשי בית הכנסת הירושלמי, המורכב מהרבה מתפללים צרפתים אמר השבוע כי "ברחנו מצרפת בגלל אנטישמיות, עלינו לישראל ופתאום זה... אם היו חוסמים לי את העיניים ושואלים אותי איפה אני נמצא, הייתי אומר בגרמניה, בשואה".
לכל העדכונים בזמן אמת - הצטרפו ל"מיינט נתניה" בוואטסאפ - קבוצה שקטה של חדשות ודיווחים בלבד!
אבל לא רק את הירושלמים ונבחרי הציבור המקרה הכעיס, אלא גם את תושבי נתניה, שחלקם התבטאו דווקא בעניין הדרת הסיקור אותו קיבל בית הכנסת בירושלים, לעומת הסיקור אותו קיבלו השחתות דומות שהתרחשו לאחרונה (ולא פעם אחת) – בנתניה.
הונדליזם בבית הכנסת הרפורמי בנתניה | צילום: הרב אדגר נוףהונדליזם בבית הכנסת הרפורמי בנתניה | צילום: הרב אדגר נוף
הונדליזם בבית הכנסת הרפורמי בנתניה | צילום: הרב אדגר נוף
(הונדליזם בבית הכנסת הרפורמי בנתניה | צילום: הרב אדגר נוף)
בשנה האחרונה חוו תושבי נתניה פגיעה ב-4 בתי כנסת בעיר. תושבים בנתניה אמרו השבוע: "ראינו מה קרה בעיר הבירה. בתי הכנסת בנתניה ובירושלים לא זהים? רק שם מזועזעים? אצלנו זה קורה כבר תקופה ארוכה ואף אחד לא נזעק. מעניין למה? בגלל ששם זה יותר 'נוצץ'? בהחלט בושה לנבחרי הציבור שלנו וגם לאלה שאוכפים את החוקים".
4 בתי כנסת הושחתו בנתניה בשנה האחרונה
רק בסוף השבוע האחרון הושחתו שני בתי כנסת בעיר. במוצ"ש התקבל במשטרת ישראל דיווח על ריסוס גרפיטי על קיר בכניסה לבית כנסת ברחוב מקדונלד בנתניה.
מבדיקה ראשונית של שוטרים שהגיעו למקום התברר כי בסמוך נמצאה שקית עם חזייה וכי נשרפו ספרי תורה.
במקביל, ביום ראשון האחרון הגיעו אנשי קהילת נתן-יה לבית הכנסת של הקהילה בעיר וחשכו עיניהם: ערב קודם משכו אלמונים צינור מים במקום, פרצו את הגדר, הכניסו את צינור ההשקייה דרך אחד החלונות והזרימו מים במשך כ-14 שעות.
וונדליזם והרס נגד בבית הכנסת הקונסרבטיבי בנתניה (צילום: באדיבות קהילת בית ישראל)וונדליזם והרס נגד בבית הכנסת הקונסרבטיבי בנתניה (צילום: באדיבות קהילת בית ישראל)
וונדליזם והרס נגד בבית הכנסת הקונסרבטיבי בנתניה (צילום: באדיבות קהילת בית ישראל)
(וונדליזם והרס נגד בבית הכנסת הקונסרבטיבי בנתניה (צילום: באדיבות קהילת בית ישראל))
בית הכנסת של הקהילה נפגע קשה מהאירועים, סידורי תפילה וספרי תנ"ך נהרסו ורהיטים הושחתו.
כזכור, בשנה החולפת אירעו מספר מקרים של וונדליזם ואלימות נגד בתי כנסת בנתניה. בחודש יוני 2018, חברי הקהילה המסורתית (קונסרבטיבית) 'בית ישראל' בנתניה גילו כי אלמונים החליטו לחבל במבנה בית הכנסת שלהם וניפצו את דלת הכניסה למבנה עם אבנים גדולות.
תלונה הוגשה אז למשטרת נתניה. המקרה הגיע לאחר הפוגה של כשלושה שבועות אז נרשם מקרה נוסף של ונדליזם. בתווך, כ-120 איש ואישה ערכו ערב "חווית הבדלה" של הקהילה. מרבית הבאים לא חברים קבועים בקהילה, ובנוסף נצפה פעמיים רכב סיור משטרתי מפטרל ליד בית הכנסת במהלך הטקס.