אסון של משפחה שלמה: אביאל דבוש בן ה- 11 הוא הנער שנפצע קשה בשריפה שפרצה בביתו בנתניה. יתר בני המשפחה נפגעו באורח קל עד בינוני ועדיין מאושפזים בבתי החולים תל השומר ולניאדו. "הוא היה ממש גיבור ויצא מהמיטה הבוערת שלו בשביל שנמשוך אותו מהחלון'', מספרת אימו אורלי דבוש (49) שהיתה בביתה בזמן הפיצוץ ומבקשת את עזרת הציבור בשיקום ביתם ההרוס.
3 צפייה בגלריה
אביאל דבוש והדירה שעלתה באש
אביאל דבוש והדירה שעלתה באש
אביאל דבוש והדירה שעלתה באש
(צילום: דוברות כבאות והצלה)
צוותי כיבוי והצלה הוזנקו אתמול (שני) לבית משפחת דבוש ברחוב אלימלך נויפלד 9, בשכונת וותיקים, לאחר דיווח על שריפה שפרצה במקום, כנראה בשל פיצוץ סוללת אופניים שהוטענה בחדרו של אביאל, בזמן שהוא ישן. אביאל נפצע באורח קשה וסובל מכוויות בגופו, מורדם ומונשם בבית החולים תל השומר. בנוסף לאביאל, פונתה כאמור גם האם אורלי, שתי בנותיה ושלושה שכנים שנפגעו משאיפת עשן.
"זה קרה כשהייתי בבית עם שתי בנותיי שכבר התעוררו, ואביאל שישן בחדר שלו. הפיצוץ תפס אותי בדיוק כשהתכוננתי לצאת", מספרת אורלי את אשר קרה באותו הבוקר בשעה תשע וחצי. ''שמעתי את הרעש של הפיצוץ של הסוללה בחדר של אביאל ומיד רצתי לשם. לא הבנתי עדיין מה קרה, לא חשבתי לרגע שזה קרה בגלל סוללת האופניים שהוא מטעין בחדר שלו. מיד ניסיתי לפתוח את הדלת, להיכנס לראות מה קרה שם, אבל לא הצלחתי. היתה לי תחושה רעה והאש כבר התחילה להתפשט ויצא עשן. הגיעו שכנים לעזור לנו כי הם שמעו את הרעש וראו את העשן שהתחיל לצאת. הבנו שאי אפשר להוציא אותו מהדלת ומיד חשבנו על איך להוציא אותו מהחלון כי כבר ראינו שכל החדר שלו עולה באש וגם המיטה שלו מסביב, כשהוא בתוכה ישן. צעקתי לו: 'אביאלי תתעורר, צא מהמיטה ובוא אליי לחלון, אנחנו נוציא אותך'. הוא היה גיבור ואמיץ, עבר דרך האש שהתפשטה כבר על כל החדר ויצא אלינו לחלון.
"משכנו אותו מהחלון כשהוא כבר מלא כוויות ובמצב שהיה לו קשה לו לנשום'', מוסיפה האם בקול חנוק מדמעות. "אני בהלם וקשה לי. אני רחוקה מהבן שלי שמאושפז בבית החולים תל השומר בזמן שאני פה בלניאדו מאושפזת עם שתי הבנות שלי שנפגעו כמוני משאיפת עשן. המשפחה עוזרת לנו, אבל המצב לא קל ואני לא יודעת מה מחכה לנו לאחר שאביאל ייצא מזה בעזרת השם. אבא שלו עמוס והבת הגדולה שלי דניאלה שם איתו. הם מעדכנים אותי מה קורה איתו כל הזמן"..
האחות הגדולה דניאל מספרת שהמשפחה כולה בהלם. "המצב של אביאל לא טוב. אנחנו כולנו מתפללים שהוא ייצא מזה בעזרת השם". על מצבו של אביאל היא מעדכנת כי, ''הוא כרגע מאושפז עם כוויות בגוף והרופאים מטפלים בו. בגלל המצב שלו הוא מורדם ומונשם''.
3 צפייה בגלריה
אביאל דבוש, מאושפז עם כוויות בכל גופו
אביאל דבוש, מאושפז עם כוויות בכל גופו
אביאל דבוש, מאושפז עם כוויות בכל גופו
(צילום: דוברות כבאות והצלה)
מה אומרים הרופאים?
האם אורלי: "שהוא יבריא בעזרת השם, אבל זה ייקח זמן. העולם של כל המשפחה שלי התהפך בגלל המקרה הזה".
"צריך להפסיק עם האופניים החשמליות האלה. עם הבטריות האלו. זו סכנת חיים וזה לא פעם ראשונה שזה קורה", מבקשת אורלי להעביר מסר להורים. ''צריך לאסור על הילדים להכניס את זה הביתה. ואם אפשר, לבטל את זה בכלל. פשוט לזרוק את כל האופניים האלו והבטריות האלו. גם הבן השני שלי בן ה- 14 שראה מה שקרה לאחיו, אמר לי שהוא לא רוצה את האופניים האלו יותר. הוא מפחד שזה יקרה גם לו. הוא ראה את אחיו והוא מזועזע. כולו מנופח ועם כוויות בכל הגוף. הוא מבין את הסכנה של הדבר הזה"
''אנחנו לא יכולים לחזור הביתה בגלל השריפה ויש סיכון שהכל יתמוטט'', מבהירה אורלי שגם מבקשת את עזרת הציבור להתפלל למען אביאל ולעזור להם לשקם את הבית וחייהם לאחר האסון. ''אנחנו רוצים לחזור לבית שלנו, אבל אי אפשר וכל מי שיכול לעזור לנו לשפץ, לסדר שם, יבורך''.
3 צפייה בגלריה
דירת המשפחה אחרי השריפה
דירת המשפחה אחרי השריפה
דירת המשפחה אחרי השריפה
(צילום: דוברות כבאות והצלה)
אין זה המקרה הראשון שבו סוללת אופניים מתלקחת וגורמת לשריפה. בסוף חודש אוקטובר אשתקד, נפצע באורח אנוש, ניג'אט מגרמוב בן ה-17, תלמיד כיתה י"א מתיכון אלדד, לאחר שסוללת הקורקינט החשמלי שלו התלקחה בליל יום רביעי. כתוצאה מכך נפגע ניג'אט באורח אנוש, כשהוא סובל מכוויות קשות בכל גופו ומשאיפת עשן. הוא פונה תחילה לבית החולים "איכילוב", ולאחר שהועבר לבית החולים "שיבא" - נפטר מפצעיו כעבור מספר ימים, ביום ראשון. הוא נקבר בבית הקברות בנתניה, ועשרות מחבריו ובני משפחתו ליוו אותו בדרכו האחרונה.
מטעם כבאות והצלה לישראל נמסר: "אירוע השריפה הבוקר בנתניה בו נכווה נער בן 12 באורח קשה נגרם מכשל חשמלי בסוללת ליתיום של אופניים חשמליים. המקרה מהווה תזכורת כואבת לסכנה הטמונה בסוללות הנפוצות כמעט בכל בית וגובות מחיר כבד בנפש וברכוש. בשנת 2021 התלקחו 214 שריפות שגרמו ל – 6 הרוגים ומעל 200 דירות שנשרפו בשל שימוש לא בטיחותי בסוללות ליתיום.
כל העדכונים - חדשות נתניה