עשרות תלמידים בתיכון "אורט ליבוביץ'" בנתניה הפגינו השבוע בעקבות פרשת האונס הקבוצתי באילת. התלמידים שהשתתפו במחאה, משתייכים לאגף שחר בתיכון (כיתות מב"ר, אתגר ואומץ). התלמידים הפגינו במחאה במסגרת מגבלות הקורונה, והתרכזו בעיקר בהפיכת המחאה לווירטואלית והפצתה ברשתות, וביצירת מיצגים אמנותיים מחאתיים.
המחאה באורט לייבוביץ'המחאה באורט לייבוביץ'
המחאה באורט לייבוביץ'
(צילום: תלמידי אגף שחר)
קראו עוד:
"אני מרגיש שהמיזם הזה גדול יותר מבית הספר שלנו", אומר מתן טיטו, תלמיד י"ב שהשתתף במחאה. "הוא קשור לכל המדינה. כל המדינה צריכה לדעת על האונס, על כמה שהוא היה נורא, ועל כל הנשים המוכות והנפגעות. זה דבר שלא אמור לעבור בשתיקה".
"אם היינו יכולים והיה לנו מספיק כוח וכסף, היינו מפיצים את המחאה שלנו בכל המדינה", מוסיף התלמיד בן ממן, "אני שמח שאני חלק מהמחאה הזאת, אני גאה בעצמי, וזה לא אמור לעבור בשתיקה. נשים נרצחות ונפגעות ולא כולם יודעים על זה".
המחאה באורט לייבוביץ'המחאה באורט לייבוביץ'
(צילום: תלמידי אגף שחר)
המחאה שהתקיימה אמש היא רק חלק מפרויקט רב שנתי ביוזמתה של מחנכת התיכון נטע קדם, שמטרתו לצאת חוצץ נגד אלימות נגד נשים ולסייע לנשים נפגעות אלימות. "הפרויקט הזה צמח כאשר התלמידים שהיום בכיתה י"ב, היו עוד בכיתה י'", מספרת נטע. "הוא צמח בשיעורי מנהיגות בבית הספר, כאשר היינו צריכים לחשוב לאיזו קהילה אנחנו רוצים לעזור. באותה התקופה נרצחה תושבת העיר עליזה שפק, ואחד התלמידים פשוט צעק והציע - למה שלא נעשה משהו למען הנשים המוכות? למדנו ביחד מה הם הסימנים לאלימות בקשר, מה צריך לעשות, והבאנו את אורטל שפק, שתספר את סיפורה האישי. מלבד זה, קיימנו לא מעט יוזמות במסגרת הפרויקט, כמו ערב התרמה שכל הכנסותיו נתרמו לעמותת 'לא לאלימות'".
"כשהתחלנו את השנה, התבקשנו כאנשי חינוך לדבר על האונס באילת", מוסיפה נטע, "התלמידים שלנו מיד קישרו את האונס באילת למיזם שלנו. מיד התלמידים שלי אמרו - 'איך אנחנו צועקים את זה? על מנת שכל בית הספר ידע שזה דבר מחריד?'. כל המחאה החברתית הזאת הגיעה מהם. בהתחלה חשבנו לקיים הפגנה אמיתית וגדולה, אבל בגלל שאנחנו נתונים לכללי בית הספר והגבלות הקורונה, החלטנו לעשות מחאה וירטואלית של כל קהילת בית הספר עומדת עם שלטים וסיסמאות, מחבקת את אותן הנשים שעברו אונס ואת אותה הנערה מאילת. חשוב לציין שהמחאה היא בשיתוף פעולה עם כיתת הוותיקים שנמצאת כאן בבית הספר, בהנהלתה מיטל לוין-קפוף".
המחאה באורט לייבוביץ'המחאה באורט לייבוביץ'
(צילום: תלמידי אגף שחר)
"בעקבות המקרה באילת, קיימנו שיעורי חינוך בבית הספר בכל הכיתות, העלינו את הנושא הזה, ודיברנו עליו בהרחבה", אומרת שירה חסן, מנהלת אגף שחר. "בנוסף, נטע הביאה את היוזמה למחאה שהתקיימה כאן. המחאה הזו באה לומר, שאנחנו בבית הספר, מורים, תלמידים ואנשי מנהלה - מוחים נגד המקרה, ואנחנו עומדים יחד עם הנפגעת באילת ועם הנשים שסבלו מאלימות. אנחנו עובדים על זה בצורה מאוד מעמיקה ויסודית בתוך בית הספר, ועובדים על להוקיע את התופעה מהצד שלנו. יש לנו תלמידים מאוד איכותיים, אלה חבר'ה עם לב ענק".
כל העדכונים - חדשות נתניה