סוף קרטיס, דר ארצי וטל חכימי | צילומים: עצמי, שירות מיינטסוף קרטיס, דר ארצי וטל חכימי | צילומים: עצמי, שירות מיינט
סוף קרטיס, דר ארצי וטל חכימי | צילומים: עצמי, שירות מיינט
(סוף קרטיס, דר ארצי וטל חכימי | צילומים: עצמי, שירות מיינט)
הבחירות לראשות המקומית יתקיימו, בתאריך ה-30 לאוקטובר: 100 ימים בדיוק מהיום, ולנו הציבור תוענק הזכות וההזדמנות להשפיע על עתידנו, עניין שקורה אחת ל-5 משנים. חשוב לציין כי נער/ה שמלאו לו/ה 17 רשאי/ת להצביע בבחירות הקרובות לראשות.
לקראת היום הגורלי, אתר מיינט נתניה יצא לבדוק האם צעירי העיר מתכוונים לצאת להצביע, איזה מתמודד הוא הפייבוריט עבורם ומה הדבר הראשון שחשוב להם לשנות בעיר.
סוף קרטיס, בן 17, לומד באורט יד לבוביץ' ועולה לכיתה יא', עושה 5 יחידות מתמטיקה, אנגלית, פיזיקה ואלקטרוניקה ועומד על ממוצע 92. הוא מתגורר במרכז העיר בבית פרטי. "יש לי שלושה אחים ואחות מהנישואים הקודמים של ההורים שלי, וגרים אתנו גם 2 כלבים שכבר מזמן הפכו להיות חלק אינטגרלי מהמשפחה. הייתי כמה שנים כדורגלן וכבר כמה שנים שאני גם גולש. בשגרת היומיום שלי אני בעיקר נע בין פגישות בתחומי היזמות עסקית, השקעות נדל"ן ופוליטיקה.
סוף קרטיס | צילום: עצמיסוף קרטיס | צילום: עצמי
סוף קרטיס | צילום: עצמי
(סוף קרטיס | צילום: עצמי)
"אני שותף ואחראי תזרים המזומנים של חברת סטארט אפ במסגרת יוניסטרים, שזו עמותה המכשירה בני נוער ליזמות עסקית. במסגרת החברה אני מעורב בפיתוח המוצר, השיווק ובעיקר בכל התחום הכלכלי שלה. בנוסף אני מתעסק בהשקעות נדל"ן עם שותף בן 38 שאתו אני נפגש לפחות פעם בשבוע לפגישה של לפחות שעתיים. בין היתר אני מעורב גם בפוליטיקה המקומית ומספק ייעוץ אסטרטגי לאחת הסיעות הרצות בבחירות הקרובות".
האם אתה מתכוון להצביע בבחירות הקרובות?
"כן. ללא ספק. אני מתעסק בפוליטיקה המקומית מדי יום ואני נחשף לחשיבות וההשפעה העצומה שבהצבעה הן למועצת העיר והן לראשות העיר. זה דורש מאתנו בסך הכול מעט שיקול דעת כדי להחליט מי ישרת את אינטרסים הבסיסיים שלנו באופן הטוב ביותר עבורנו ולהצביע עבורו. זה הכול".
חשוב לך להצביע בבחירות הקרובות?
"בוודאי. להצביע זו זכות! מגישים לנו את האפשרות לשפר את חיינו לפי דעתנו על מגש מכסף, מי שמוותר על הזכות להצבעה יכול לוותר על כל קיטור כנגד מקבלי ההחלטות בעיר. בדיוק כפי שאמר מייקל ג'ורדן: "אנשים מסוימים רוצים שזה יקרה, אנשים אחרים גורמים לזה לקרות" – אנחנו מחליטים איזה אנשים אנחנו".
ההורים שלך משפיעים על הבחירה שלך?
"אני מניח שכן. להגיד שאין להם אפילו השפעה מינימלית על דעותיי יהיה שקר מוחלט. אנחנו חיים באותו בית ושומעים את אותן חדשות, לאו דווקא אסכים איתם, אך מעניין לשמוע מה הם חושבים כפי שמעניין לשמוע ולשוחח עם כל אדם בעל עמדה פוליטית כזו או אחרת".
אתה מתרגש לקראת ההצבעה הראשונה שלך למועצה?
"אני לא אדם שנוטה להתרגש או להילחץ במיוחד במעמדים מיוחדים. אני צעיר יחסית ויש לי עוד דרך ארוכה לעבור אבל כבר הספקתי לפגוש, לשוחח ולהצטלם עם מאות אנשי עסקים ופוליטיקאים כמו: אבי כץ - מייסד קופיקס, איילת שקד - שרת המשפטים ונפגשתי יותר מפעם אחת גם עם ראש העיר נתניה ב-20 השנים האחרונות - מרים פיירברג איכר. אבל ללא ספק מעמד ההצבעה והזכות להצביע מרגשת!"
מה הדבר הראשון שחשוב לך לשנות בעיר?
"לשאלה כזאת סביר להניח שרוב האנשים בעיר היו עונים שיש צורך להגדיל משמעותית את מספר מקומות הבילוי למבוגרים ולנוער, להוסיף תחבורה ציבורית, להוריד ארנונה ובעיקר לעסקים, לשפר את החינוך, הרווחה ולשפץ בניינים בשכונות ישנות בעיר שהוזנחו כבר שנים ארוכות וזו גם דעתי אך לכל זאת יש צורך בתקציבים. הרבה מהתקציבים בעיר לא מנוהלים נכון לכן הדבר הראשון שהייתי משנה בעיר זה את חלוקת התקציבים וסדרי העדיפויות שלפיהם הם מחולקים".
כמה חשוב לדעתך שצעירים יצאו להצביע?
"סופר חשוב! בבחירות הקודמות יותר מחצי מהתושבים בנתניה לא הצביעו ואחרי זה אותם אנשים עוד מעזים להתלונן על בעיות העיר. יש לכל בני הנוער הזדמנות להשפיע על איך תנוהל העיר ולפי אילו אג'נדות והשקפות פוליטיות יילקחו החלטות בעיר. אם לא נשריש את החשיבות של הצבעה של בני הנוער המצב הנוכחי בעיר לא ישתפר בשום צורה".
מה השאיפות שלך בחיים?
"קודם כל להתגייס לצה"ל ללוחמה קרבית ואני שואף לצנחנים ואם יתאפשר אני לא שולל גם קצונה. לאחר השחרור אני שואף ומצפה מעצמי להצליח בתור איש עסקים בעיקר בתחומי היזמות העסקית, השקעות נדל"ן והשקעות בשוק ההון. בתור חלום רחוק אני מאמין שאם דברים יצליחו אז גם אכנס לפוליטיקה הארצית בגיל מבוגר יותר. כמו שאמר דונלד טראמפ: "אתה צריך לחשוב בכל מקרה, אז למה לא לחשוב בגדול?"
דר ארצי | צילום: עצמידר ארצי | צילום: עצמי
דר ארצי | צילום: עצמי
(דר ארצי | צילום: עצמי)
דר ארצי, 18, מתגורר בקריית השרון ולמד באורט יד ליבוביץ’, מתכוון להצביע בבחירות הקרובות.
חשוב לך להצביע בבחירות הקרובות?
"כן, חשוב לי להביע את עצמי ולהשפיע איך שאני יכול".
ההורים שלך משפיעים על הבחירה שלך?
"לא, אולי מנסים לכוון אבל אני היחיד שמשפיע ומחליט על הבחירה שלי".
אתה מתרגש לקראת ההצבעה הראשונה שלך למועצה?
"לא ממש, יותר מבין שמדובר בחובה אזרחית".
מה הדבר הראשון שחשוב לך לשנות בעיר?
"את התחבורה הציבורית לצעירים בעיר, ואת מקומות הבילוי".
כמה חשוב לדעתך שצעירים יצאו להצביע?
"לדעתי הצעירים הם הכוח הכי חזק בבחירות. אנחנו צריכים לדעת איך להשפיע על מה שחשוב לנו, והדרך היא בין היתר לצאת להצביע. אני גם חושב שצריך לענות על צרכי הנוער כדי שיהיה פעיל חברתית".
טל חכימי | צילום: עצמיטל חכימי | צילום: עצמי
טל חכימי | צילום: עצמי
(טל חכימי | צילום: עצמי)
טל חכימי, בת 18 וחצי, לומדת בבית ספר טשרניחובסקי מתכוונת להצביע בבחירות הקרובות לראשות המוניציפאלית, טוענת שהבחירה של הוריה לא תהווה שיקול מבחינתה, וקצת מתרגשת לקראת ההצבעה הראשונה, וההשפעה שלה כאזרחית על מה שחשוב לה.
מה הדבר הראשון שחשוב לך לשנות בעיר?
"הייתי מתמקדת ביותר אפשרויות בילוי, יותר אטרקציות והופעות של זמרים כאן בנתניה"
כמה חשוב לדעתך שצעירים יצאו להצביע?
"חשוב מאוד כי הדעה שלהם היא דעה לא פחות חשובה משל המבוגרים וזה דור העתיד שלנו".