שלוש שנים חלפו מאז נבחרה מועצת העיר נתניה. למעלה משנתיים עברו מאז פוזר הרכב המועצה הדתית הקודם וטרם נבחרה מועצה דתית חדשה בעיר. גם בשנת התקציב הקרובה פעלה העירייה לתקצוב המועצה במיליוני שקלים, אך מועצה טרם נבחרה.
2 צפייה בגלריה
השר מתן כהנא. פנה לעירייה
השר מתן כהנא. פנה לעירייה
השר מתן כהנא. פנה לעירייה
(צילום: קובי קואנקס)
קראו גם:
המועצה הדתית הקודמת פוזרה כשנה לאחר הבחירות לעירייה אך במקומה לא הוקמה מועצה חדשה. הנימוק היה כי ארבע מערכות הבחירות לכנסת גרמו לאי יציבות במשרדי הממשלה. אלא שכעת מכהנת ממשלה קבועה כבר למעלה מחצי שנה. עם כניסתו לתפקיד השר לשירותי דת, פנה מתן כהנא לראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, והנחה לבחור מועצה דתית קבועה. אלא שבעירייה לא מיהרו לעשות זאת ובפועל המועצה המתוקצבת בסכום של 12.5 מיליון שקלים בשנה, מנוהלת על ידי ממונה זמני.
במסמך שפרסם שר הדתות לאחרונה הוא הכריז כי כל הממונים הזמניים במועצות הדתיות, ובכלל זה נתניה, יסיימו את תפקידם עד 28 בפברואר 2022. השר כהנא הודיע כי יקים מאגר של "נבחרת ממונים" וברשות מקומית שלא תקים מועצה דתית נבחרת על פי הוראות החוק – ימנה השר "ממונה בעל סמכות הכרעה" כמינוי של שר הדתות.
2 צפייה בגלריה
המועצה הדתית בנתניה
המועצה הדתית בנתניה
המועצה הדתית בנתניה
(צילום: אסף פרידמן)
לדברי המשנה לראש העירייה, אהרון אורגד, המועצה הדתית היא גוף חשוב המתוקצב במיליונים על ידי העירייה. "יכולתי להבין שלא הוקמה מועצה דתית חדשה כשהייתה ממשלת מעבר", אומר אורגד. "אבל כעת הממשלה קבועה כבר למעלה מחצי שנה ואין מניעה להקים מועצה דתית. לטעמי בנתניה צריכה לקום מועצה נבחרת שתוכל לכהן כשלוש שנים, עד שנה לאחר הבחירות הבאות".
מהעירייה נמסר: "ראש העירייה נמצאת בקשר עם שר הדתות בנושא. הנושא יטופל, כפי שנעשה לאורך שנים, בשיח משותף ובתיאום בין ראש העירייה לשר הדתות, מתוך מטרה לתת מענה של שירותי דת מיטביים לתושבי העיר. נושא התקצוב שאושר בישיבת המועצה, הינו תקציב המוגדר בחוק ואינו קשור לאיוש תפקידים".
מהמשרד לשירותי דת נמסר: "המשרד שלח לכל הרשויות המקומיות והמועצות האזוריות שבהן טרם כונן הרכב, פנייה לסיים את הליך הרכבת המועצה הדתית בהקדם".
כל העדכונים - חדשות נתניה