חברת "מי נתניה" נבחרה לאחרונה על ידי משרד הבריאות להשתתף בפרויקט לאומי לניטור נגיף הקורונה במי שפכים. מדובר בפרויקט של משרד הבריאות בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת בן- גוריון, מהטכניון וחברת "קנדו". פרויקט ניטור נגיף הקורונה במי השפכים, נועד לצורך זיהוי גיאוגרפי של מוקדי התפרצות פעילים, ובחלוף גל התחלואה הנוכחי לאפשר מתן התראה מוקדמת על התחלת גלים עתידיים של המחלה.
מי שפכיםמי שפכים
(המחשה: shutterstock)
קראו גם >>
במסגרת הפרויקט הותקנה מערכת חיישנים ברחבי העיר שמבצעת דגימה במערכת קווי השפכים באזורים שונים.
מערכת החיישנים, תדגום ותבחן לאורך זמן שינויים בנוכחות הנגיף. בשלב השני המערכת תפעל לזיהוי תחלואה באופן ממוקד יותר על פי אזורים ספציפיים בעיר עד לרמת הרחוב והשכונה. תהליך שיבוצע על עקרון זיהוי לפי התקדמות השפכים במערכת הביוב.
מתקן האיתורמתקן האיתור
מתקן הניטור
(צילום פרטי)
לדברי "מי נתניה", כבר בשלביו הראשונים של הפרויקט הוכח כי ניתן לזהות את נגיף הקורונה בשפכים בדגימות שנלקחו מאזורים שונים בארץ וקיימת התאמה טובה בין רמת הנגיף שאותרה בשפכים לבין רמת התחלואה באוכלוסייה.
שחר חילאוי, מנכ"ל מי נתניה: " אנו שמחים לשתף פעולה עם פרויקט חשוב זה. רשות המים בחרה במי נתניה כתאגיד מוביל ומצטיין בכל אמות המידה שנקבעו, בטכנולוגיות לשיפור מי השתייה, היקף ההשקעות בתשתיות, בשירות לתושב ובניהול משק המים בשעת חירום. במי נתניה גאים לקחת חלק במאמצים השונים לסייע בקידום פתרונות להתמודדות יעילה יותר עם מגפת הקורונה, הן לטובת המאמץ הלאומי בכלל ולמען תושבי נתניה בפרט".
לכל העדכונים - חדשות נתניה