זו היתה עונה מוצלחת במיוחד עבור אליצור עירוני נתניה. מועדון הכדורסל, שנתמך על ידי העירייה, ראה את הקבוצות המובילות שלו משגשגות. קבוצת הבוגרים סיימה עונה נהדרת בליגה הלאומית, כשכל התחזיות שניבאו לה הסתבכות בתחתית, התנפצו במהירות. הכוכב המקומי, רז אדם, אף השתדרג וחתם לאחרונה בהפועל תל אביב מליגת העל. קבוצת הנשים עלתה מהליגה הארצית ללאומית, בעונה נטולת הפסדים, תוך שהיא מתבססת על חומר מקומי, וקבוצת הנוער־בנים העפילה לליגת העל.
קבוצת הנשים. ללא הפסדיםקבוצת הנשים. ללא הפסדים
קבוצת הנשים. ללא הפסדים
(צילום: עיריית נתניה)

דרך חיים

400 בנות משחקות כדורסל במועדון. העובדה שהקבוצה הבוגרת עלתה לליגה הלאומית, השנייה בהיררכיה, היא זריקת מרץ חשובה לכדורסל הנשים בנתניה. מי שמובילה את המועדון היא הגר שמעוני, המנהלת המקצועית, כשאת הקבוצה אימן דן גוטספורכט. "יש לנו קבוצות מגילאי קט־סל ועד לבוגרות", מספרת שמעוני. "בבית הספר לכדורסל שלנו יש 250 ילדות".
על ההישג של הקבוצה הבוגרת אומרת שמעוני: "היינו צוות. קבוצה חזקה מעל הליגה. המטרה שלנו היתה לעלות ועמדנו בה. חשוב שהקבוצה עלתה כדי שיהיה לבנות אופק. תהיה להן קבוצה בוגרת לשאוף אליה".
לשרוד בלאומית זה לא פשוט.
"הסגל הנוכחי לא יספיק, אבל אני רוצה שהבסיס ייבנה על שחקניות מנתניה. המטרה היא לבנות קבוצה על בסיס של בנות צעירות שרוצות לקבל את הבמה".
במועדון גם שואפים להחזיר שחקניות שגדלו בנתניה ושיחקו אשתקד בקבוצות אחרות בליגה הלאומית.
עדן אסטטקאו. דוגמה ומופתעדן אסטטקאו. דוגמה ומופת
עדן אסטטקאו. דוגמה ומופת
(צילום: עיריית נתניה)
השחקנית הבולטת במועדון היא עדן אסטטקאו (21). "היא שחקנית שהכרתי כשהיתה בכיתה ח'", מספרת שמעוני. "היא גארדית, שחקנית של הגנה חזקה, משחקת עם כל הנשמה. יכולה לשחק 40 דקות בלי לרדת מהמגרש. היא יכולה להיות שחקנית משמעותית בלאומית. עדן היא דוגמה ומופת לכל ילדה צעירה בעיר. למוסר עבודה, לנחישות ולצניעות. ההתחלה שלה היתה לא קלה, אבל עדן לא ויתרה".
"התחלתי לשחק כדורסל בכיתה ח' באליצור עירוני נתניה", מספרת אסטטקאו. "במשך השנים המועדון תמך בי וליווה אותי יחד עם המאמנת המדהימה הגר שמעוני שהיא חלק גדול בהתפתחות שלי כשחקנית. היא תמיד היתה שם ודאגה לכל דבר. אחרי שנים של עבודה קשה ורצון לעלות ליגה עשינו זאת העונה. אני מצפה לעונה הבאה שבה אשחק בליגה הלאומית".
הגר שמעוני: "אנחנו רוצים להיות אחת המחלקות המובילות בארץ. השנה הגענו לחצי גמר הגביע בנערות ב'. זה הישג יפה. אנחנו רוצות להתבסס עם קבוצת הבוגרות בליגה הלאומית ולהתבסס על שחקניות שגדלו במועדון"
שמעוני מודה למוטי שעיבי, מנהל מחלקת הספורט בעירייה, ולסגנו, תומר ברזילי, על הסיוע בקידום הקבוצה, ומסבירה כי המטרה היא לקדם הן את המחלקות הצעירות והן את הקבוצה הבוגרת: "אנחנו רוצים להיות אחת המחלקות המובילות בארץ. השנה הגענו לחצי גמר הגביע בנערות ב'. זה הישג יפה. אנחנו רוצות להתבסס עם קבוצת הבוגרות בליגה הלאומית ולהתבסס על שחקניות שגדלו במועדון".
כמה זה חשוב שיש קבוצת בוגרות מצליחה?
"זה מראה לילדות שיש אופק, שהכדורסל לא נגמר בבגרויות. הוא יכול להימשך. זו דרך חיים. הגאווה שלי היא שבנות מנתניה ימשיכו לייצג את העיר. בשביל זה אני מתאמצת. רק בשביל הבנות האלה".

ערכי ומקצועי

בניגוד לקבוצת הבוגרות, דרכה של קבוצת הנוער לעלייה היתה קצת יותר מסובכת. "הקבוצה ירדה לפני שנתיים ליגה", מסביר המנהל המקצועי איתמר דוד, שאימן העונה את קבוצת הנוער. "אני מאוד שמח שהצלחנו לחזור לליגת העל. אבל זה ממש לא היה קל. היתה עונה מאוד מאתגרת. בגלל שהקבוצה ירדה מליגת העל היתה תחושה אצל השחקנים שנחזור בקלות ומהר. לשמחתי, ברגע שהם הבינו עד כמה הדבר הזה קשה, הם עשו שינוי מנטלי והתגייסו לטובת הדבר. כל אחד היה צריך לוותר על משהו כדי שהקבוצה תצליח".
קבוצת הנוער. עונה מאתגרתקבוצת הנוער. עונה מאתגרת
קבוצת הנוער. עונה מאתגרת
(צילום: עיריית נתניה)
לנתניה יש מסורת ארוכת שנים של כדורסל. המועדון הוציא מתוכו לא מעט שחקנים מפורסמים, המוכר שבהם הוא רביב לימונד. המודל הנוכחי לחיקוי הוא כאמור רז אדם, שהיה שותף לשתי הזכיות האחרונות של נבחרת העתודה באליפות אירופה. "אני חושב שזה מאוד תורם כשיש שחקן כמו רז במועדון", מסביר דוד. "אימנתי את רז ארבע שנים. הוא מבחינתי דוגמה לכל מה שקורה במועדון. הוא שחקן שגדל כאן בעיר, הוא נשאר נאמן למקום למרות שהיו לו הצעות מבחוץ. הוא הבין שהמועדון מטפח שחקני בית גם על חשבון תוצאות מיידיות. אין שמח ממני שהוא נמצא במקום הזה. הוא דמות שמאוד מחוברת לשטח".
אחד השחקנים המובילים בקבוצת הנוער הוא יהונתן שישפורטיס. "הוא הגיע מרקע דתי, למד בבתי ספר דתיים והצליח לשלב את הכדורסל בזכות אהבה גדולה למשחק ולמועדון", מפרגן דוד. "הוא במועדון מכיתה ב' וסיים כחריג הגיל של קבוצת הנוער. יהונתן תרם לקבוצה תרומה אדירה מבחינה מקצועית וחברתית, נבחר להיות קפטן הקבוצה והיה יד ימיני בתקשורת עם השחקנים. הוא דוגמה לפעילות של המועדון שמשלבת חינוך, מקצועיות וחיבור אמיתי בין אוכלוסיות מרקעים שונים".
כמו בקבוצה הנשים, אחד הדברים החשובים עבור דוד הוא החיבור עם הקבוצה הבוגרת, שהיא אופק לשחקנים הצעירים. "יחסי העבודה בין מחלקת הנוער לקבוצה הבוגרת מדהימים", הוא אומר. "זה פרויקט אדיר שהעירייה מובילה אותו. ההנהלה עירונית. אני בקשר עם המאמן של הבוגרים, המנהל המקצועי ועם עידן אבשלום. הדבר המשמעותי ביותר הוא שתהיה לשחקנים המקומיים האופציה להיות שחקנים ברמות הגבוהות".
איך אתה רואה את העתיד של המועדון?
"אני רואה את החיבור בין הנוער לבוגרים הולך ומעמיק. אני רואה את מספר השחקנים בנתניה הולך וגדל. אני רואה את המועדון מתחזק מבחינה ערכית ומקצועית, ואני רוצה שיהיה עניין ציבורי במה שנעשה אצלנו במועדון, שתושבים בנתניה יידעו שיש מועדון כדורסל עירוני איכותי. אני רוצה שיגיע יותר קהל לבוגרים, שיהיה יותר עניין במחלקת הנוער, כי באמת קורה פה משהו מאוד יפה".
ליגת העל היא מאתגרת. זו לא הליגה השנייה.
"הליגה תהיה קשה לכל קבוצה. ליגת העל מאוד תחרותית. אנחנו נצטרך להיות במיטבנו. חומר השחקנים ראוי ונצטרך לעשות את ההתאמות. זה אתגר, בעיקר בשביל השחקנים. הבסיס של הקבוצה יישאר, שבעה־שמונה שחקנים ממשיכים לשנה הבאה. יש עוד חבר'ה משכבה צעירה שמצטרפים. האתגר יהיה בעיקר ברמה המנטלית, להצליח להישאר מפוקסים".
דוד מבהיר כי אחד היתרונות של המועדון הוא העובדה שזה מועדון עירוני שנתמך על ידי העירייה. "העיר עצמה מבינה את המשמעות ואת הערך של כדורסל תחרותי איכותי בנתניה. זה הדבר שמבחינתי הוא הכי משמעותי. זה מאוד עזר לשחקנים לשדר את המסר שאנחנו נמצאים במערכת תומכת שרוצה בהצלחתם".
דבר נוסף הוא הפריסה של חוגי הכדורסל בגילאים הצעירים שמאפשר למספר גדול של ילדים לקלוע לסל. כיום 1,200 ילדים משחקים כדורסל בנתניה.
"לכל ילד יש אפשרות לשחק כדורסל במרחק של דקות הליכה מהבית", אומר דוד. "המועדון נגיש לכל ילד, בכל נקודה בעיר. הרצון שלי הוא להגדיל את מספר הילדים שעוסקים בספורט. יהיו ילדים שיגיעו לרמה הארצית, אבל במקביל כל הנוגעים בדבר ירוויחו רווח גדול מעצם העיסוק בכדורסל. יש פה מסורת של כדורסל. אני רואה את המסורת הזו הולכת ונבנית בצורה מאוד אורגנית. חשוב לי שיהיה חיבור לקהילה, שהעשייה שלנו תשפיע על הזהות העירונית. ברגע שאנחנו נוגעים בכל כך הרבה ילדים ובני נוער אני באמת רואה בזה מנוף. זה היתרון בכך שהמועדון הוא עירוני".

קבוצת הנוער. עונה מאתגרת
קבוצת הנשים. ללא הפסדים