ב-20.9.17 הוכרז מצב חירום במקסיקו. בעקבות רעידת אדמה עזה נהרגו מאות בני אדם וקרסו עשרות מבנים ובתי ספר. ישראל, לא נותרה אדישה למראה התמונות הנוראיות ושלחה מטוס משלחת סיוע למקסיקו סיטי.
היום, שנה לאחר חזרתה של המשלחת הישראלית שוחחנו עם תושב כפר יונה, שחוגג השנה את חגי תשרי בבית, סא"ל אלעד אדרי שהשתתף באירוע המשמעותי אז.
סא"ל אלעד אדרי הוא אב לילד בן תשע. רוב השירות בצבא מילא תפקידים בתחום החי"ר, ולפני ארבע שנים עבר לחטיבה, בה החל כקצין אג"ם והתקדם לתפקיד מג"ד הפיקוד.
מג"ד הפיקוד, סא"ל אלעד אדרי, היה אז סגן מפקד המשלחת | צילום: דובר צה"למג"ד הפיקוד, סא"ל אלעד אדרי, היה אז סגן מפקד המשלחת | צילום: דובר צה"ל
מג"ד הפיקוד, סא"ל אלעד אדרי, היה אז סגן מפקד המשלחת | צילום: דובר צה"ל
(מג"ד הפיקוד, סא"ל אלעד אדרי, היה אז סגן מפקד המשלחת | צילום: דובר צה"ל)
את הבשורה קיבל אז סא"ל אדרי ממש בסמוך לערב החג. "התבשרנו על צאתה של המשלחת ערב לפני ראש השנה", הוא נזכר. "התקיימה ישיבה של כל המג"דים בזיקים, ב03:15, זמן קצר לאחר סיומה של הישיבה, קיבלתי טלפון מהמח"ט וכך נודע לי שאנחנו יוצאים, ואני הולך להיות סגן מפקד המשלחת".
עם משמע הבשורה, התכנסו שוב כל המפקדים, ותכננו את המשלחת. סא"ל אדרי משתף מן ההכנות: "בשעות הראשונות, לאחר קבלת ההנחיה מן הדרג המדיני, התעסקנו בהתארגנות לקראת היציאה. המשלחת הית המורכבת מ-71 אנשים, בשירות מילואים ובשירות סדיר. מתוך ההבנה כי מקסיקו זקוקה לסיוע בתחום ההנדסה הרכבנו משלחת בעיקר ממהנדסים, אך מתוך פעולה יזומה, לשלב בה כוחות חילוץ".
לאחר ההתארגנות הראשונית, שארכה כ-13 שעות ושברה שיא במהירותה, המריאה המשלחת מבסיס נבטים, והחלה את המסע למקסיקו. עם נחיתתה, השגרירות היתה ערוכה לקלוט את המשלחת. הגיעו משאיות לציוד ועבדו כתף אל כתף על מנת להבין את המשימות.
המשלחת הישראלית לא בזבזה זמן, היא נחתה ב-04:10 וכבר בשעה 08:10 החלה במלאכת החילוץ האינטנסיבית. "המשלחת שלנו הייתה המשלחת הראשונה", מציין אדרי בהתרגשות. "הייתה סערה תקשורתית סביב האירוע, ואנחנו היינו הראשונים שזכו להגיע. השעות הראשונות שלנו באתר עסקו באומדן הנזק. היו שם שני מ"פים שהתחילו למפות את נקודות ציון לחפש אנשים". סא"ל אדרי קיבל הנחיות ממי שהיה אז מפקד המשלחת, תוך שיתוף פעולה והבנת הצורך המקסיקני: " הבנו שיש הרבה נזקים הנדסיים, היו הרבה אנשים אבודים שהתהלכו ברחובות. הייתה תחושה של אסון".
לאחר סיומו של היום הראשון והמפרך, התמקמה המשלחת בסמוך לקהילה היהודית בעיר. קבלת הפנים שחיכתה להם היתה יוצאת דופן, סיפר סא"ל אדרי: "הקהילה במקסיקו היא מאוד ציונית, היה היא סייעה לנו מאוד, בכל מה שהיינו זקוקים אליו, ונתנה לנו הרגשה ובה של בית".
מג"ד הפיקוד, סא"ל אלעד אדרי, היה אז סגן מפקד המשלחת | צילום: דובר צה"למג"ד הפיקוד, סא"ל אלעד אדרי, היה אז סגן מפקד המשלחת | צילום: דובר צה"ל
מג"ד הפיקוד, סא"ל אלעד אדרי, היה אז סגן מפקד המשלחת | צילום: דובר צה"ל
(מג"ד הפיקוד, סא"ל אלעד אדרי, היה אז סגן מפקד המשלחת | צילום: דובר צה"ל)
לאחר כשבוע שבו פעלה המשלחת, לא הצליחה להציל חיי אדם, אך סייעה מאוד בתחום הנדסת המבנים, סא"ל אדרי מתאר את ההישגים: "קרסו ארבעים וארבעה בניינים. העברנו למקסיקנים את הידע המקצועי שלנו בתחום, וגם סייענו להם במיפוי ובחקר האוכלוסייה, לאחר האסון, זהו תחום ייחודי לצבא הישראלי". המשלחת סייעה גם בהריסת בנינים שהיוו גורם סכנה, בערך ב200 בניינים. המשלחת הישראלית נשארה במקסיקו לפרק הזמן הארך ביותר, והצליחה לאתר כמות נכבדת של הרוגים תחת הריסות.
היום, שנה לאחר האירוע, שאלנו את סא"ל אדרי מה הלקחים שהפיק פיקוד העורף מהאירוע, הוא משיב: "בכל פעם שמשלחת חוזרת, עושים תחקיר ארוך ומקיף, וזה יגרום למשלחת הבאה להצליח הרבה יותר. עשינו יום שלם של עיבוד מקצועי, למדנו הרבה על יחסים של גופים שאנחנו עובדים בשת"פ. כיום, ישנם ארבעה קצינים שיצאו למשלחת בגדוד שאני מפקד עליו. זה נתן להם הרבה ניסיון, יש כיום יותר גורמים בישראל שיהיו ערוכים להתמודדות עם אירוע מסוג זה".
המסר העיקרי מהמשלחת שחשוב לסא"ל אדרי להעיבר הוא "ישראל לא עומדת בשקט לנוכח אסונות, החל משנת 1985 יוצאות משלחות סיוע הומניטריות. הרעיון העומד בבסיס התנהגות זו, הוא לעזור ולהביא מהידע ומהניסיון שלנו על מנת להציל חיים. מדינת ישראל עושה מעל ומעבר על מנת לסייע לאיזורים מוכי אסון באמצעות המשלחות הללו".