דניאל שץ | צילום: יואל לוידניאל שץ | צילום: יואל לוי
דניאל שץ | צילום: יואל לוי
(דניאל שץ | צילום: יואל לוי)
בחול המועד סוכות, 2018 24-27, יתקיים פסטיבל פניני גיטרה הבינלאומי ה-13. חובבי מוזיקה בכלל, חובבי גיטרה בפרט וכל מי שמעוניין להיחשף לעולם מוזיקלי מגוון ומרתק שהגיטרה מציעה מוזמן לפסטיבל, לארבעה ימים של חוויה אמנותית ומוזיקלית הכוללת אירועים מיוחדים עם אמנים והרכבים מובחרים מהארץ ומהעולם, מגוון קונצרטים שיציעו לקהל מסע מוזיקלי קסום, שירי בכורה בהפקות מקור מיוחדות, לצד קלאסיקות מוכרות.
השנה, הפסטיבל יתקיים בסימן 70 שנה למדינה כמו גם בסימן שנת ה-90 לנתניה ובהתאם לכך התוכנית כוללת ערבי מחווה הן לזמר העברי במסגרת קונצרט חגיגי "בגיטרה וזמר -מארגוב ועד שמר" וקונצרט מחווה לנתניה ואמניה בו ישתתפו גם המקהלה הייצוגית של הקונסרבטוריון של נתניה. מלבד מוזיקה ישראלית, התוכנית כוללת מופעים המשלבים מוזיקה קלאסית, פלמנקו, פיוז'ן ומוזיקת עולם.
דניאל שץ, בן 36, יליד ותושב נתניה ינגן בפסטיבל. "אני נגן גיטרה ומלמד את דור העתיד של נגני הגיטרה בארץ ומעביר כיתות אמן בחו"ל", הוא סיפר למיינט נתניה, "אני משתתף בפסטיבלים בארץ ובעולם וזהו כבוד ותענוג גדול. אני נשוי לוויקטוריה ויש לנו שני בנים מקסימים יונתן וטומי שעוד לא נכנסו ל״עסק המשפחתי״ (אחי פסנתרן). חוץ מהגיטרה אני אוהב ללמוד ולהרחיב אופקים בתחומים אחרים ממוסיקה לדוגמת היסטוריה, פילוסופיה, אומנות ואסטרונומיה".
איך התחלת את דרכך המוזיקלית?
"הייתה גיטרה בבית אצל אבא שלי בחדר עבודה ופשוט התחלתי לנגן. בהתחלה כשהוא לא היה בבית עד שיום אחד הוא ראה אותי והחל ללמד אותי את התווים הראשונים ומשם הכל הלאה... למדתי במגמה למוסיקה בתיכון ובסיומה ניגנתי רסיטל בגרותי ואת שני התארים סיימתי בהצטיינות יתרה. בתקופת לימודי זכיתי בקרנות, מלגות ותחרויות נגינה אשר לימדו אותי כיצד להתמודד עם הצלחות וכישלונות".
מדוע דווקא גיטרה?
"זה מה שהיה בבית, אם היה כינור בבית אולי זה היה כינור. מה גם שגיטרה זה הכלי הכי יפה בעולם אז איך אפשר שלא".
מהו המקום הכי מרגש בו יצא לך לנגן?
"שאלה קשה, כי מרגש זה הולך לכמה כיוונים –מבחינת מיקום, אני זוכר שחשתי התרגשות גדולה לפני שניגנתי באחד הקונצרטים הרציניים הראשונים שלי בארמון בגרמניה, באולם גדול עם הרבה קהל, פחדתי מאוד מהקונצרט הזה זהו קונצרט שאזכור תמיד.
"אך מאז יצא לי להגיע לפסטיבלים נוספים ברחבי העולם בהם חשתי התרגשות אך הכל תפאורה, ההתרגשות מבחינת קהל או מקום עצמו עוברת מיד לאחר שעולים על הבמה. קונצרט נוסף שההתרגשות זכורה לי היטב הוא קונצרט בפרו, הוזמנתי לנגן בפרו בפסטיבל ואחרי הפסטיבל רציתי ללכת לראות את מאצ'ו פיצו שלאחריו הוזמנתי לנגן בבית של שגריר ישראל בפרו. במאצ'ו פיצו קיבלתי קלקול קיבה מכובד, רצו לפנות אותי במסוק אך בסוף זה הסתדר.
"הגעתי לבית של השגריר לקונצרט אישי, כך חשבתי, והסתבר לי כשהגעתי שהשגריר הזמין את שאר השגרירים בפרו ואנשים בכירים נוספים ביניהם המשנה לאפיפיור, כולם חיכו לקונצרט שלי ורק החלמתי מקלקול קיבה אז חשתי שאינני במיטבי, חשבתי שאעשה קונצרט נוראי אך לשמחתי הוא היה אחד המוצלחים".
מהי היצירה שאתה הכי אוהב ולמה?
"אין כזה דבר, זה הולך לפי מצב רוח, אין משהו אחד לפעמים אני הכי אוהב לשמוע באך לפעמים מוצרט, אני יכול ליהנות מכל דבר זה עניין של מה בא לי באותו הרגע".
דניאל שץ | צילום: יואל לוידניאל שץ | צילום: יואל לוי
דניאל שץ | צילום: יואל לוי
(דניאל שץ | צילום: יואל לוי)
כמה שעות אימונים צריך ביום כדי להיות נגן מקצועי ולנגן למשנה לאפיפיור?
"היום, תלוי כמה הילדים שלי מאפשרים לי.. בילדותי השקעתי מידי יום בין 4-ל6 שעות נשמע המון אך אז לא היה את משחקי הפורטנייט ששותים את הזמן הפנוי של הילדים".
מה היית רוצה לראות בעיר מבחינה תרבותית?
"הייתי רוצה שיפתחו את היכלי התרבות בימי שבת על מנת לאפשר לאנשים ליהנות ולשאוף תרבות בזמן שהם הכי פנויים לכך, בסוף השבוע. באמצע השבוע אנשים בעבודה ואין להם ראש לזה ובגלל שבסופ"ש הכל סגור פשוט נוסעים לתל אביב".
מה השאיפות שלך לעתיד?
"אין לי משהו ספציפי כרגע, פשוט להמשיך לעשות את מה שאני אוהב. מה שיהיה יהיה העיקר לנגן".
הכניסה לאירועי הפסטיבל ללא תשלום אך בהזמנת כרטיסים מראש. את הכרטיסים ניתן לקבל מראש בקופת היכל התרבות נתניה. לפרטים נוספים באתר הפסטיבל.
פסטיבל "פניני גיטרה" ה-13
יום שלישי 25.9
18:00 רסיטל פלמנקו ומוזיקת עולם (היכל התרבות אולם דורטמונד)– בהשתתפות אמן הגיטרה פלקו דה נרחה, אוסטריה. נגינתו של פלקו מושפעת ממסורת הפלמנקו בספרד וממזגת סגנונות וטכניקות של מוזיקה אתנית. ווירטואוז ייחודי שנגינתו זוכה להערכה ברחבי העולם ומשתתף בדרך קבע בפסטיבלים יוקרתיים.
20:30 ערב מחווה לזמר העברי (היכל התרבות, אודיטוריום). בהשתתפות: יעלה אביטל (שירה), טל הורביץ (גיטרה ), גדעון ברטלר (גיטרה קלאסית), תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית בניצוח זיו קוז'וקרו, קסטלנואובו טדסקו, זיו קוז'וקרו, דניאל עקיבא.
יום רביעי 26.9
18:00 קונצרט מחווה לנתניה ואמניה
בהשתתפות: דניאל שץ, יגבניה פיקובסקי, גלעד רבקין, דמטרי רטוש, יעקב קשין, דניאל עקיבא ועוד
21:00 אנסמבל "נגוואה" מארח את הצ'לן הבינלאומי דימוס גודרוליס מיוון ואת הזמרת דר קוממי.
יום חמישי 27.9
18:00 הכניסני תחת כנפך – מופע שירי אהבה ישראליים (סשה ארגוב, מתי כספי ועוד) הדס פארן אסיה בשירה ועודד שוב בגיטרה
19:00 רסיטל של אמן הגיטרה מאיטליה – רוברטו טשיני. מסע בזמן בעקבות מלחינים מאירופה (באך, פגניני, ג'וליאני, מלץ, אלבניז ועוד)
21:00 קונצרט נעילה – מגדולי הפלמנקו בעולם – ג'ררדו נונייז ולהקתו מספרד.
לדברי דניאל עקיבא, מלחין, נגן גיטרה וממייסדי ומנהלי פסטיבל פניני גיטרה: "הפסטיבל ברמה בינלאומית הנותן מקום של כבוד לניגוני הגיטרה על כל גווניו ומהווה מקור להשראה לפסטיבלים בינלאומיים אחרים בעולם. זוהי הזדמנות נפלאה לכולם ליהנות ממוזיקה איכותית וטובה המתבצעת על ידי טובי הנגנים מהארץ והעולם. אנו שמחים לארח השנה לצד הנגנים הישראליים, את הנגנים וההרכבים מהעולם ביניהם ג'ררדו נונייז, פלקו דה נרחה, אנסמבל שין, אנסמבל נגוואה ועוד".