צילום: ניר גרינברגצילום: ניר גרינברג
צילום: ניר גרינברג
(צילום: ניר גרינברג)
לא מוותרים: פעילים למען שיפור מצב בעלי החיים בנתניה, בהובלת ארגון תשע-נשמות, הגיעו ביום שישי האחרון למחאה בקניון עיר ימים.
הם התכנסו בשעה 11:00 באזור בתי הקפה ופרשו שלט ענק במידות של 6 מטר על 6 מטר ובו נכתב: "הצילו! חתולים וכלבים סובלים ומתים!". האנשים הנוכחים בקניון קיבלו הסבר מילולי על רקע השלט, ובנוסף חולקו דפים בנושא לבאי הקניון.
הפעילים מבקשים מעיריית נתניה והעומדת בראשה לקחת אחריות על הנושא, להידבר עימם על מנת לבנות תכנית רב שנתית שתביא לשינוי מהותי במצב בעלי החיים בעיר. לטענתם, בנתניה עשרות אלפי חתולים אומללים ובהעדר עיקורים וסירוסים בכמות הרצויה, לא ניתן להתגבר על הריבוי הטבעי.
"בכלביה אין מרפאה מתפקדת, אין מספיק כח אדם ואין מספיק וטרינרים", אומר ניר גרינברג מיוזמי המחאה. "יש תקן של 2.3 וטרינרים שבערים מקבילות מבחינת אוכלוסיה פתח תקוה וראשון לציון יש 5-6 וטרינרים. לא מפתיע שהם לא מספיקים לבצע את כל הפעולות הנדרשות למען בעלי החיים. על סמך עדויות של פעילים שמתנדבים אין מספיק כח אדם שמוציא את הכלבים לטיולים. הכלבים יוצאים לטיול פעמיים בשבוע. גם חתוליה אין, ואין טיפולים מטעם הכלבייה לחתולים פצועים. כל הנטל על טיפול בחתולים חולים ופצועים נופל על הפעילים שקורסים, וטובעים בהוצאות כספיות של אלפי שקלים בכל חודש וקורסים תחת הנטל הכלכלי".
הפעילים טוענים שהכלבים לא מקבלים יחס ראוי וישנה הזנחה. כתוצאה מכך יותר קשה להם למצוא בתים כי הם מפתחים בעיות התנהגות.
"אין לנו מה להפסיד, המצב ברחובות ובכלביה יצא משליטה", אומר גרינברג. "מדובר בטרגדיה אמיתית וזה בלתי נתפס שראש העירייה לא מדברת איתנו להבין מה הבעיות, ואיך ניתן לשפר את המצב. זה נושא הומניטרי וחובתינו המוסרית לעזור לחסרי הישע. זה גם ישפר את חזות העיר, והשקעה כעת תחסוך כספים בעתיד. אנו קוראים לראש העיר להיפגש איתנו ולבנות תוכנית רב שנתית לטיפול דחוף במצב בעלי החיים בעיר״.
השלט הגדול נטלה בראש חוצות הקניון והתגובות היו שנויות במחלוקות. בעל העסק של המסעדה התעצבן, אבל עוברי האורך לטענתו של ניר דווקא התעניינו. "אפשר להודות שהפרנו את שלוות הסועדים, אבל מהציבור קיבלנו פידבקים חיוביים ותגובות אוהדות. היו כאלה שביקשו להצטרף למאבק", הוא אומר.
תגובת עיריית נתניה טרם התקבלה.