תושבי רחוב מכלוף אורגד בנתניה טוענים כי האזור סובל מהזנחה חמורה ומהיעדר תשתיות ראויות. לדבריהם, כבר היו כמה פניות לעיריית נתניה בנושא, אך המחדלים לא טופלו. על אף המפגעים, הרחוב מדורג בדירוגי הארנונה כאזור א', דבר שלטענת התושבים אין לו כל הצדקה.
לכלוך באזור רחוב מכלוף אורגד בנתניהלכלוך באזור רחוב מכלוף אורגד בנתניה
לכלוך באזור רחוב מכלוף אורגד בנתניה
(צילום: פרטי)
"כביש הגישה לרחוב, שנמצא מאחורי בית ספר ש"י עגנון, הוא צר ומפותל. יש בו מפרצי חניה ושדה הראייה בו מוגבל מאוד", אומר אחד התושבים. "הכביש הזה מסכן מאוד את הנהגים שנוסעים בו. נהג שנוסע בכביש הזה, ולא משנה מאיזה כיוון, לא יכול לדעת אם רכב יבוא לפניו, וזה פשוט מצב נוראי". התושבים פנו בעניין לעירייה, אך נמסר להם כי רוחב הכביש תקני. התושבים מסרבים לקבל את התשובה הזאת, ומבקשים מגורמים בוועדת התנועה לסייר באזור בשעות הלימודים של בית ספר ש"י עגנון, שכן בזמן זה מפרצי החניה מלאים. "הייתה פה כבר תאונה אחת שלשמחתנו הסתיימה בלי נפגעים, אבל בלתי אפשרי להמשיך במצב הזה. חוץ מהסכנה, הכביש גם פקוק מאוד בשעות הבוקר וקשה לצאת מאוד לעבודה", אומר התושב.
עוד בעיה שעליה מתלוננים התושבים היא, שהתשתיות ברחוב לא מפותחות ושהאזור לא מטופח. "יש כאן הרבה חול, עשבייה פראית, מעט מדרכות, אין גינות נוי והרחוב כולו נראה לא טוב", אומר תושב אחר. "סמוך לבניינים יש חוות שיוצרות הרבה לכלוך ורעש. זה נראה כמו מזבלה. בחוות האלה מגדלים חמורים, סוסים, תרנגולים ועוד בעלי חיים שמסתובבים בשכונה, כאילו אין מדובר בשנת 2020. הרחוב נראה כמו המערב הפרוע".
כמו כן, התושבים טוענים כי אין אכיפה ראויה באזור, וכי בשעות הלילה מגיעים נהגי מכוניות וטרקטורונים שנוסעים במהירות גבוהה, חורקים ומרעישים. נוסף על כך, ברחוב נמצאת חניית אוטובוסים, בקרבת בנייני המגורים. "חוץ מרעש האוטובוסים והזיהום, נהגי האוטובוס נוסעים כאן איך שהם רוצים, באופן לא חוקי ולא בטיחותי. זה עניין של זמן עד שיקרה כאן אסון", אומר התושב. תושב אחר מצביע על מפגע אסתטי ותברואתי שנוצר עקב חניית האוטובוסים: "זה המקום שהנהגים נחים בו וגם עושים בו את הצרכים שלהם. יש ליד הבניינים שירותים כימיים שיוצרים ריחות לא טובים, ופשוט לא נעים לעבור משם".
בעקבות כל זאת, תושבי רחוב מכלוף אורגד כועסים על הארנונה הגבוהה שהם משלמים. "אנחנו משלמים את הארנונה הכי יקרה, ואין בכך כל היגיון", אומר תושב הרחוב. "אין כל קשר בין הסכום שאנו משלמים לבין התנאים. אין כאן גני ילדים או בית ספר יסודי, אין קופת חולים או כל מוסד בסיסי אחר, ואנחנו משלמים ארנונה כמו בשכונת עיר ימים". התושבים טוענים, כי עיריית נתניה הבטיחה להם שבינואר 2020 הם יקבלו הנחה בארנונה, אך זה לא קרה. "באחרונה, נמסר לנו כי משרד הפנים דחה את בקשתה של העירייה לשנות את הדירוג שלנו, מה שאומר שנמשיך לשלם ארנונה גבוהה, וזה לא צודק. אנו מצפים מעיריית נתניה לערער ולפתור את המחדל הזה".
מעיריית נתניה נמסר: "העירייה הגישה בקשה לשרי הפנים והאוצר לשינוי סיווג הארנונה החל על רחוב אורגד מכלוף, אולם הבקשה נדחתה. עד לרגע זה לא נמסרו נימוקי הדחייה, וזאת למרות בקשתנו לקבלם. כשיתקבלו הנימוקים, תגבש העירייה החלטה על המשך פעולה. באשר לדרכי הגישה, רוחב הכביש ברחוב הוא תקני, והעומס סמוך לבתי הספר קיים בשעות מסוימות בעת איסוף התלמידים, כבכל מוסד חינוכי. בכל מקרה, ייבחן סיור נוסף במקום. נדגיש, כי בכביש זה אושרו ובוצעו פסי האטה. כמו כן, האכיפה באזור תתוגבר".