איחור בווסת החודשית
אין כל צל של ספק כי אחד התסמינים המחשידים להיריון הוא כשאישה אינה מקבלת את המחזור החודשי במועד הקבוע, ובפרט אם היא בעלת מחזור סדיר. בעקבות איחור זה ייתכן כי תחושי צורך לבצע בדיקת היריון ביתית או בדיקת דם מסודרת שתניב תוצאות מדויקות. אך, למרות שהמחזור מאחר, זה לא אומר בוודאות שנקלטת להיריון. יש עוד מגוון סיבות שעלולות לגרום למחזור לאחר, כמו מצבים של הפרעות הורמונליות שונות, לחץ ומתח ואף שינויים מהותיים במשקל גופך.

1 צפייה בגלריה
התסמינים השכיחים ביותר המעידים על היריון
התסמינים השכיחים ביותר המעידים על היריון
התסמינים השכיחים ביותר המעידים על היריון
(צילום: pexels)

מהו הזמן הממושך ביותר של איחור בווסת שיכול להעיד על קיום היריון?
לשאלה זו אין לכך תשובה ודאית אחת, משום שלא כל איחור במחזור מעיד על קיומו של היריון. יחד עם זאת מצד אחד, יכול להיות שאם ביצעת בדיקת דם להיריון כמה ימים טרם מועד המחזור הקבוע שלך היא תצא חיובית, ומן הצד השני, ייתכן שהיא תצא שלילית אפילו שיש כמה ימי איחור במחזור עקב ביוץ מאוחר, ועדיין היא תהיה חיובית בהמשך.
נציין כי בדרך כלל נשים בעלות וסת סדירה, שמבצעות בדיקת דם להיריון לאחר איחור של לפחות שבועיים בווסת והתוצאה יוצאת שלילית, משמע הדבר שאין היריון והאיחור נובע מסיבות אחרות.
האם ניתן לדעת על קיום היריון לפני האיחור בווסת?
בעקרון את יכולה לבצע בדיקת שתן או בדיקת דם להיריון שיכולות להראות כי את אכן בהיריון טרם קבלת המחזור במועד שהוא אמור להגיע בו, אך חשוב שתיקחי לתשומת ליבך שאם הבדיקות יוצאות שליליות לא ניתן לסמוך על כך שאין היריון.
אילו תסמינים מוקדמים קיימים?
• בחילות בוקר – מי לא שמעה על בחילות הבוקר המפורסמות אשר לפעמים נמשכות לאורך כל היום ואף מתפתחות גם להקאות שאצל חלק מהנשים יכולות להיות קשות ומרובות. יחד עם זאת, אצל רוב הנשים התסמין הזה יעלם עם סיומו של הטרימסטר הראשון.
• דימום בתחילת ההיריון – לפעמים ניתן למצוא כתמי דם או לחוות דימום קל בשלבי ההיריון הראשונים. הדבר יכול לקרות בעקבות דימום השתרשות אשר מעיד כי ההיריון תקין, או לחילופין יכול להעיד על היריון שאינו תקין או על היריון חוץ רחמי.
• התכווצויות שמזכירות כאבי מחזור- לפעמים ניתן לחוש התכווצויות שמזכירות מאוד את כאבי הווסת ואף לראות כתמי דם שעלולים לבלבל ולהתפרש כמחזור בטעות.
• רגישות באזור השדיים – ישנן נשים אשר חשות תחושת נפיחות, גודש וגם רגישות מוגברת באזור השדיים כבר בתחילת ההיריון. הדבר נובע משינויים הורמונליים מהירים המתקיימים בגוף עקב ההיריון המתפתח.
• עייפות מוגברת – בעת ההיריון יש תחושת עייפות מוגברת המתחילה כבר בשלבים הראשונים שלו. גם תחושה זו מקושרת לשינויים ההורמונליים המרחשים בגוף וגם לעלייה של הורמון הפרוגסטרון.
מתי יש לצפות לסימני ההיריון הראשונים?
לרוב, נשים יחושו את התסמינים השונים סביבות השבועות החמישי והשישי להיריון, למעט האיחור במחזור כמובן.
האם תסמיני היריון זהים אצל כל הנשים?
לא. כמו כל תופעה פיזיולוגית המתרחשת בגוף אדם, כל אחד יגיב אליה באופן אינדיווידואלי. כך נשים ירגישו תסמינים שונים האחת מן השנייה, ואף ירגישו תסמינים שונים בין היריון אחד למשנהו של אותה אישה.

מוגש מטעם: huggies