חיים פרידריך (צילום: אסף פרידמן) חיים פרידריך (צילום: אסף פרידמן)
חיים פרידריך (צילום: אסף פרידמן)
( חיים פרידריך (צילום: אסף פרידמן))
ביום שלישי שעבר, נחרץ גורלו הפוליטי של חיים פרידריך במועצת העיר נתניה, לחמש השנים הבאות, ואולי בכלל. כשעה לפני פתיחת הקלפיות בבחירות הפנימיות לרשימת הליכוד בסניף המקומי, הודיע פרידריך, חבר המועצה היחיד מטעם הסיעה בקדנציה הנוכחית, על הסרת מועמדותו מהתמודדות על ראשות הרשימה.
בכך, נסללה הדרך להיבחרותו של אלון אלרואי, שבו תמכה בגלוי ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, שאף פעלה למענו באמצעות שיחות טלפון שבהן פנתה לחברי הסניף, ובאמצעות פגישות אישיות שקיימה עמם.
רק בנובמבר שעבר שב פרידריך לקואליציה העירונית, לאחר סכסוך מר וממושך שהיה לו עם פיירברג-איכר, וקיבל את ראשות איגוד ערים שרון צפוני לתברואה ולאיכות הסביבה, את תיק התיירות ואת האחריות להתחדשות העירונית.
למרות ה"סולחה" ביניהם ושנות היכרותם הרבות, ראש העירייה הפעילה את כובד משקלה כדי שלא ישמש עוד חבר מועצה. אגב, גם לקראת הבחירות הקודמות פעלה פיירברג-איכר למנוע את היבחרותו של פרידריך, אלא שאז תמכו בו יו"ר הסניף, דודו מימון, ואחד הבכירים, אורי ג'אן, והוא דורג ראשון, למורת רוחה.
הפעם, התייצב מימון, שהוא וג'אן ערכו "סולחה" עם פיירברג-איכר לפני פרידריך, לצדה של ראש העירייה, וחבר המועצה הוותיק הבין שסיכוייו להיבחר אפסיים.
"היה דיל"
פרידריך (67) כיהן כמנכ"ל העירייה בחודשים הראשונים בקדנציה הראשונה של פיירברג-איכר, לאחר שהיה גורם מרכזי בהיבחרותה, ושימש חבר מועצה בשנים 2008-2003 מטעם הליכוד. בבחירות 2008, כאשר יחסיהם הידרדרו שוב, התמודד פרידריך לראשות העירייה מול פיירברג-איכר, הובס ואף לא הצליח לעבור את אחוז החסימה. בבחירות 2013 השיג הליכוד בראשותו מנדט יחיד, ופרידריך חזר להיות חבר מועצה.
"ראש העירייה מנסה להחליט את כל חברי המועצה, מי יהיה ומי לא יהיה, לא רק בליכוד. מובן שיש לה השפעה גם בליכוד, אבל לא כזאת שהיא יכולה לקבוע בעצמה מי ייבחר", אומר פרידריך, "לי, אישית, היא בחיים לא אמרה 'אני לא רוצה אותך'. לאורך השנים היו בינינו עליות וירידות. בעליות היינו בשיא וכנראה שגם בירידות בשיא, כמו זוג נשוי".
לפני פתיחת הקלפיות בליכוד היה לך ויכוח עז עם דודו מימון.
"תראה, בהתחלה ראש העירייה שלחה את חבר המועצה, רפי ימין, איש 'יש עתיד', להתמודד. אחרי יומיים היא קראה לו בחזרה לסיעה שלה, שלחה במקומו את ממלא מקומה, אלי דלל, וקראה גם לו בחזרה. בכל הקונסטלציות האלה אני הייתי אמור להיות במקום ראשון-שני. דודו אמר שמרים מתעקשת שאלון יהיה ראשון, ונוצרה בעיה, כי גם אני רציתי להיות ראשון. היו ויכוחים, אבל ביום האחרון הגענו להסכמה. כיום הסיכוי שלה להיבחר הוא הטוב ביותר, הליכוד תומך במועמדותה, ומוטב שנחיה בשלום ולא במלחמות".
האם נכון שנרקם דיל בין המעורבים, לתמיכה באלרואי לראשות הרשימה ובג'אן למקום השני?
"ברור שהיה דיל. אחת הסיבות שהסרתי את מועמדותי היא, שהבנתי שעקב ה'קואליציות' שנוצרו, אילו הייתי מתמודד, ג'אן לא היה נבחר בוודאות. רציתי לתת לו את הצ'אנס, הוא היה ממלא את התפקיד נאמנה ואני מאוכזב שהוא לא נבחר. אני מניח שיהיו השלכות לנושא הזה, אבל אני לא רוצה להתערב בו".
פרידריך מתגורר בבית פרטי בשכונת רמת פולג ה"ישנה", ונשוי בשנית לאיריס, רכזת שכבה ומחנכת כיתות ה'-ו' בבית הספר רימלט. לזוג בת משותפת, ושישה ילדים מנישואים קודמים.
הוא איש עסקים ("יש לי עסקים בארץ ובחו"ל", אמר בלי לפרט) ובבעלותו מפעל לייצור מיניבוסים וטיוליות באיזור התעשייה הישן.
בין שלל התפקידים שמילא ועודנו ממלא במועצת העיר, ניתן למנות את הבאים: ראשות ועדת התחבורה, חברות בוועדות התיירות, הביטחון, המכרזים, חברות בוועדת המשנה לתכנון ולבנייה, וכהונה בדירקטוריון "החברה לפיתוח נתניה" (ח.ל.ת). "קל יותר למנות את התפקידים שלא מילאתי", הוא אומר בחיוך.
בשנת 2007 נעצר פרידריך בחשד ללקיחת שוחד מקבלנים בעיר ולמעורבות בסחיטתם, אך התיק נסגר עקב "העדר ראיות מספיקות".
תשע שנים לאחר מכן, בחודשים יולי-אוגוסט 2016, סמוך להתפוצצות פרשת השחיתות בנתניה, נפגשה פיירברג-איכר עם ארבעה קבלנים מקומיים בלשכתה, ובשיחות עמם שהוקלטו ופורסמו בחלקן ב"ידיעות נתניה", נשמעה אומרת דברים קשים על פרידריך בהקשר של ענייני תכנון ובנייה.
ראש העירייה סברה, כי מקורבה לשעבר ויריבה באותה התקופה, מאחר שזעם על פיטוריו מהקואליציה בחודש מאי, היה אחראי לפרסומים נגדה בתקשורת הארצית סמוך להתפוצצות הפרשה. בין היתר אמרה פיירברג-איכר: "זה לא סוד שחיים פרידריך הכריז עליי מלחמה, כי אני חוסמת אותו מלהמשיך לסחוט קבלנים. אנשים פחדו לדבר, אני לא יודעת למה. היום הם לא צריכים לפחד... אני הולכת על הראש שלו... אני אכניס אותו לבית סוהר... הוא לא יהיה בעירייה, אל תדאג".
ישיבת מועצה בנתניה (צילום: ניר איסקוב)ישיבת מועצה בנתניה (צילום: ניר איסקוב)
ישיבת מועצה בנתניה (צילום: ניר איסקוב)
(ישיבת מועצה בנתניה (צילום: ניר איסקוב))
"לא התלוננתי"
עם מעצרה של פיירברג-איכר, פירסם פרידריך פוסט בפייסבוק, המלווה בצילומים ממסמכי הארכת המעצר, ובו התגאה כי "אני, כחבר מועצת העיר שהביא לחשיפת שחיתויות אלה, בשיתוף צבי ליבר (בעלי קבוצת הכדורסל ברק נתניה לשעבר, נ"א), פועל לפיזור מועצת העיר... שלטון משפחת פיירברג בעיר נגמר! כמו שאתם, תושבים יקרים, עקבתם אחר הכתבות שחשפו את שחיתויות משפחת פיירברג, גם במשטרה קראו ועקבו".
פרידריך הרבה להתראיין נגד חברתו משכבר הימים בעקבות מעצרה, שימש כאופוזיציה קולנית במועצה ואף הביע סיפוק עם פרסום הודעת המשטרה, בחודש מרץ אשתקד, בדבר קיום תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים נגד ראש העירייה, ביחס לשבעה פרויקטים נדל"ניים.
בראיון הנוכחי עמו, מצהיר פרידריך כי "מעולם לא הגשתי תלונה במשטרה נגד מרים פיירברג-איכר".
גם לא על איומים בעקבות הודעות הווטסאפ ששלחה לך ופורסמו בזמנו בערוץ 2?
"לא דיברתי על כך שאגיש תלונה. בזמן הירידות התלולות ביחסים שלי עם ראש העירייה, היה ברור שחלק מהטענות שלה יהיו על הנושא הזה. כמו שאתה חושב שהתלוננתי נגד מרים, ככה גם היא חשבה. נפגשתי אתה, אמרתי לה בפירוש שמעולם לא התלוננתי, ואני בטוח שהיום היא יודעת את האמת. מסרתי בסך הכל עדות אחת, על דבר שלא קשור לכל החקירות שלה. בדיעבד, נודע לי שבכלל לא חקרו אותו".
בשיחותיה עם הקבלנים האשימה אותך פיירברג-איכר במעשים חמורים.
"יצר הנקמה שלה עבד, והיא אמרה את הדברים בשעת כעס, כאשר היחסים בינינו היו בשפל. אני לא חושב לרגע, שאילו ידעה שאני סוחט קבלנים, היא לא היתה מתלוננת במשטרה. ברגע שלא עשתה את זה, היא כאילו שותפה שלי למעשה. כנראה לא בכדי, הרוב הגדול של ראשי הערים הם גברים. כדי שאישה תהיה ראש עירייה, היא צריכה להיות כוחנית. מאחר שאני מכיר את מרים, אני לא מגיב בצורה חריפה כמוה. אני יכול לדבר אתה בחדרי חדרים, אבל לא מעוניין שבציבור יכפישו אותי ואותה".
התיק נגדך נסגר מ"העדר ראיות מספיקות" ולא מ"חוסר אשמה".
"מעולם לא סחטתי קבלנים ולא היה מצב שאסחט קבלן. הכי קל למשטרה להגיד 'חוסר ראיות'. ברגע שאין ראיות, מה זה אומר? שאין אשמה! אם תראה את כל ההתנגדויות שהגשתי ל'קניון נעימי' בקריית השרון, למשל, תגלה שביקשתי שייקחו מהיזם 5-4 מיליון שקלים ערבות. בוועדת המשנה לא שמעו לי, עסקים נפתחו בקניון והנושא הגיע לבית המשפט. כשאני רואה בקשה להיתר, אני מתייחס אליה על פי האמת שלי. לא תמיד אני צודק, כמו כל אדם".
לפני שחזרת לקואליציה, כינית חברי מועצת עיר בשם "בובות".
"השתמשתי במילה 'בובות' באופן כללי, כי חברי מועצה מרימים את האצבע בהצבעות על פי מה שאומרים להם, בלי להתעמק בנושא. 90 אחוז מחברי המועצה מגיעים לוועדות כשאינם מוכנים. זאת אחת הסיבות, לדעתי, שמי שרוצה להקדיש לטובת העיר, אסור שיהיה תלוי בפרנסה של משפחתו, כי אחרת הוא לא יכול להקדיש לעירייה אפילו חמישה אחוזים מהזמן שלו. חברי מועצה מגיעים לוועדת המשנה בלי לדעת מה קורה, ניזונים מחיים שיגיד להם מה טוב ומה לא, ולפי זה מחליטים. חבר המועצה היחיד שבא לוועדת המשנה מוכן, זה אני. לצערי, לפעמים אנחנו מחפשים את החבר הרביעי בוועדה, כדי שתהיה נוכחות מינימלית לפתוח את הישיבה".
פיירברג-איכר (צילום: אסף פרידמן)פיירברג-איכר (צילום: אסף פרידמן)
פיירברג-איכר (צילום: אסף פרידמן)
(פיירברג-איכר (צילום: אסף פרידמן))
אנחנו נמצאים כשלושה חודשים לפני הבחירות, וכולם ממתינים להחלטת הפרקליטות בעניינה של ראש העירייה. האם לדעתך יוגש נגדה כתב אישום?
"אני מאחל לכל אדם שלא יישב אפילו דקה בבית סוהר, אבל כאשר מדובר בשבעה מקרים, זה יהיה קצת מוזר אם לא יוגש כתב אישום. מה, העבירות בכל השבעה יימחקו? אני מודה שבהתחלה חשבתי שמוטב למרים לקחת פסק זמן מהפוליטיקה, אבל בגלל מה ששומעים בחדשות ושכרגע אין כלום, כנראה הצעד שלה להישאר ולהתמודד לעוד קדנציה, היה טוב. עם עננה כזאת מעליה, אני מסיר את הכובע בפניה, על כך שהיא מתפקדת כמו שהיא מתפקדת. אני לא רואה אף אחד שיכול להחליף אותה".
אחרי עשר שנים במועצת העיר, אילו הישגים שאתה יכול לרשום לזכותך?
"העצות שראש העירייה קיבלה ממני, ואני לא רוצה לתת דוגמאות. התפקוד שלי בוועדות וראיית הנולד. התשובה שקיבל כל תושב שקיבל אליי, גם חיובית וגם שלילית. בפוליטיקה צריך להבטיח מחר, מחרתיים, שבוע-שבועיים, ואז התושבים חושבים שכל הזמן יש מי שמטפל בהם. אני הייתי מברר באותו רגע, נותן לתושב את התשובה ואז הוא היה אומר לעצמו 'אני לא צריך אותו יותר'".
מה אתה מתכוון לעשות בתום הקדנציה?
"להשקיע את כל מרצי ב'איגוד ערים'. יש לנו פרויקט ראשון במדינה של הקמת מפעל למיחזור פסולת ביתית, שאני מקווה ומאמין שיצליח. זה אחד השיקולים שבגללם לא היתה לי בעיה להסיר את מועמדותי לראשות הליכוד. שמונה-תשע חברות רציניות כבר רכשו את מסמכי המכרז".
יכול להיות שראש העירייה תדיח אותך מהתפקיד בקדנציה הבאה, אם היא תיבחר.
"אני לא מאמין שהיא תעשה את זה. האיגוד הזה היה במקום אפל לגמרי כשנכנסתי לתפקיד, והוצאתי אותו לאור הכי קרוב לשמש. אם ראש העירייה חושבת לעשות את זה, היא לא מתנקמת בי, אלא באיגוד. אני יו"ר האיגוד, אבל אחיה טוב גם בלעדיו".
מסיעת "נתניה אחת" בראשות פיירברג-איכר נמסר בתגובה: "מרים פיירברג-איכר השיקה את מסע 'נתניה אחת-אהבה אחת' מתוך אמונה עמוקה בכך שכלל הכוחות צריכים להתלכד ולפעול לחיזוק העיר ולהמשך פיתוחה ושגשוגה, כפי שנעשה בשנים האחרונות. אנו מקווים כי מערכת הבחירות תתנהל בצורה עניינית, מכובדת ומכבדת".