"גם נשים שבאו מרקע סוציו-אקונומי נמוך, יכולות לצאת ממעגל העוני ולהצליח". את הדברים אומרת זיוה נעים (49), בעלת חברת "זיוה אש ניהול פרויקטים בע"מ".
היא יועצת בטיחות, ממונה-בטיחות אש והאישה היחידה שלה חברה בתחום הייחודי הזה. כשהיא מסבירה שאפשר להצליח גם כנגד כל הסיכויים, היא מדברת מניסיון - היא גדלה בשכונת מצוקה בנתניה, בדירה קטנה עם הורים וארבעה אחים. "התחלתי לעבוד בגיל 14 וכבר בגיל 18 התחתנתי", היא מספרת.
2 צפייה בגלריה
זיוה נעים
זיוה נעים
זיוה נעים
(צילום: אסף הופמן)
בחברה הראשונה בה עבדה, חשבו שהאופק התעסוקתי שלה מוגבל, אבל לה היו תוכניות אחרות. לפני 15 שנה היא החלה לעבוד בחברה בתחום של הגנת אש. "באותו זמן הייתי מזכירת החברה, והמנכ״ל אמר לי שמהר מאוד הוא הבין שהתפקיד 'קטן עלי שאני צריכה להיות מנהלת "תוך זמן קצר קודמתי לסמנכ"לית החברה".
מאיפה הידע המקצועי?
"ניסיון של 15 שנה בתחום, ומעבר לניסיון הרב שצברתי למדתי באופן מקצועי, בקורסים והשתלמויות רבות בתחום, את עולם הבטיחות וההגנה מאש. החברה שבבעלותי מבצעת פרויקטים עבור חברות הבנייה המובילות בתחום בכל רחבי הארץ, כלל הפתרונות שאנו ממליצים עליהם מגובים תמיד בתקנים ישראלים ו/או בין לאומיים. אני לא מתכוונת לעצור כאן, תואר במשפטים זה האתגר הבא שלי".
מה יכול להיות מעניין בנושא מיגון מאש?
"יש מהפכה בתחום, כולל חומרים חדשניים ופתרונות להגנה מפני דליקות, תקנים בינלאומיים, יכולת להתמודד עם אתגרים טכניים, מסוגלות לפתור בעיות ולתאם בדיקות ואישורים מול רשות הכבאות".
מתברר שבלי ששמנו לב, ענף הבנייה עבר מהפכה. אחרי עשרות שנים בהן הוקמו בנייני-מגורים בני 4-8 קומות, בשני העשורים האחרונים - רבי קומות וגורדי שחקים הפכו נוף מרכזי בערים הגדולות.
"כדי להתמודד עם האתגר הכרוך בהגנה מפני דליקות במבנים אלה, הוחלט על שילוב בין הגנה לפעולה. בתחום ההגנה המונעת נעשה שימוש באמצעים חדשניים לאיתור דליקות והתראה. כיום גם מייצרים בידוד הפרדות אש בין הקומות של בניינים גבוהים, כדי למנוע מעבר של אש מקומה לקומה, או לפחות לעכב את המעבר במשך שעתיים.
2 צפייה בגלריה
זיוה נעים
זיוה נעים
זיוה נעים
(צילום: אסף הופמן)
"אפילו הפלדה שבה משתמשים בבניה, עוברת תהליך הגנה שמגן עליה מפני אש", אומרת זיוה, "וזה עשוי למנוע טרגדיה כמו באסון התאומים, שם הפלדה שבה השתמשו עד אז, נמסה מהחום וגרמה לכך שהבניינים קרסו בקלות דומה לזו של התפרקות מגדל קלפים. גם רשות הכבאות עשו בשנים האחרונות עבודה יוצאת מהכלל והם מתעקשים על התקנים המחמירים ביותר".
מיד אחרי שזיוה הקימה את החברה שלה, מנהלי פרויקטים והקבלנים הופתעו לראות אותה מעפילה לקומות הגבוהות של הבניין, עם נעלי עבודה וקסדה. "בהתחלה היו שאלות כמו 'זה עסק של אבא שלך?', או 'בעלך שלח אותך?'" היא אומרת בחיוך, "אבל מהר מאוד כולם למדו להכיר אותי והיום מתייחסים אלי בכבוד ובצורה מקצועית".
מה הטעות הכי גדולה של ישראלים בנושא של שריפות?
"חוסר מודעות וחוסר ידע בסיסי. אנשים לא מבינים שברוב השריפות אנשים נחנקים מהעשן ולא מהאש, מומלץ לשים בכל חדר גלאי עשן".
מה מניע אותך בחיים?
"הילדים שלי, הם העוצמה והכח שלי, הבת שלי בת 29 סיימה תואר שני והיא מנהלת משאבי אנוש. הבן בן ה-26 סיים לימודים בטכניון.
ומה הלקח מהשנה האחרונה?
"מגיפת הקורונה לימדה אותי לקחת דברים בפרופורציה ולקבל שינויים באהבה".
זיוה אש ניהול פרויקטים בע"מ zivanaimg@gmail.com