באצטדיון בנתניה הושק השבוע (שלישי) הנבחרת לאחריות חברתית, במודל חדשני שנולד בארץ והראשון מסוגו בעולם הכדורגל הבינלאומי, שבו שחקנים ושחקניות מהליגות הבכירות בישראל מרכיבים את הנבחרת הלאומית-חברתית, ביוזמת תכנית "בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים", מייסודה של הקרן החדשה לישראל, ובשיתוף ההתאחדות לכדורגל בישראל וארגון שחקני הכדורגל.
הנבחרת לאחריות חברתית | צילום: קובי אליהוהנבחרת לאחריות חברתית | צילום: קובי אליהו
הנבחרת לאחריות חברתית | צילום: קובי אליהו
(הנבחרת לאחריות חברתית | צילום: קובי אליהו)
בין השחקנים שהרכיבו את הנבחרת השנה: אחמד עאבד (הפועל ת"א), אשרת עיני (אס"א ת"א), שרן ייני (מכבי ת"א), מאור בוזגלו (בית"ר ירושלים), דיא סבע (הפועל ב"ש), דני עמוס (מכבי נתניה), גל אראל (הפועל חיפה), מהראן ראדי (בני סכנין), שלומי אזולאי (מכבי חיפה), דניאל סופר (מכבי כישרונות חדרה), סמיר עבד אל חי (מועדון ספורט טירה), נורה אבו שנאב (מכבי חולון), שי שדה (אס"א ת"א) וזיו כבדה (צפרירים חולון).
את האירוע אירח אמייה טגה, חבר מועצת העיר נתניה, והוא התקיים בהנחיית העיתונאית דניאלה סמרי והעיתונאי וחבר הכנסת לשעבר זוהיר בהלול.
נבחרת השחקנים תשמש כפורום שמעודד שחקני כדורגל לגלות אחריות חברתית, לקדם הידברות, לקדם ערכי שוויון, מיגור הגזענות והאלימות, קידום חברה משותפת ודו קיום.
אמייה טגה חבר מועצת העיר נתניה אמר באירוע: ״אני נורא מתרגש להיות חלק מהנבחרת הזאת, שנה שעברה השקנו את הנבחרת ולשמחתי ראיתי של שלל הפעילויות הערב. השנה הצטרפו עוד חברים וזה מראה כמה לנו הספורטאים יש השפעה אדירה על האוכלוסייה וכולם שותפים לפרויקט".
אמייה טגה חבר מועצת העיר נתניה | צילום: קובי אליהואמייה טגה חבר מועצת העיר נתניה | צילום: קובי אליהו
אמייה טגה חבר מועצת העיר נתניה | צילום: קובי אליהו
(אמייה טגה חבר מועצת העיר נתניה | צילום: קובי אליהו)
שרן ייני אמר באירוע: ״יש לנו את הזכות לשמח הרבה ילדים, זה גם חשוב בגלל מצבם של הילדים. מודל לחיקוי, לדבר מה מוסרי ומה לא כמו קבלת האחר סובלנות ועזרה לזולת. תעשו לעשות מהלב ולא בשביל להראות, תעשו כי זה חשוב".
על הנבחרת הלאומית אמר ייני: "מה שיביא לניצחונות זה שחקנים טובים ויכול להגיע מכל החברות בארץ זה מה שבעיני נבחרת ישראל. יש לנו שחקנים ערבים מעולים בנבחרת, הערבים פיזים יותר גדולים ואנחנו יהודים קצת קטנים יותר. קרה מה שקרה בנבחרת דיברנו על זה שזה לא היה חברי ושהם מהדרים את עצמם. החברה הישראלית צריכה קשר של דו קיום ורוצים לחיות בשלום, כל מה שנוגע לכדורגל זה שניהיה חברים ושניתן כבוד לכל שחקן שלידינו ולהוציא אותו יותר ואני שמח שהשחקנים הערבים משחקים כל כך טוב בנבחרת ואנחנו מעריכים אותו. הם בעצם לא התכוונו למה שיצא, אנחנו בנבחרת היינו בדו שיח מאוד ישיר ישיר ופתוח, המסר שיצר הוא ממסר משיר בערבית שהם הגדולים אבל לא ספציפי עבורם אלא בגלל שהנבחרת ניצחה. אחרי זה עלינו מול סקוטלנד וקפצנו בסיום אחד על השני.״
מאור בוזגלו: "זה כבוד גדול להיות חלק מהנבחרת, שחקני כדורגל נבחנים בזכוכית מגדלת בגלל הרשתות החברתיות. אנחנו צריכים לשמש דוגמה, בספורט יש המון רגש ולפעמים החבר לקבוצה מעצבן אותך, שחקן יריבה וגם האוהדים. בתור שחקנים אנחנו צריכים לדעת לכבד ולהעביר את הדברים הלאה. בסופו של דבר יש לנו המון אחריות, אנחנו מתעסקים בספורט ולא בחיים ומוות".
שלומי אזולאי אמר על הדו קיום בעירו: ״חיפה היא עיר מעורבת, יש בה מכל העדות והדתות ומכבי חיפה הוא מועדון שמתקיים דו קיום בין השחקנים וגם בקהל שמגיע לכל משחק בסמי עופר. אני שמח לשתף פעולה עם כל המגזרים, כולנו שווים, מודדים אותנו בתור בני אדם".
הנבחרת לאחריות חברתית | צילום: קובי אליהוהנבחרת לאחריות חברתית | צילום: קובי אליהו
הנבחרת לאחריות חברתית | צילום: קובי אליהו
(הנבחרת לאחריות חברתית | צילום: קובי אליהו)
אשרת עיני: ״המסגרת של הספורט היא כור ההיתוך הגדול ביותר, אנחנו מחויבים לשתף פעולה ובכדורגל זה בא לנו בקלות, צריך לראות את החברה הישראלית כקבוצה.״
מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצין: "אנחנו שמחים להוציא לדרך את העונה השנייה של הנבחרת לאחריות חברתית, וגאים בשותפות שלנו עם ההתאחדות לכדורגל וארגון שחקני הכדורגל. אנחנו מאמינים בכוחו של הספורט לשמש כאמצעי חברתי חיובי חשוב שמקדם חברה פתוחה, מקבלת ופלורליסטית ונאבק בגזענות ובאלימות, ומברכים את הנבחרת לאחריות חברתית על פעילותה למען מטרות אלה".
שלומי ברזל, ראש מערך ההסברה ואחריות חברתית בהתאחדות לכדורגל: "הנבחרת לאחריות חברתית היא אחת היוזמות המובילות והמשמעותיות של ההתאחדות לכדורגל בזירה החברתית. התרומה של שחקני הכדורגל לחברה ולתרבות המקומית אינה מסתכמת בעשייה על כר הדשא וחייבת לקבל ביטוי גם בתחומי חיים אחרים. אנחנו גאים בכל אחד ואחת מהחברים והחברות בנבחרת על דמותם כשחקנים וכשחקניות ומעל לכל כאזרחים ישראלים. הנוכחות של הנבחרת באירועים שונים והתרומה שלה לקידום כל הערכים שחרתנו על דגלנו משמעותית מאין כמותה. אני כמובן מודה לשחקנים ולשחקניות שלוקחים חלק בנבחרת על הנכונות לתרום ועל המאמץ להבטיח לכולנו חברה עוד יותר טובה".
המיזם שהוצג בלונדון בשותפות התאחדות הכדורגל האנגלית זכה לשבחים והתעניינות רבה משאר ארגוני אופ"א, ארגון השחקנים הישראלי והעולמי ומגוון ארגוני וגופי כדורגל מובילים באירופה ובעולם כמו fare וארגון Kick it out הבינלאומי. השחקנים נבחרו כדי להוות דמויות לחיקוי ולהשפיע על החברה ובעיקר על אוהדים צעירים, תוך העמקת המעורבות שלהם בקהילה. המיזם יוסיף להעמיק את מעורבות שחקני הכדורגל, לעודד אותם להתבטא כנגד גזענות ואלימות ולקדם חיים משותפים בין כל החלקים השונים של החברה הישראלית.
השחקנים שייצגו את הנבחרת הלאומית לאחריות חברתית נבחרו על פי קריטריונים של פעילות ומחויבות לערכים: מיגור גזענות ואלימות, קידום השוויון, עידוד כדורגל נשים, ופעילות קהילתית ודוגמה אישית למען למטרות קהילתיות והענקת השראה לקידום שחקני כדורגל צעירים, ספורטיביות, הגינות ומצוינות.
המיזם מצטרף למגמה עולמית שהולכת וגוברת, בה שחקני כדורגל מובילים גם על המגרש של העשייה החברתית. המאבק בגזענות במגרשים הפך לקונצנזוס, כאשר ברור כי לטובת הכדורגל בארץ אנו זקוקים לסביבה מכילה ושוויונית, ביציעים ועל המגרש. מטרתנו היא להראות לציבור בישראל שהכדורגל אינו כר לצמיחת גזענות ושנאת זרים, אלא להיפך – זירה שמטפחת סולידריות בין סקטורים שונים בחברה הישראלית, זירה המאפשרת ביטוי רב תרבותיות, זירה בה לגזענות אין מקום.