במהלך חודש פברואר החליט אלמוג כהן לפרוש מכדורגל, בגיל 33. אחרי קריירה ארוכה ומרשימה, שכללה עונות נפלאות בגרמניה, הופעות בנבחרת ישראל וחזרה מרגשת למועדון נעוריו, כהן החליף את חולצת המשחק בכיסא המנהל המקצועי ושיתף פעולה עם המאמן החדש של נתניה, בני לם.
2 צפייה בגלריה
אלמוג כהן. "אני בחור סופר אופטימי ואני מאמין שזה המקום של מכבי נתניה"
אלמוג כהן. "אני בחור סופר אופטימי ואני מאמין שזה המקום של מכבי נתניה"
אלמוג כהן. "אני בחור סופר אופטימי ואני מאמין שזה המקום של מכבי נתניה"
(צילום: עוז מועלם)
השילוב בין שני שחקנים גדולים, וההערכה הדדית, הקפיצה את נתניה מירכתיי הטבלה עד למקום הרביעי שמקנה השתתפות בקונפרנס ליג בעונה הבאה. לכהן חלק גדול בהצלחה של המועדון. הקשרים הטובים שלו הביאו לקבוצה שחקנים איכותיים, ובראשם החלוץ המצטיין פטריק טוומאסי. ההערכה ההדדית בין לם וכהן הפכה את הצוות המקצועי של נתניה לאחד המוצלחים בליגה.

אופוריה וירידה

"העונה התחילה לא כמו שציפינו", אומר כהן. "אז בני לם הגיע והיה את הניצחון הענק על מכבי תל אביב וממש אופוריה אחריי. אחר כך הייתה ירידה בגלל שני הפסדים. לא שיחקנו כדורגל טוב. במשחק הגביע נגד באר שבע קיבלנו גול בדקה ה-120, מה שהחזיר את הקהל שלנו מאוכזב. אני זוכר שלבני ולי הייתה שיחה אחרי המשחק הזה, כי הרגשנו שמשהו התפספס. שנינו היינו עצבניים כי שנינו אוהדי נתניה וגביע זה אפשרות לתואר.
"אבל למחרת באנו למתחם ואמרנו שצריך להרים את כולם ויש לנו משחק נגד בני סכנין. הקבוצה עברה לשחק 4-3-3, ופתאום ראינו את העוצמות. שיפרנו את הלחץ ומשם הכל התחבר למה שאנחנו היום".
כשבני לם הגיע ונתניה הייתה בתחתית האמנתם שתוכלו לסיים בפלייאוף עליון? אירופה היה משהו שחשבתם שאפשרי?
"אני זוכר שישבנו בני, אני וניב גולדשטיין המנכ''ל לפני המשחק עם בני סכנין, אצל יוסי דורון בבית שהוא חבר של בני, ודיברנו בכללי ואז אמרנו שהאמונה שלי ושל ניב בסגל הייתה ענקית. אני חושב שבני נתן לנו עוד צלע שחושבת כמונו. הוא האמין בסגל בצורה עיוורת. האמנו שאנחנו יכולים לנצח את סכנין אם נשנה את הווייב והאנרגיה. להגיד שהאמנו שנגיע לאיפה שאנחנו היום? לא אבל בהחלט האמנו בסגל, וראינו מה קרה אחרי".
המקום הרביעי זו תקרת הזכוכית שלכם? הרי לא תוכלו להתמודד מול התקציבים של מכבי חיפה, מכבי תל אביב ובאר שבע.
"אני לא חושב שזו תקרת הזכוכית, כי בעיני זה המינימום של המועדון הזה והוא חייב להיות הכי טוב ולהגיע כל עונה לטופ ארבע, טופ חמש, ומשם להמשיך לעשות עוד קפיצת מדרגה. אנחנו חייבים להיות שם כל הזמן ולשם אנחנו מכוונים.
קראו עוד>>>
"כסף זה חשוב אבל לא העיקר. אני חושב שנסתדר עם תקציב טוב, כמו שהיה בעונה הזו. לפרקים גדולים היינו בין הקבוצות הטובות בליגה ולשם השאיפה. בנוסף, יש לנו את יוסי דורון שדיי מחבר בין העירייה למכבי נתניה ועושה עבודה טובה. אני מאמין שעם ההצלחה התיאבון יהיה עוד יותר גדול והעירייה תוכל לעזור עוד".
הפגרה בקושי התחילה וכבר קבוצות גדולות רוצות את הכוכבים שלכם. תצליחו להשאיר שחקנים כמו אביב אברהם, טוומאסי? גאנדלמן?
"כל שחקן שבני ואני נחשוב שאנחנו רוצים שיהיה – יישאר בקבוצה. ואם נרגיש שהוא כבר מיצה את עצמו במכבי נתניה או שזה הזמן שנוכל לעשות אולי טרייד ולהתחזק, זה מה שיהיה. גם אנחנו לוטשים עיניים לשחקנים אחרים, כמו למשל לשחקנים במכבי חיפה שאני חושב שיכולים לעזור לנו".
נדמה שהחזרה של בני לם חיברה עיר שלמה למועדון. זה הרגיש כמו נתניה בשנות השמונים.
"אני חושב שבני חיבר הרבה אוהדים מהדור הקודם שגדלו עליו. בנוסף, אני חושב שיש צוות נתנייתי שמחבר גם אוהדים מהדור העכשווי. זה שילוב של הכל - דור צעיר ודור ישן, וברוך השם הקבוצה מצליחה ויש גם בעלים שהוא אוהד מכבי נתניה ויש מנכ''ל שלפי דעתי הוא עושה הכל בשביל המועדון והוא איש מקצוע מיוחד וחרוץ, מבריק.
"ואני חושב שכל החיבור הזה ביחד מחבר את הכל. את כל העיר, את הצעירים והמבוגרים שמכירים וגדלו על בני, אוהדים שמכירים את אייל, גם נשים. זה מטורף בעיני וברוך השם שהצלחנו לייצר צוות שכזה שכולו נתנייתי. זה חלום של מועדון".
ספר איך הצלחת להביא את פטריק טוומאסי מגרמניה למכבי נתניה? זה שחקן בפרופיל שבדרך כלל לא מגיע לקבוצה בישראל.
"נכון. זה קרה בגלל שיש לי הרבה חברים בגרמניה, מהתקופה ששיחקתי שם. הציעו לי חלוץ מצוין מאיזה קבוצה בגרמניה, מהסוג שבדרך כלל לא רוצה להגיע לישראל. שלחתי את זה לחבר קרוב שלי שהוא שחקן בהאנובר והוא אמר לי שאנחנו צריכים את פטריק טוומאסי.
"שחקנים ששיחקו איתי ושיחקו איתו באותה קבוצה אמרו לי שהוא שחקן מצוין וכדאי לי לקחת אותו מהר. זיהיתי פה איזה פוטנציאל לעסקה. בזכות הרבה קשרים וחברים שעזרו לי לשכנע אותו הוא הסכים. אני חושב שזה דיבר אליו, כל המסביב, כל המקצוענות, האג'נדה של המועדון וגם איך שאנחנו משחקים כדורגל. זה דיבר אליו".
יש שחקנים נוספים בסדר גודל הזה שיגיעו בעונה הבאה?
"אני מקווה שכן. נדע בקיץ. יש דברים שיכולים להפתיע ואני מקווה שאני אוכל לעשות איזה מהלך כזה, כמו שקרה עם פטריק, וכמו שעשינו בינואר עם פלמן גלבוב הבולגרי, בלם ששיחק בנבחרת בולגריה ונחשב בלם אדיר".

לחץ גבוה

איך אתה רואה את התפקיד שלך כמנהל מקצועי?
"התפקיד שלי הוא יום יומי. עבודה עם בני לם. בנוסף, האג'נדה שלי שכולם יודעים אותה, היא משחק לחץ גבוה, בדשא ובכל אימון. כמו שאנחנו משחקים עכשיו. זה חשוב לי כי זה משהו שגם אני בעצמי עברתי בגרמניה עם המאמן ראלף האזנהוטל. אני בר מזל שיש לי את בני כמאמן שמאמין בי ובשיטה שלי ואני חושב שזה מבחינתי העיקר, בנוסף למשמעת וסדר".
יש קבוצות שבהן התפקיד הזה גורם לחיכוכים עם המאמן. אתה ובני לם עובדים בהרמוניה.
"כן, יש אגו בין אנשים, אבל ביני לבין בני יש הבנה ואין אגו. אז בגלל זה אנחנו מסתדרים תמיד. אין אצלנו אחד שאומר את המילה האחרונה וברור שאנחנו מתייעצים על הכל, ואנחנו גם חושבים ועושים כמעט כל דבר ביחד, מדברים כל היום. יש בינינו חיבור שקשה להסביר אותו. אני רואה בו שותף".
העונה הזאת יצרה ציפיות לקראת העונה הבאה. איך עומדים בהן?
"אני בחור סופר אופטימי ואני מאמין שזה המקום של מכבי נתניה ולשם היא מכוונת וזה קורה בצניעות ובעבודה קשה. ברור שמצפים מאיתנו ליותר. מצפים מאתנו להיות במקום הכי גבוה שיכול להיות אבל כל העונה".
אתם ערוכים להתמודד באירופה? להתמודד בשתי מסגרות במקביל?
"כן. אני חושב שיש פה קבוצה מצוינת וחיבור שיעשה רק טוב, ואני מקווה שגם לאירופה אנחנו נבוא שקטים וצנועים ושנוכל גם שם להפתיע".
האוהדים חולמים על תואר, גביע, אליפות – זה משהו שיכול להיות ריאלי בעידן הנוכחי עם פערי התקציב?
"גביע זה האשליה הכי גדולה שיש כי זה תלוי במיליון ואחד דברים, כושר, הגרלה ומה לא. ולפי דעתי לבוא ולהגיד שאנחנו רצים לאליפות זה לא משהו שאני מסמן כמטרה. אני רוצה שנמשיך לשמור על טופ ארבע של הכדורגל ואם נעשה את זה, וגם נהיה באירופה, אנחנו נבנה מסורת. אני חושב שלא הצלחנו להתמודד עם מכבי חיפה בכדורגל.
"בבית שלנו אנחנו אריות, אבל באנו לחיפה בחוץ, עם הקהל שלהם, היינו חתולים. וזה מה שקרה בפועל. זה לא שהם היו טובים יותר, ואנחנו קטסטרופה. לא. פשוט התרגשנו מהמעמד, ככה זה הרגיש לי. זה משהו שאתה בונה. גם בעונה עם יאמר שהיה כסף גדול, בנינו את זה. בעונה השנייה עשינו קפיצה. התמיכה של הקהל היא הדבר החשוב ביותר, יותר אפילו מהקבוצה עצמה.
"כל קבוצה שלקחה אליפות היה מאחוריה צבא. לנו יש צבא יהלומים כמו שאני קורא להם, והם פקטור חשוב בהצלחה של הקבוצה".
אתה בהליך של חזרה בתשובה, זה משפיע על העבודה?
"אני כבר בתשובה כמה שנים. זה לא משפיע לי על העבודה כי אני הולך ברגל למשחקים, עושה שבת במקומות שאנחנו משחקים, מגיע לפני, אם זה יוצא בשבת.
"אני חושב שבני חיבר הרבה אוהדים מהדור הקודם שגדלו עליו. בנוסף, אני חושב שיש צוות נתנייתי שמחבר גם אוהדים מהדור העכשווי. זה שילוב של הכל - דור צעיר ודור ישן, וברוך השם הקבוצה מצליחה ויש גם בעלים שהוא אוהד מכבי נתניה"
"אני שומר את השבת מלא. אני גם מתפלל שכל השחקנים שלנו ירדו בריאים מהמגרש, כי כל מה שבורא עולם עושה, הוא עושה לטובה, גם כשאנחנו מפסידים אני אומר שזה לטובה, כי כמו שכבר אמרתי, ההפסד הכי כואב שהיה לנו העונה היה בבאר שבע, הכי כואב ומשם ראינו איפה אנחנו היום".
דווקא במשחקים שמכבי נתניה שיחקה בשבת הגיעו יותר צופים וילדים. איך אתה רואה את זה?
"אני חושב שזה קרה בגלל שזה היה בשעה יותר טובה, כשאתה משחק בשלוש-ארבע, שאין להורים עבודה ולילדים לימודים, ועושים הפנינג ברור שיבואו יותר אנשים, אבל מצד שני גם נגד הפועל תל אביב שהיה משחק בשעה שמונה וחצי בלילה, הגיעו 9,000 נתנייתים שזה הכי הרבה שהיה בעונה, וזה לא היה בשבת.
2 צפייה בגלריה
בני לם. "יש ביננו הבנה"
בני לם. "יש ביננו הבנה"
בני לם. "יש ביננו הבנה"
(צילום: עוז מועלם)
"אני חושב שזה קשור לכל המסביב לא לשבת עצמה. לשחק בשעה אחת או שלוש זה לא כיף לשחקנים, כי זו לא שעה של כדורגל. השעה האידיאלית לדעתי לשחקנים לשחק היא חמש-שש, לא בלילה".
מעניין אותך להיות מתישהו מנהל מקצועי בקבוצה אחרת?
"כרגע זה לא משהו שאני חושב עליו אני במקום שהוא הבית שלי. כיף לי פה ואני אוהד ואוהב את המועדון הזה ולכן זה לא משהו שעולה לי בראש. היו כל מיני זריקות מצד אנשים וכל מיני דברים כאלה, אבל לא זה משהו שמעניין אותי".
איזה מכבי נתניה נראה בעונה הבאה?
"אני מקווה שנעשה עוד קפיצת מדרגה ואנחנו נמשיך באותו סגנון שאנחנו משחקים ושידעו מה מקבלים ממכבי נתניה ושהקהל ימשיך להאמין שאנחנו באים לכל משחק במטרה לנצח".
לעדכונים: חדשות נתניה