אנג'לה חצ'דוריאן, כדורסלנית אליצור חולון ואליצור נתניה (במסגרת הכרטיס הכפול), מכנה את עצמה "אדם מאמין".
1 צפייה בגלריה
"יש אנג׳לה אחת והיא מתחלקת לכמה, גם חולון וגם נתניה, גם גיור וגם צבא"
"יש אנג׳לה אחת והיא מתחלקת לכמה, גם חולון וגם נתניה, גם גיור וגם צבא"
"יש אנג׳לה אחת והיא מתחלקת לכמה, גם חולון וגם נתניה, גם גיור וגם צבא"
(עוז מועלם)
היא שומרת שבת, מתלבשת באופן צנוע והולכת בשבתות לבית הכנסת. רק שהיא, לפחות מבחינה רשמית, עדיין לא יהודייה. ככה זה עם הבירוקרטיה הישראלית.

בעקבות סבתא

חצ'דוריאן בת ה-19 מתל אביב נולדה בארץ לאם נוצרייה ואב יהודי, כך שמבחינת הדת היהודית - היא לא יהודייה. "איך היה בבית? מורכב", היא מספרת בפתיחות. "בתור ילדה את לא ממש יודעת מה את בכלל, בתסביכים עם עצמך. זה בטח לא אשמת ההורים שלי וגם לא אשמת המדינה, אבל זה לא פשוט.
"בשלב מסוים אומרים לך שאתה צריך לבחור דת. ההורים שלי לא עשו לי כפייה לצד אחד, הם פשוט חינכו אותי להיות בן אדם טוב יותר, לערכים מסוימים".
כילדה, הסיטואציה הזו בטח קשה.
"כשהייתי קטנה מאוד, נפגעתי מזה. כעסתי מאוד על המדינה ועל הרבנות, אמרתי: 'לא יתכן שאני שנולדתי פה ואני מייצגת את המדינה, לא נחשבת ליהודייה'. אני באמת מתרגשת שאני שרה את התקווה ושמה את המדים של נבחרת ישראל, אבל המדינה לא מכירה בי.
"היום אני חד משמעית מבינה את הרבנות, אבל כן חושבת שיש בעיה. המטרה שלהם היא כן להחזיר אותך בתשובה ויש כאלה שלא רוצים ועושים את זה רק מבחינת הפרוצדורה. המדינה ככה פוגעת בשני הצדדים.
קראו עוד>>>
"המדינה צריכה להגיע להסדר כדי לא לפגוע בצד השני, שתהיי יהודייה על הנייר ולא תהיי חייבת לפי ההלכה או לפי הרבנות. צריך לשנות את המדיניות של הדבר הזה".
איך חגגתם את החגים בבית, היה שילוב של הצד היהודי והנוצרי?
"זו הייתה חגיגה כפולה. מה שאני הכי זוכרת זה את חנוכה וחג המולד, כי זה ממש קרוב אחד לשני. אז היינו חוגגים כפול, מצד אחד מדליקים חנוכייה ומצד שני מקבלים מתנות".
לפני כחודשים החלה חצ'דוריאן תהליך של גיור ובמהלכו התחזקה מאוד. "אני עושה את הגיור דרך הצבא. זה תהליך שנמשך ארבעה חודשים וחצי. סיימתי את הקורס הבסיסי ואת הסמינר א'.
"אני באמצע הדרך, ברגע שאני אתחיל סמינר ב' זה בעצם אומר שבחרתי ביהדות, כי מתחילים אותו אחרי שאתה כבר שולט בחומר ויודע את ההלכה בעל פה. יש פרק זמן מסוים שנותנים לך כדי להחליט אם זה מתאים לך, יש 613 מצוות, ולא לכולם זה מתאים".
ההתחזקות בדת הגיעה אחרי טרגדיה אישית. "הסיבה שבסופו של דבר בחרתי ביהדות הייתה בעקבות סבתא שלי ז"ל שנפטרה בפתאומיות לפני ארבע שנים", מספרת חצ'דוריאן. "היא הייתה בן אדם מאוד מאמין, היה לי קרבה גדולה אליה. לקחתי את זה מאוד קשה, ההורים שלי מאוד רצו שאלך לפסיכולוג.
"ההתפרקות שלי הייתה ההתחזקות שלי באמונה כי רציתי ללכת בדרך של סבתא שלי, זה היה סוג של בריחה שלי. עזר לי בסיטואציה מאוד קשה. זה חיזק אותי, נתן לי ביטחון. אני מרגישה שנהייתי בן אדם יותר טוב בזכות התורה, זה נתן לי הרבה ערכים. אני שומרת שבת ולומדת הלכות תורה.
"זה סחף אותי, קודם כל נולדתי בישראל, וזה השפה שלי, אני מייצגת את הנבחרת, אני גרה פה, הייתי אמורה ללכת לשחק בקולג׳ים ואמרתי אין דבר כזה, רציתי לעשות צבא כמו כולם. שאפתי בכלל להיות בקרבי, אבל אני נחשבת ספורטאית מצטיינת".
ואיך ההורים הגיבו?
"אמא שלי מאוד גאה בי וגם דחפה אותי לזה. אני בן אדם מאוד עצבני, יש לי פיוז קצר והיא ראתה שזה מאוד מרגיע אותי כל ההתחזקות. נהייתי יותר שלוה, מקשיבה, אכפתיה, יותר מודעת לסביבה".

התאהבתי בכדורסל

לכדורסל הגיעה בבית הספר היסודי. "הייתי בתחום האתלטיקה, ריצות קצרות, שליחים וגם השגתי תוצאות טובות", היא נזכרת. "אני בן אדם מאוד חברותי, ומגיע שלב שאתה ממצה את הספורט היחידני.
"בזמן שעומרי כספי עשה פרסומת לתלמה הייתי שם מאחורי הקלעים והוא פשוט ניגש אליי ואמר לי 'אני עומרי, מה השם שלך?'. הוא עזר לי המון בקיץ וכיוון אותי, נתן לי הרבה טיפים. הוא בנאדם כל כך טוב וצנוע"
"בכיתה ד' הגיעו אלינו מאליצור תל אביב כדורסל לשיעור ניסיון, ופשוט התאהבתי בכדורסל. היתרון שלי זה ראיית המשחק שלי, האתלטיות, זריזות. אני נותנת פייט לבנות שהן גם 1.90 מ'. אני לא פראיירית, בהגנה אני לא נותנת להן לנשום".
כיום חצ'דוריאן משחקת תחת הכרטיס הכפול. באליצור חולון בליגת העל ובאליצור נתניה בלאומית. "יש אנג׳לה אחת והיא מתחלקת לכמה, גם חולון וגם נתניה, גם גיור וגם צבא. בקיץ כבר הכנתי את חולון מראש לסיטואציה כי הם גם יודעים שאני מתחזקת מבחינת דת שייקחו בחשבון שאולי לפרק זמן מסוים שבכלל לא תהיה להם שחקנית, כי הגיור מתנגש מבחינת זמנים.
"והם הכי כיבדו אותי שיש וגם תמכו. וזה ממש לא מובן מאליו וממש מרגש. אני עדיין חלק מהקבוצה ועדיין הם רושמים אותי בטופס. השנה זאת שנה ראשונה שאני בליגת העל והמטרה שלי היא לקבל דקות משחק. שאני אוכל לשחק ולהראות את עצמי בלאומית, ובליגת העל יותר לקבל את הניסיון, לשחק ברמה הכי גבוהה".
חלומות גדולים יש?
"לייצג את המדינה בכבוד, זה קודם כל. אני רוצה גם לשחק בחו"ל, אבל ימים יגידו, אני אתן לעשייה שלי לדבר בפני עצמה".
מי המודל לחיקוי?
"בארץ זה חד משמעית עומרי כספי, בעולם זה קובי בראיינט. אני מאוד מתחברת לאופי של המשחק שלו, הוא היה מאוד חזק מנטלית. כשלפעמיים הייתי נוקעת את הקרסול עדיין הייתי ממשיכה לשחק ואז נזכרת שגם קובי היה עושה את זה".
הייתה לך גם פגישה מיוחדת עם עומרי כספי.
"נכון, בזמן שעשה פרסומת לתלמה הייתי שם מאחורי הקלעים והוא פשוט ניגש אליי ואמר לי 'אני עומרי, מה השם שלך?'. הוא עזר לי המון בקיץ וכיוון אותי, נתן לי הרבה טיפים. הוא בנאדם כל כך טוב וצנוע, הוא הזכיר לי להישאר עם הרגליים על הקרקע. הוא אמר לי שאני צריכה להמשיך לעבוד קשה".
מי המאמן שהכי השפיע עלייך?
״נטע קרומר (מאמנת אקדמיית וינגייט). היא הכי השפיעה עליי, עד היום. בטלפון אני קוראת לה סוכנת 007 כמו ג'יימס בונד. היא גידלה אותי, הרימה אותי, נתנה לי ביקורות שצריך, הייתה בשבילי ועדיין כמו אמא. היא עברה איתי הכול, היא הייתה כל כך שם בשבילי. היה לנו חיבור מאוד טוב, היא אישה מאוד עוצמתית".
לעדכונים: חדשות נתניה