דמיינו נער שמתחיל לשחק כדורגל מקצועני רק אחרי שמלאו לו 20. הסיפור שלנו מתחיל במגרשים של נחלת יהודה, ותוך חמש שנים מגיע עד אמסטרדם ארינה. הסיפור של ניקו אולסק יכול וצריך לשמש השראה לכל ילד שמשחק כדורגל וחולם להגיע רחוק, גם אם תנאי הפתיחה שלו הם לא אופטימליים.
1 צפייה בגלריה
אולסק במעמד החתימה. "השאיפה היא לקבל זימון לנבחרת ישראל. זה חלום גדול"
אולסק במעמד החתימה. "השאיפה היא לקבל זימון לנבחרת ישראל. זה חלום גדול"
אולסק במעמד החתימה. "השאיפה היא לקבל זימון לנבחרת ישראל. זה חלום גדול"
(צילום: אתר rkcwaalwijk)

הזדמנות אדירה

בגיל 28, ניקו אולסק הוא דוגמה מצוינת איך בעזרת תקווה גדולה, מוטיבציה אדירה וכוח רצון ניתן להגיע לפסגות חדשות. הקשר הישראלי-ארגנטינאי, שהגיע לישראל בגיל 19 ורק רצה להפוך את התחביב למקצוע שממנו יוכל לגרד כמה לירות, כבש יעד אחרי יעד והשבוע הוא מסמן את ה'וי' הכי גדול בקריירה, נכון לעכשיו, עם החתימה בקבוצת וואלביק ההולנדית.
"אני מאושר מאוד", מספר אולסק השבוע, יומיים לאחר שנחת בהולנד. "הגעתי לאחת הליגות הטובות באירופה, למדינת כדורגל מפוארת, ואני מתרגש מאוד. זאת הזדמנות אדירה בשבילי. קל זה לא הולך להיות, אבל אני בטוח בעצמי ובטוח שאיהנה, אתקדם ואצליח להוכיח את עצמי. רציתי מאוד להגיע ל־MLS כי זאת המדינה שגדלתי בה והליגה שם התקדמה מאוד, אבל כשיש הזדמנות מהליגה ההולנדית - אני הולך על זה".
אולסק, יהודי שנולד בבואנוס איירס ועבר עם משפחתו לפלורידה כשהיה בן 12, הגיע לישראל במסגרת פרויקט "תגלית", התאהב במדינה ועשה עלייה. את קריירת המשחק שלו בארץ החל במדי מכבי יפו בליגה א'. אחרי שנה עבר לרמת השרון מהלאומית, ומשם הגיע למכבי נתניה. עכשיו הוא מתכונן למפגשים מול אייאקס ופיינורד.
"לא חלמתי בכלל לשחק מול מועדוני פאר כאלה, ורק המחשבה הזאת מעבירה בי צמרמורת. איפה הייתי לפני כמה שנים? מי בכלל פנטז להגיע לזה? אני באמת בחלום"
"לא חלמתי בכלל לשחק מול מועדוני פאר כאלה, ורק המחשבה הזאת מעבירה בי צמרמורת. איפה הייתי לפני כמה שנים? מי בכלל פנטז להגיע לזה? אני באמת בחלום. כששיחקתי ביפו מבחינתי זאת גם היתה הגשמת חלום, לשחק בקבוצה מקצוענית. אחר כך הגיעה גם רמת השרון ובסוף מכבי נתניה מליגת העל, כך שכל הזמן זה היה עוד חלום ועוד חלום שהתגשם".
אתה סיפור סינדרלה של הכדורגל.
"אני מקווה שהסיפור שלי יעזור לשחקנים להבין שהכל אפשרי. קחו את החלומות שלכם ותעשו הכל כדי שזה יתגשם. השמיים הם הגבול, הכל אפשרי. עד גיל 22 לא שיחקתי מעולם כדורגל מקצועני, ופתאום זה התגלגל לכך שבקרוב אפגוש שחקנים ברמה האירופאית הגבוהה ביותר".
מי שהנחית אותו בקבוצה ההולנדית הוא אחד, מו אלאך. אותו אלאך שנדלק עליו כשהיה הג'נרל מנגר של מכבי חיפה, ועשה מאמצים גדולים להביא אותו לכרמל.
"את אלאך הכרתי כמובן בישראל", אומר אולסק. "הוא מאוד רצה שאגיע למכבי חיפה. פעמיים הוא עשה נסיונות גדולים שאבוא. הוא ממש אהב אותי וניסה לשכנע אותי להגיע, אבל הדברים לא הסתדרו ועכשיו הוא הצליח להביא אותי".
הבנתי שההולנדים בונים עליך כעל שחקן מוביל בקבוצה.
"אני מאמין שמצפים ממני להיות שחקן הרכב, אבל כמובן שאצטרך להוכיח את עצמי. אם אלאך, שהוא הג'נרל מנג'ר, דאג להביא אותי, סימן שהם בונים עליי. אצטרך להוכיח להם שהם צדקו. אני רוצה ללמוד ולהתקדם. מהאימונים הבודדים שעשיתי כאן זה מדהים. איזו רמה, איזו רצינות ומוסר עבודה. יש לי כאן הזדמנות אדירה להצליח".

כלום לא עבד

למכבי נתניה הוא הגיע ברגע השפל של המועדון, כשהקבוצה יצאה להליך של פירוק וירדה ללאומית עם מינוס תשע נקודות. שלוש שנים נהדרות היו לו בנתניה, אבל את העונה האחרונה הוא ירצה לשכוח.
"אני לא מתחרט על שום דבר", הוא אומר. "הייתה תקופה אדירה ששינתה לי את הקריירה. הפכתי משחקן אלמוני למישהו מוכר. בשנה שעברה הדברים לא התחברו לאף אחד. כל השחקנים היו מתחת לרמתם וכלום לא עבד. כשלא הולך, יוצאים גם דברים לא טובים, הרבה פוליטיקה ודברים שלא קשורים לכדורגל".
אולסק מדבר כמובן על הייבוש המתמשך שלו בעונה האחרונה. על היחס המנוכר שהחל עוד בקיץ שעבר, עד העזיבה. "קרו הרבה דברים מוזרים. דברים שעד היום אני לא יודע למה הם קרו", הוא אומר. "מה שאכזב זה שאף אחד לא דיבר איתי והסביר לי מה קורה. אני יודע בוודאות שזה לא היה קשור ליכולת שלי אלא לדברים לא מקצועיים. זה חלק מהכדורגל כאן. עשיתי הכל עבור המועדון ששיחקתי בו".
זה התחיל עוד בקיץ שעבר, כשבמועדון עשו הכל כדי לדחוף אותך החוצה.
"זה היה לא ממש נעים. הרבה סיפורים ודיבורים מסביב. הם רצו למכור אותי ולא רציתי ללכת, וזה הרגיז מישהו כאן. אני מבין שהם התרגזו כי הם ציפו לעשות עליי כסף, אבל רציתי להישאר במועדון".
וזה עלה לך ביוקר.
"זה הרגיש ממש כאילו הם מענישים אותי על זה. מצד אחד, אני יכול להבין אותם. מצד שני, זה פגע בי וגם בקבוצה, כי לא יכולתי לעזור לה. זה לא דבר נורמלי, אבל בישראל זה קורה וזאת תופעה עצובה מאוד. אם הייתי משחק יותר, אני בטוח שהיינו עושים עונה טובה יותר. סלובו וברדה אולי רצו שאשחק, אבל היה ברור שזאת לא החלטה שלהם. למרות מה שהיה בסוף, אני לוקח את הדברים הטובים שהיו לי כאן; ובזכות נתניה גם נוצר לי הצ'אנס בהולנד. סלובו וברדה לימדו אותי המון, ואני חייב להם הרבה על ההתקדמות שלי".
אחרי ההרפתקה באירופה אתה חוזר לישראל, כן?
"אני בטוח שאחזור. ישראל הפכה לי לבית. הכרתי כאן את אשתי. יש לי חברים מדהימים. זאת מדינת היהודים, והעובדה שגרתי כאן חיזקה את השורשים שלי. החיים כאן גרמו לי לחזק את היהדות שלי ולהרגיש שייך. ישראל מדינה נהדרת".
איך אתה מסכם את חוויית הכדורגל הישראלי?
"יש ליגה טובה. יש אולי קצת יותר מדי לחץ וזה מתבטא באופן שבו חלק מהמאמנים עובדים. כלומר, מאוד חשובות כאן התוצאות, והרבה פעמים זה על חשבון הדרך. ראיתי הרבה בעלי קבוצות שמעבירים בצורה חד משמעית את האג'נדה הזאת למאמנים שלהם".
החלום הבא זה אייאקס?
"קודם שאהפוך לשחקן הרכב לגיטימי בקבוצה החדשה שלי. השאיפה השנייה היא לקבל זימון לנבחרת ישראל. זה יהיה עוד חלום גדול עבורי לייצג את המדינה. הכי חשוב שאמשיך ליהנות מהדרך".