היום (שישי) יסיים גיא מלמד את תקופת הבידוד בסקוטלנד, יצטרף רשמית לאימוני קבוצתו החדשה מעבר לים ויפתח את הקריירה בחו"ל.
2 צפייה בגלריה
מלמד עם המדים החדשים
מלמד עם המדים החדשים
מלמד עם המדים החדשים
(צילום: אתר המועדון)
אחרי שכמעט מצא את עצמו בליגה האוסטרית לפני כמה שנים, הפעם זה סוף סוף יצא לפועל, ומלמד בעל הדרכון הפולני יעשה את הפרמיירה שלו מחוץ לישראל דווקא באי הבריטי.

ברחתי בזמן

כיוון שהוא מגיע ממדינה אדומה נאלץ מלמד לשהות בבידוד בשבועיים האחרונים. בבית המלון שבו שיכנה אותו קבוצתו החדשה סט. ג'ונסטון הוא שמר על כושר ותרגל את האנגלית/סקוטית שלו. עכשיו הוא יצטרך לתרגם גולים על כר הדשא לטובת קבוצתו, שנכון לעכשיו סוחבת על גבה את כל הליגה המקומית.
"אני שמח ומצפה מאוד להתחיל את הדרך שלי באירופה", אומר מלמד השבוע. "אלה זמנים משוגעים. הגעתי לכאן ישר לבידוד במלון, ואפילו עוד לא ראיתי את העיר. אני רץ במתחם של המלון ומחכה לרגע שבו אצטרף לחברים שלי".
והרגע הזה יקרה היום. בשבת יפגשו מלמד וסט. ג'ונסטון את השכנה בטבלה, המילטון, לקרב תחתית; אך החלוץ לא ייטול חלק במשחק.
בחמישי שעבר גם הוא, כמו כל חובבי הכדורגל הישראלי, צפה בעניין במשחקה של נבחרת ישראל מול סקוטלנד, שהסתיים במפח נפש גדול בדו־קרב הפנדלים.
"ראיתי את המשחק בלפטופ", הוא מספר. "היה מאכזב מאוד כי הנבחרת שיחקה לא רע בכלל, ויכולה הייתה לנצח לפני הפנדלים. דווקא ערן זהבי החטיא, השחקן הכי טוב שלנו. מבאס מאוד, אבל צריך להמשיך הלאה. כאן בסקוטלנד שמחו מאוד על הניצחון. הסקוטים לא היו שנים רבות בטורניר גדול, ויש להם עוד משוכה גדולה בדמות סרביה (המשחק נערך ביום רביעי, לאחר סגירת הגיליון); אבל האווירה כאן היא שאפשר לעלות ליורו".
הליגה בסקוטלנד יצאה לדרך לצד הקורונה, ונמצאת כבר במחזור ה־11. הסקוטים מקפידים מאוד על ההנחיות, ולכן מצליחים לשחק לצידה של המגפה.
"בכדורגל הכל ממשיך כרגיל", הוא אומר. "הליגה משוחקת, הכל רגיל חוץ מזה שאין קהל, אבל מדברים גם על החזרת הקהל בהדרגה. יש כאן כל הזמן בדיקות קורונה לשחקנים, וכולם מאוד ממושמעים בנושא".
עזבת את ישראל, שבה הכדורגל מושבת ואפילו אין אישור להתאמן, היישר למדינה שבה העסקים כרגיל.
"בסקוטלנד הצליחו להגיע להבנה איך עושים את זה וממשיכים לשחק. חבל מאוד שזה לא קורה גם בישראל. זאת פגיעה גדולה בכדורגל. הגעתי לכאן ואני רואה שהחיים ממשיכים לצד המגפה. חבל שבישראל לא מוצאים את הנוסחה להמשיך את הספורט. מבחינתי אני מרגיש שברחתי בזמן. לצערי אני אומר את זה.
2 צפייה בגלריה
מלמד בבידוד במלון. "החיים ממשיכים לצד המגפה"
מלמד בבידוד במלון. "החיים ממשיכים לצד המגפה"
מלמד בבידוד במלון. "החיים ממשיכים לצד המגפה"
(צילום פרטי)
עם מקבלי ההחלטות בישראל, אי אפשר לדעת מתי יחזרו לעשות ספורט בארץ ומתי יחזרו לסוג של שגרה. יש בעיה במדינה, שלא לקחו החלטות בצורה ישירה ואחראית. יש אנשים ממש מסכנים שסגרו עסקים ונפלו. כל ההתנהלות סביב הקורונה לא ברורה וזה עצוב. אולי שילמדו קצת מהסקוטים איך חוזרים לשגרה בצורה מבוקרת. יש כאן משמעת של האנשים. אני מדבר עם חברים בארץ והם מבואסים מאוד מהמצב".

מושבה ישראלית

מלמד (27) כבר היה סגור באוסטריה וינה לפני שלוש שנים, כששיחק במכבי פתח תקוה, אבל בסופו של דבר נשאר בארץ. כשהבין שפרק מכבי נתניה מסתיים, הוא ביקש לנצל את הדרכון הזר ולמצוא קבוצה בחו"ל. למרות הצעות מפורטוגל ומפולין, הוא בחר בסקוטלנד.
"תמיד האמנתי שתגיע הצעה טובה, כי נתתי עונה טובה עם מספרים וידעתי שצריך להמתין בסבלנות וזה ישתלם", אומר מלמד. "נכון שהיו לי הצעות מקבוצות מפולין ומפורטוגל, אבל כבר נתתי את המילה שלי לסקוטים ולא רציתי לצאת לא אמין".
מה משך אותך להגיע דווקא לליגה הסקוטית?
"רציתי מאוד להגיע למקום שהכדורגל התחיל ממנו. התרבות הסקוטית של הכדורגל היא דבר אדיר. כמובן שיש השפעה גדולה של הכדורגל האנגלי. רציתי להיכנס לגלגל של הכדורגל הבריטי".
המטרה היא הפריימיר־ליג?
"השאיפה היא להגיע כמה שיותר רחוק. כאן עוד לא עשיתי אפילו אימון אחד והדרך עוד ארוכה, אבל אני בהחלט חולם ושואף להגיע לפריימיר־ליג, והלוואי שזה יתגשם. גם בסקוטלנד יש מועדוני ענק כמו סלטיק וריינג'רס".
בליגה הסקוטית כבר משחקים שלושה נציגים מישראל: ניר ביטון וחאתם אל חאמיד בסלטיק; אופיר מרציאנו בהיברניאן. מלמד סגר רביעייה ישראלית באי הבריטי.
"יצא לי לדבר עם החבר'ה", הוא אומר. "בטוח שבחגים ניפגש ותהיה מושבה ישראלית נחמדה. מאחל לנו שכל הישראלים יצליחו וייצגו בכבוד את הכדורגל הישראלי. שלושתם כבר עושים את זה".
קבוצת סט. ג'ונסטון מגיעה מהעיר פרת', שנמצאת במרחק שעת נסיעה מהבירה גלזגו. בעבר קראו גם לעיר בשם סט. ג'ונסטון, על שמו של יוחנן המטביל, וקבוצת הכדורגל של העיר משמרת למעשה את השם ההסטורי.
"זאת תחושה רעה מאוד. המושג הזה, מנודה, בכלל לא עושה טוב, אבל הבנתי שזה המצב, שאני צריך להתמודד ושיש גם רגעים קשים כאלה. סך הכל עשיתי את המיטב עבור נתניה, וזה מאכזב מאוד שככה מתייחסים אליך. אבל בתוך תוכי ידעתי שזה זמני"
כדי להבין את תרבות הכדורגל וההיסטוריה של המועדון צריך לחזור לאחור, לשנת 1885, שבה הוקם המועדון. למרות 135 השנים שבהן היא קיימת, סט. ג'ונסטון מעולם לא זכתה באליפות, ומחזיקה בארון גביע אחד בלבד. המשימה של מלמד וחבריו תהיה להשאיר את הקבוצה בליגה.
"המצב בתחתית צמוד וצפוף", הוא אומר. "המאמן אמר לי שיש קבוצה טובה, אבל חסרה להם רגל מסיימת. הוא עקב אחריי ומאוד רצה שאגיע, וזה נותן תחושה טובה".
אני מתאר לעצמי שכבר יש לחץ של תחתית, ובקרוב מאוד תרגיש אותו היטב.
"יכול להיות, אבל שום דבר לא משתווה ללחץ של אבי לוזון אחרי שני הפסדים... אני בטוח שיהיה בסדר. הכדורגל כאן מאוד רציני ומקצועי. ברור שרוצים לצאת מהמצב הזה, ובגלל זה הגעתי כדי לסייע. יש כאן תרבות כדורגל וספורט מדהימה. מילדים ועד סבתות".
בקרוב ייחשף מלמד גם לתרבות השתייה המסורתית בסקוטלנד, ממלכת הוויסקי. "האמת שעוד לא חוויתי את זה, כי עד עכשיו הייתי בבידוד, אבל אני בטוח שאקלוט את זה מהר מאוד, כי אני מבין שזה חזק בתרבות כאן. אין ספק שזה יהיה מעניין".
ומה עם המבטא הסקוטי הבלתי אפשרי?
"כרגע יותר נקרעות האוזניים מלהבין אותי. כשהם מתחילים לרוץ עם האנגלית במבטא הסקוטי, זה לא פשוט. זאת לא האנגלית שלימדו אותנו בבית ספר בישראל, אבל נסתדר ונתרגל. כולם כאן אנשים נחמדים מאוד".

הרמה להנחתה

מלמד, שהגיע למכבי נתניה מהפועל באר שבע לפני שנתיים בעסקת דיא סבע, כבש 24 שערים בכל המסגרות. אחד מהם בלתי נשכח, בגמר הגביע מול בני יהודה, שכמעט הביא את התואר למועדון הצהוב.
הבעיות הכלכליות והקורונה גרמו לנתניה לעבור לתוכנית קיצוצים נרחבת, ומלמד שילם את המחיר כשקיבל הודעה שהוא לא נמצא בתוכניות של המועדון והפך רשמית למנודה. על אף שידע שהמספרים שלו יעזרו לו למצוא קבוצה חדשה במהירות, הוא לא אהב את הסטטוס החדש שלו.
"זאת תחושה רעה מאוד", הוא אומר. "המושג הזה, מנודה, בכלל לא עושה טוב, אבל הבנתי שזה המצב, שאני צריך להתמודד ושיש גם רגעים קשים כאלה. סך הכל עשיתי את המיטב עבור נתניה, וזה מאכזב מאוד שככה מתייחסים אליך. אבל בתוך תוכי ידעתי כל הזמן שזה זמני ושאמצא את הפתרון".
הליגה התחילה ואתה עדיין בלי קבוצה, לא חששת?
"לא חששתי לרגע שכך אעביר את כל העונה. הבנתי שבנתניה אני לא אשאר ואמרתי לסוכן שלי: 'שמע, צריך למצוא לי קבוצה מהר'. זה לקח קצת זמן, אבל ידעתי שזה יגיע".
אכזבו אותך בנתניה.
"זה לא היה כיף בכלל. הקיץ התחיל בצורה לא טובה, אבל בסוף אני כאן בסקוטלנד ואני מנסה לזכור את הדברים הטובים מהתקופה שלי בנתניה. לא סגרתי שם את הדלת, ואשמח יום אחד לשוב. היו גם גישושים שאולי אשאר שם, אבל ידעתי שאני בדרך לחו"ל. היה לי ברור שאמצא קבוצה אחרת. זה היה כמו הרמה להנחתה. כשאמרו לי שאני לא בתוכניות, זה רק דרבן אותי למצוא קבוצה".
מה אתה צופה לנתניה השנה?
"העונה זה לא ברור לגמרי, בגלל הקורונה וגם בגלל הקבוצה. הם יכולים להפתיע עם הצעירים ולסיים במקום הרביעי, והם יכולים להידרדר למלחמת הישרדות. כרגע אי אפשר לדעת. שיחזירו את המשחקים, ואז נראה מה קורה עם הקבוצות".
מלמד, שנולד ברעננה ומשפחתו עדיין מתגוררת בעיר, גדל במחלקת הנוער של הפועל כפר סבא ועשה את הדרך עד לבוגרים. מכפר סבא הגיע למכבי פתח תקוה, באר שבע ונתניה.
"ברעננה פנו אליי הרבה פעמים ורצו שאגיע כשהייתי צעיר", הוא מספר. "התחלתי בכפר סבא בגלל אחי הגדול, זה היה נוח לאבא שלי עם ההסעות. בזמנו כפר סבא היו בליגת העל ורעננה בליגה א'. בשנה האחרונה שלי בכפר סבא זה התהפך, כפר סבא ירדה לליגה א' ורעננה הגיעה לליגת העל. מי האמין שזה יקרה. אולי עוד אחזור לכפר סבא או לרעננה כדי לסגור מעגל לקראת סוף הקריירה. יש לי עוד הרבה שנים לשחק".