"ציפיות? אם אגיד פלייאוף עליון יצחקו עליי" (עכשיו זה בטח כבר לא מצחיק את סלובו דראפיץ', שאמר את הדברים באימון פתיחת העונה של מכבי נתניה)
15 במאי 2019, גמר גביע המדינה. גיא מלמד שולח פצצה לרשת של בני יהודה, ומכבי נתניה מתקרבת לתואר היסטורי. איך זה נגמר בסוף, כולם זוכרים.
מלמד. "כגודל הציפיות, גודל האכזבות"מלמד. "כגודל הציפיות, גודל האכזבות"
מלמד. "כגודל הציפיות, גודל האכזבות"
(צילום: עוז מועלם)
אותו הערב, שהסתיים בדמעות של עצב, הדליק את הנתנייתים שרצו לעשות קפיצת מדרגה. לא עוד הקבוצה המפתיעה, אלא כזאת שמביטה בלבן של העיניים של קבוצות הצמרת. בקיץ הכניס אייל סגל את היד לכיס, הביא שורת שחקני רכש מבטיחים והציפיות בנתניה הרקיעו שחקים. סלובו דראפיץ' שיחרר את ההצהרה שהבאנו בפתיחה, והכול היה מוכן לשנה של מאבקי צמרת.
22 בפברואר, 2020. מחזור לפני תום העונה הסדירה, מכבי נתניה מתבזה עם שלישייה בקריית שמונה, ומאבדת סופית את הסיכוי להשתחל לפלייאוף העליון.

לסיים כמו שצריך

גיא מלמד הוא אולי תמונת מראה של מה שעובר על נתניה העונה. החלוץ, שהגיע מבאר שבע בעונה שעברה, לא מצליח לשחזר את היכולת מעונת 2018/19. שלושה שערים בלבד רשומים העונה במאזנו, לעומת 15 הפגזות בכל המסגרות בעונה החולפת, וככה פחות או יותר נראית ההתקפה של הצהובים.
"אכזבה גדולה מאוד שאיבדנו את הסיכוי לעלות לפלייאוף העליון. זה כנראה היה משנה לנו לגמרי את העונה", אומר מלמד השבוע. "יש כאן קבוצה לפלייאוף עליון, אבל זה המצב ולא נהיה שם העונה. נקווה לתת סיומת כמו שצריך, לנצח משחקים ולתת כמה שאפשר נחת לאוהדים שלנו".
אם כבר היה לכם סיכוי קטן להציל את העונה, זה נגמר בביזיון בקריית שמונה.
"אני מסכים, ועקב התוצאה האכזבה היא מרה. אין ספק שהאדום בהתחלה פגע בנו מאוד. הוא שינה לנו את כל המשחק, והשפיע על ההמשך. אני בטוח שאם אלמוג לא היה מורחק, הדברים היו קורים אחרת".
אי ההעפלה לפלייאוף העליון היא כישלון גדול שלכם. אי אפשר לטשטש את זה.
"לגמרי, אני מסכים. נכשלנו במשימה, והעונה הזאת הלכה לנו הפוך ממה שציפינו. ההעפלה לפלייאוף העליון הייתה יכולה להמתיק לנו קצת את הגלולה המרה. אחרי העונה שעברה, ההגעה לגמר הגביע והחיזוק בקיץ, הייתה ציפייה אדירה שהעונה הולכים למשהו גדול, אבל זה לא קרה. האוהדים שלנו, שהגיעו במספרים גדולים, התאכזבו, ונותר לנו רק להתנצל בפניהם, ונקווה לפצות אותם כמה שניתן עד סיום העונה".
מצפים לכם עכשיו שמונה משחקים של גארבג'-טיים.
"לא מסכים. משחקים כדורגל עד הרגע האחרון. למרות האכזבה, יש עוד משחקים על הדרך, ואם נעשה כמה ניצחונות יפים זה ייתן הרגשה טובה לאוהדים ולנו. בהחלט יש לנו על מה לשחק במשחקים שנשארו".
כמו שאתם נראים השנה, אולי מוטב לכם להיות בפלייאוף התחתון, ולהשיג כמה ניצחונות מאשר לעשות בושות בעליון?
"לא. תמיד עדיף להיות במקומות הגבוהים יותר, אבל אם אנחנו כבר בתחתון אז יש לנו המשימות שלנו, וזה לעשות את הפלייאוף בצורה הכי טובה שיש".
אני נזכר באופוריה שהייתה סביבכם בתחילת העונה. זה פשוט הזוי לראות מה קרה לכם.
"כגודל הציפיות, גודל האכזבות. מה שקרה מאז אימון הפתיחה ועד היום הוא פער גדול בין מה שחשבנו שיקרה ובין מה שקרה במציאות. קשה להצביע על דבר כזה או אחר, זה מכלול של דברים שהביאו אותנו למצב שהגענו אליו, ואנחנו צריכים לקחת אחריות על כך. היו לא מעט משחקים בתחילת העונה שבהם סבלנו מחוסר מזל, כמו מול כפר סבא למשל, כשקיבלנו פנדל בדקה ה-90 והם הישוו, והיו משחקים נוספים שהיינו צריכים לקחת, וזה לא קרה".
לפני חודש וחצי נִראָה שאתם עולים על דרך המלך, אבל זאת הייתה רק הבלחה וחזרתם לעצמכם מהר מאוד.
"עשינו סדרת משחקים טובה, ובמקום להמשיך חזרנו אחורה, וחבל מאוד. יש סיבות רבות לכל מה שקרה לנו העונה. כולם במועדון אחראים למצב, לכולם יש חלק במה שקרה לנו העונה".
אלמוג כהן הגיע ברעש גדול אבל לא מימש את הציפיות ממנו, יכול להיות שבנו עליו יותר מדיי, וזה היה גדול עליו?
"אני חושב שאלמוג שיחק ברמות הגבוהות ביותר ששחקנים אצלנו יכולים לחלום עליהן. הוא עשה קריירה בגרמניה, ושיחק שם שנים באחת הליגות החזקות בעולם. הוא השחקן הכי מקצוען שראיתי. כשותף שלו לחדר ההלבשה, אני יכול לספר על ווינר ומקצוען שעושה הכול למען הקבוצה שלו. נכון שזה פחות הלך לו כמו לכולם, אבל הוא נתן ותמיד ייתן את הנשמה. אני בטוח שבעונה הבאה הוא ייתן עונה הרבה יותר טובה".
נתן את הנשמה, לפעמים קצת יותר מדי. השבוע הוא שבר שיא ישראלי עם האדום הרביעי שלו העונה.
"כל האדומים שלו הם של רצון, כלומר זה לא אדום של איבוד עשתונות, של גליץ' מאחור, קללות לשופט או משהו בסגנון. כל ההרחקות שלו היו בגלל משהו שהוא עשה למען הקבוצה. הוא נותן את הכול על המגרש, ולפעמים זה מוביל לאדום".
המאמנים שלכם עשו חיל שלוש שנים, והוליכו את נתניה להצלחות אדירות. מה לא עבד להם העונה?
"בסך הכול הם המשיכו באותה השיטה של שנה שעברה, ובאותם האימונים. מה שעבד מצוין שלוש שנים, העונה הלך פחות, זה קורה. כל השחקנים אוהבים אותם מאוד ומחזיקים מהם, ואנחנו מקווים שהם ימשיכו. כולנו מאמינים בהם מאוד".
מבחוץ נראה שאולי הם מיצו את עצמם בנתניה.
"ממש לא. הם עשו שנים מדהימות בנתניה, אז נכון שהעונה זה פחות עבד, אבל אי אפשר לקחת מהם את כל מה שהם עשו כאן. יש להם אג'נדה שאין להרבה מאמנים, הם משחקים פתוח והתקפי בכל משחק, ולא משנה מי היריבה. הם מאמינים בללחוץ גבוה ולשחק קדימה, והם עולים ככה מול כל קבוצה, כולל מכבי תל אביב בחוץ. סלובו גדל במועדון והוא מוערך מאוד, וגם ברדה כמובן. אני מאמין ומקווה שהם יירצו להמשיך את התהליך שהם עשו בנתניה".

המועדון יתאושש

הודעת העזיבה של אייל סגל לפני שבועות ספורים לא הוסיפה שקט למערכת. האם זה פגע בשחקנים מקצועית על כר הדשא? לא, אם שואלים את מלמד.
"מקצועית, אני לא חושב שזה פגע במשהו. זה לא שעזבו שחקנים או משהו כזה", הוא אומר. "כל השחקנים התרכזו במשימות המקצועיות, והמאמנים הדריכו אותנו כרגיל ולא נתנו לנו לצאת מפוקוס בכל הקשור לבעלות. כולנו מקווים שלמרות המצב, אייל סגל ימשיך במועדון. הוא תורם המון ויודע לנהל את המועדון בצורה טובה. הוא נותן הרבה שקט, וכולנו תקווה שהוא ימשיך. נקווה שניתן לו את הסיבות להישאר איתנו".
אם הוא הולך, נתניה עלולה לחזור לשנים רעות וחשוכות, שבמועדון מעדיפים לשכוח.
"נכון, כולם מבינים את זה כאן, ולכן אני מקווה שהוא יישאר. הוא אוהד שרוף של הקבוצה ואכפת לו מאוד מהמועדון. זאת זכייה ענקית שהוא נמצא במועדון".
בינתיים כבר התחילו לסמן שחקנים שלכם בקבוצות גדולות יותר, כמו גבי קניקובסקי, למשל.
"בגלל זה חשוב מאוד שאייל סגל יישאר. מועדון צריך בעלות חזקה ויציבה, והוא עשה את זה כאן בצורה נהדרת. אני שנתיים כאן, התחברתי מאוד למקום. חוץ ממכבי פתח תקוה, לא הייתי שנתיים באף מועדון. יש כאן אווירה נהדרת, ויש עוצמות למועדון".
אני מניח שאתה מאוכזב מאוד מהמספרים שלך העונה. בשנה שעברה הפצצת 15 שערים בכל המסגרות, והעונה שלושה בלבד.
"לצערי, לא הצלחתי לשחזר את היכולת מהעונה שעברה. כמו שהקבוצה לא הייתה טובה, גם המספרים של השחקנים ירדו. חבל מאוד. לכל השחקנים יש אשמה במצב העונה. כולנו ניקח את זה לתשומת ליבנו וננסה להחזיר עד סיום העונה מה שאפשר. כולנו נפיק את הלקחים. ננסה לעשות פיניש טוב לעונה המאכזבת. לא הורדתי את הרגל מהגז, אבל אסיק את המסקנות ואחזור לעצמי בעונה הבאה".
אתם מסיימים את הליגה הסדירה מול מכבי תל אביב, שהורידה שלישייה על הראש של הפועל בדרבי. איך עוברים את המשחק הזה בשלום?
"נשחק בלי לחץ, ובעיקר בעבור האוהדים. אם נוכל לקחת מהם נקודות ולהכניס קצת עניין לליגה, זה גם יהיה משהו".
אם תפתיעו ותנצחו את מכבי תל אביב, זה יהיה כנראה הניצחון הכי עצוב שלכם העונה.
"זה כנראה נכון".
איך מסתכלים לאוהדים בעיניים, אחרי כל הכישלונות והאכזבות העונה?
"אי אפשר להסתכל להם בעיניים, זה קשה מאוד. כל משחק שלא הצלחנו בו, רק חיכינו למשחק הבא כדי לתקן, אבל עכשיו זה סופי ואין פלייאוף".
למרות המצב הלא סימפטי שלכם, לא התפרקתם חברתית והמאמנים לא הלכו הביתה.
"זה מתחיל מהבעלים שלא שובר את הכלים, למרות הערפל מסביב; זה נמשך אצל המאמנים שלא מרימים ידיים, ונגמר בשחקנים שממשיכים להיות יחד, בטוב וברע. לא זוכר חדר הלבשה בריא כל כך כמו שיש במכבי נתניה. המועדון הזה יחזור לעצמו, הוא חזק ועוצמתי".