ככל שחולפים המחזורים מסתמן השוער דני עמוס ככוכב הגדול של מכבי נתניה. למעשה, עמוס כרגע יכול בהחלט לטעון לתואר השוער הטוב העונה בליגת העל.
1 צפייה בגלריה
דני עמוס. מייצר שקט בקבוצה
דני עמוס. מייצר שקט בקבוצה
דני עמוס. מייצר שקט בקבוצה
(ראובן שוורץ)
אנשי המועדון טוענים כי יכולתו של עמוס קשורה גם לריימונד אטוולד, המאמן ההולנדי של הקבוצה, שאינו מסתיר את העובדה כי הוא סומך מאוד על השוער.

קשוח ורגיש

"בסוף, הסמכות של המאמן הראשי היא זו שקובעת", מסביר מאמן השוערים גיורא אנטמן, שאימן את עמוס במסגרת נבחרת ישראל. "מהיכרות אישית שלי עם עמוס אני יכול להעיד שהוא נראה קשוח מבחוץ אבל הוא אדם רגיש, ואם המאמן נותן לו את התמיכה והשקט, הוא יודע לייצר יכולות גבוהות כמו שהוא מראה בתקופה האחרונה. רואים את השיפור ביכולת של עמוס. הוא משפיע על שאר הקבוצה, על כר הדשא ומחוצה לו".
מה תפקידו של מאמן השוערים עופר בסון?
"תפקידו של מאמן השוערים הוא לשמש מתווך בין השוער למאמן, ונוסף על כך להתוות את הדרך שהמאמן הראשי דורש. כשהמאמן רואה שהשוער מבצע בעזרת מאמן השוערים את המוטל עליו על פי דרכו, זה גורם לכך שהקשר ביניהם יבוסס על ביטחון, אמון ותמיכה. צריך גם לזכור שעמוס קפטן, ויש לזה ערך מוסף. מאמן צריך לסמוך על השוער שלו על עיוור. החיבור בין המאמן, מאמן השוערים ועמוס גורם לעונה מוצלחת".
לירן שטראובר: "אני אומר שפנדלים זה מזל. כשאלוהים נוגע בך והכל הולך לך אז גם הדברים האלה באים, וזה מעיד כמה הולך לדני השנה. אני מניח שהוא זוכר ימים שהכל הלך הפוך"
בנתניה בנו העונה סגל שמתבסס על שחקני בית וסביבם שחקנים ותיקים, כמו אלמוג כהן והשוער עמוס. לסגל של אטוולד יש ממוצע גיל נמוך יחסית לסגלים אחרים בליגה, אבל הוא מנפק תוצאות נאות. "אם אתה עומד בדרישות שלו וממלא אחר ההוראות, מבחינתו השמיים הם הגבול", אומר אחד משחקני הקבוצה על המאמן. "זה נכון לגבי עמוס שמייצר את השקט בקרב השחקנים, ומזה כולנו מרוויחים".

להישאר חם

בעונת 2005, עונת ה"גלאקטיקוס" המאכזבת של מכבי תל אביב, בלט יותר מכולם השוער לירן שטראובר, שעל אף הבעיות בחוליית ההגנה ידע להתעלות מעל חבריו ואפילו נבחר ל־11 של העונה בליגת העל. גם שטראובר מפרגן לעונה המרשימה של עמוס: "הסיטואציה הכללית שהייתה אז במכבי תל אביב לא דומה למה שקורה העונה בנתניה, אבל בקשר לעמוס אפשר למצוא מכנה משותף". שטראובר מכוון לחוליית ההגנה הפחות טובה לפרקים בסגל הנוכחי של נתניה, שמבליטה את יכולתו של עמוס: "מפני שההגנה חלשה מגיעים מולו להרבה יותר מצבים, שזה גם יתרון וגם חסרון".
תסביר?
"החיסרון, שהוא חשוף מאוד מול התקפת היריבה; אבל היתרון, שהוא כל הזמן חם והוא בתוך המשחק. לא כמו המשחקים שאתה נוגע פעם-פעמיים בכדור וצריך להשאיר את עצמך חם כל הזמן. לשוער הרבה יותר כיף כשהוא כל הזמן בתנועה במשחק".
אם כך, שיפור בהגנה יכול לפגוע בעמוס?
"לא. הוא אמנם יהיה פחות חשוף אבל היכולת לא תיפגע, כי מבחינתו הוא נמצא בסוג של מומנטום עם המון ביטחון שהוא מקבל ממשחק למשחק, מה גם שהניסיון שדני צובר משנה לשנה עושה את שלו".
גיורא אנטמן: "צריך לזכור שעמוס קפטן ויש לזה ערך מוסף. מאמן צריך לסמוך על השוער שלו על עיוור. החיבור בין המאמן, מאמן השוערים ועמוס גורם לעונה מוצלחת"
ואם בביטחון עסקינן, בין יתר הביצועים שהפגין העונה בשער רשם עמוס בשבת שעברה עצירת פנדל שנייה תוך שלושה ימים, ועוד מול בני יהודה, שהשאירה את קבוצתו במשחק בדקה קריטית. "לעצור פנדל זה אחד הדברים הכי טובים שיכולים לקרות לשוער וזה גם מוסיף לו לביטחון", טוען שטראובר ומספק ניתוח משלו: "אני אומר שפנדלים זה מזל. כשאלוהים נוגע בך והכל הולך לך אז גם הדברים האלה באים, וזה מעיד כמה הולך לדני השנה. אני מניח שהוא זוכר ימים שהכל הלך הפוך. אלו הם חייו של שוער, בטח בקריירה ארוכה כמו דני עמוס, שהשנה הוא השוער הטוב בליגה לדעתי".