עונת 2020/21 יצאה לדרך באופן רשמי ביום ראשון, עם אימון הפתיחה של מכבי נתניה. אין ספק כי עונת הפוסט־קורונה צפויה להיות סופר מאתגרת עבור הצהובים, שיצטרכו להסתגל במהירות לשינויים הגדולים שעוברים על המועדון.
צוות מקצועי חדש שתפס את מקומם של דראפיץ' וברדה, שכבר הפכו לשם נרדף למועדון; שחקנים משמעותיים שעזבו ובמקומם אמורים להגיע תחליפים זולים יותר; בעלים שהודיע על עזיבה, אבל נכון לעכשיו נשאר בפוזיציה בלי להכניס את היד לכיס, כפי שעשה בשנים האחרונות - תכניסו את כל אלה יחד לתוך התנור בחום גבוה, ותקבלו תבשיל נסיוני ומלא בסימני שאלה.
הצוות המקצועי החדש. יעמדו במשימה?הצוות המקצועי החדש. יעמדו במשימה?
הצוות המקצועי החדש. יעמדו במשימה?
(צילום: דף הפייסבוק של המועדון)
בדיוק בגלל זה זימנו שלושה מומחים שינסו לעזור לנו לפזר מעט את סימני השאלה – אורי אוזן, בני לם ורונן גבאי.

סלובוברדה - הסוף

"סלובו וברדה לא היו צריכים להמשיך בנתניה ונתניה לא הייתה צריכה שהם ימשיכו איתה, אבל הפרידה מהם הייתה בושה וחרפה", אומר רונן גבאי. "סגל כל הזמן אמר שהם כאן לשנים רבות ושזה הצוות המנצח. אז החלטתם להיפרד, למה לא לעשות את זה בדרך מכובדת? מוציאים הודעה על החתמת אטוולד ובשתי שורות למטה מציינים שמנסים להגיע להסכמות עם המאמנים החתומים? מה זה הדבר הזה? אתה לא יכול להחתים מאמן כשעדיין לא נפרדת מהצוות הקודם".
"בכדורגל הישראלי, להישאר ארבע שנים באותו מועדון זה נס רפואי", אומר אורי אוזן. "הם גם לא פוטרו באמצע העונה. הסתיימה העונה והחליטו ללכת לכיוון אחר. בראייה לאחור, עוד שנה או שנתיים הם ונתניה יסתכלו על זה כעל החלטה נכונה. הם עשו עבודה מדהימה, אין חולק על כך. הביאו שחקנים, השביחו, מכרו, הקבוצה עלתה ליגה, פעמיים פלייאוף עליון, גמר גביע. בחלומות הכי ורודים שלהם אנשי נתניה לא תיארו שאחרי המינוס תשע וירידת הליגה ככה ייראו ארבע השנים הבאות. צריך לראות איזו קבוצה הם לקחו ומה הם מעבירים הלאה. נכון שהעונה האחרונה הייתה פחות מוצלחת, אבל מסתכלים על המכלול. הם מאמנים מצוינים, ושניהם לא יישארו מובטלים הרבה זמן. אני אישית חשבתי שהכי נכון יהיה להשאיר את סלובו ולתת לברדה לצאת לדרך חדשה. ההצלחה הגדולה שלהם הייתה שיתוף הפעולה והפרגון ההדדי, אבל זה בסדר אם כל אחד ימשיך לדרכו. גם נתניה וגם הם הרוויחו בענק מהשידוך הזה".
"היו להם כאן שלוש שנים אדירות", אומר בני לם. "אנשים אולי שכחו, אבל הדברים לא באים בקלות. לקחת קבוצה בליגה השנייה במצב קשה, עם מינוס תשע נקודות, להעלות אותה לליגת העל, להגיע לפלייאוף העליון, לשחק כדורגל טוב, להגיע לגמר הגביע, לבנות שלד מצוין עם כל השחקנים שנמכרו - צריך לומר להם הרבה מאוד תודות על מה שהם תרמו למועדון. מהצד נראה שעדיף היה שהדברים ייגמרו הרבה יותר יפה, ולא כמו שזה נגמר. אני מאמין שבסופו של דבר אייל וניב יידעו לסגור את כל הדברים בצורה מכובדת ויפה. אולי כן היה מקום לתת להם להמשיך, והם גם תחת חוזה. אולי הם היו מוכיחים שזה היה רק פנצ'ר".

מטאטא חדש

מי שנכנס לנעליים הגדולות של סלובוברדה הוא ההולנדי ריימונד אטוולד. איך ייראה השידוך המפתיע הזה?
"הוא מגיע עם רקורד עשיר, קודם כל כשחקן. לא הרבה שחקני ניוקאסל לשעבר מגיעים לכאן כמאמנים", אומר אורי אוזן. "הוא אימן וצבר ניסיון. אחרי מחלקת הנוער של מכבי הוא המשיך בביתר תל אביב, שם עבד עם הרבה חבר'ה צעירים. אני לא חושב שלחץ זה דבר שמטריד אותו. הוא היה במקומות קצת יותר גדולים ממכבי נתניה, עם כל הכבוד. הוא איש כדורגל ברמה גבוהה. אני מכיר אותו ממחלקות הנוער. העניין הוא שאף אחד עדיין לא יודע מה יהיה, איך תיראה הקבוצה ואיך תיראה הליגה. יש לו הרבה עבודה, אבל הוא איש של עבודה. הוא הביא איתו את ישראל זביטי, וזה כבר סיפתח טוב".
"אנחנו לא ממש מכירים אותו. האם הוא מתאים לנתניה? אני לא יודע", אומר בני לם. "הוא מאמן טוב שאימן בלאומית את בית"ר תל אביב עם דברים טובים יותר ופחות. הם ספגו הרבה מאוד שערים בעונה שעברה. בסופו של דבר הוא ייבחן במבחן התוצאה, כמו כולם".
"הוא עבד במחלקת הנוער של מכבי תל אביב בסגנון מסוים, ולא בטוח שזה יעבוד בנתניה", אומר רונן גבאי. "האימונים שלו ארוכים מאוד, הוא קשוח ביותר ובוא נראה איך זה יסתדר בנתניה. מבחן התוצאה הוא זה שיקבע, וקל זה ממש לא הולך להיות".

צעירים חסרי מנוח

האתגר הגדול של אטוולד הולך כנראה להיות ההתמודדות עם סגל צעיר במיוחד. מלמד, קהת, הויבך ובצ'יראי אאוט. עמוס, עזרא ואלמוג כהן האריכו חוזים. האם זה יספיק כדי לייצר קבוצה מספיק חזקה?
"כרגע הקבוצה נראית צעירה וללא באלאנס של שחקנים עם ניסיון, וזה בעייתי מאוד", אומר גבאי. "הקבוצה הייתה עסוקה בינתיים רק בלשחרר שחקנים דומיננטיים, בלי להביא אחרים. הסגל נראה בעייתי ביותר, ואני משתמש במילים עדינות. אי אפשר לזרוק את הילדים האלה למים ויאללה. צריך לבנות סגל טוב ולשלב אותם. לצפות שגנדלמן וג'אבר יובילו את הקבוצה זה מסוכן מאוד. הם צריכים את העזרה. כדי לפתח אותם הם צריכים את התדרוך
המתאים. הקבוצה חייבת להתחזק כדי להצליח".
"עזבו שחקנים חשובים מאוד שאפשר לומר שהם היו השלד של הקבוצה, ובינתיים לא הגיעו תחליפים במקומם", אומר לם. "לבנות על זה שאלמוג ועזרא לבדם ימשכו את הקבוצה, זה לא אידיאלי. לומר שהצעירים יובילו אותה זה לא רציני. אם לא יהיו לצידם שחקנים עם ניסיון, זה רק יקשה על הצעירים. אם זה לא יקרה, זה הולך להיות קשה מאוד. כרגע זה ממש לא מספיק, אבל יש זמן לעשות את החיזוקים. מצד שני, כל הליגה בבעיה בגלל הקורונה, כך שאני לא רואה את הקבוצות האחרות מתחמשות. יישארו ארבע הגדולות וכל השאר יהיו באותו מצב".
"יש משבר עולמי גדול מאוד בכל התחומים, ובטח בכדורגל", מסביר אוזן. "כולם יצטרכו להיערך בצורה שונה. נכון שמכבי חיפה ומכבי תל אביב פחות ירגישו את זה, אבל שאר הקבוצות יהיו שוויוניות פחות או יותר. אני לא רואה הרבה הבדל, לצורך העניין, בין התרומה של עמרי גנדלמן לרועי קהת - שאני מאוד אוהב, אבל לא השתלב בצורה טובה. אותו דבר לגבי מתן לוי וטים הויבך. אם ייתנו למתן הזדמנויות הוא יכול להיות לא פחות טוב. ייקח קצת זמן, אבל בגלל זה הביאו מאמן שעבד עם צעירים כאלה, ואולי השידוך הזה דווקא יעבוד. לאוהדי נתניה אין כמובן מה לצפות, תהיה עונה לא קלה. זה מה יש כרגע, ואפשר לעשות גם דברים טובים".

אני הולך

הסטטוס של אייל סגל לא ברור. כרגע הוא עדיין על תקן הבעלים, אבל המטרה היא בעיקר למזער נזקים ובטח ובטח לא לשפוך כסף כפי שעשה בשנים קודמות.
"מכבי נתניה צריכה להגיד כל יום תודה לאייל סגל. אם לא הוא, לא היה כאן שום דבר", אומר לם. "המזל של האוהדים הוא שסגל אוהד את נתניה. הוא מביא כסף מהבית, כסף של המשפחה שלו. המצב לא קל. ככל שהוא יישאר בנתניה, המועדון יישאר יציב. אנשים שמים כסף וחוטפים קללות. יאמר שם בנתניה 88 מיליון וקיבל קללות. סגל אמנם אמר שהוא עוזב, אבל הוא בפנים וחתם על הערבויות. הוא יעשה הכל כדי לשמור על מכבי נתניה".
"סגל נשאר הבעלים. הוא לא יעזוב ולא יפקיר את המועדון", אומר אוזן. "הוא מעורב ומכיר כל ילד במחלקת הנוער. הוא בעלים שנתניה התברכה בו, אבל עכשיו יש תקופה שאף אחד לא יודע מה יהיה. האוהדים של נתניה יכולים להיות רגועים כי סגל לעולם לא ייתן למועדון הזה ליפול. הקורונה היא הזדמנות טובה לעשות דברים אחרים - להשקיע בצעירים ולתת להם לשחק, להביא שלושה זרים והשאר מקומיים. הם לא נופלים משחקנים שבאים מבחוץ".
"כרגע הוא נשאר בעל הבית וקובע הכל לגבי זהות המאמן והשחקנים", אומר גבאי. "הבעיה היא שהוא נשאר בעל הבית, אך ללא השקעה. אני מבין אנשים ששמים את הכסף, ואם הוא החליט לא להשקיע זה בסדר גמור ומכבדים אותו על כל מה שהוא תרם עד היום, אבל שיידע שלא כולם טמבלים. תבוא ותגיד 'אני מחזיק את המועדון עד שייקחו אותו'. מספרים לנו סיפורים. הוא הבעלים? אז שימשיך לתפקד כבעלים, שימשיך לקבל החלטות ולעמוד מאחוריהן. ההחלטה לגבי המאמנים התקבלה כבר לפני כמעט חודשיים, כשנאמר לסלובו שהוא לא יאמן את נתניה בעונה הבאה. סגל יחזיק במועדון אבל לא ישקיע, וכך זה ייראה עד שיגיע קונה חדש".

והרי התחזית

אז האם נתניה יכולה לייצר יש מאין דווקא העונה? או שמא צפויה לה מלחמת הישרדות קשה?
"תהיה עונה די דומה לשנה האחרונה. צריך לראות איך ומתי תיפתח הליגה. אני לא מאמין שנתניה תיאבק על חייה. עדיין יש לה את דני עמוס, אלמוג כהן וחן עזרא", אומר אוזן.
גבאי: "מכבי נתניה צריכה לשרוד את העונה הבאה. הולכת לעבור עליה עונה קשה מאוד, והמטרה היא קודם כל
הישרדות".
לם: "נתניה זה מועדון שתמיד יכול להפתיע. הציפייה מנתניה היא תמיד
מקומות 8-5. בעונה הבאה אני רואה את הקבוצה מתקשה, אבל היא לא תילחם נגד
הירידה".