תושב שכונת גלי ים גילה במקרה שעיריית נתניה אישרה בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה שינוי תב"ע של מגרש סמוך לביתו, ממרכז מסחרי קטן למגדל בן 12 קומות, הכולל מרכז מסחרי ומגורים.
לטענת התושב, שינוי התב"ע נעשה בלי שיתוף הציבור ובלי שניתנה לתושבים אפשרות להתנגד. לאחר שבדק וגילה שהתוכנית עברה גם את אישור הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, הוא איגד עשרות מתושבי השכונה, ויחד הגישו התנגדות לוועדה המחוזית. לטענתם, שינוי התב"ע יביא להסתרת הנוף לים הנשקף מבתיהם, לירידה בערך הדירות שלהם ולכאוס תחבורתי.
"מדובר במגרש בן 1.6 דונם, שנמצא בעיקול שבפינת הרחובות יעקב דורי והבריגדה היהודית", מסביר התושב. "מדובר בשטח קטן, בין שני רחובות צרים עם תנועה דו-סטרית, שעוברים בהם חמישה קווי אוטובוס בתדירות גבוהה. עומסי התנועה כאן מטורפים, כי לכל השכונה יש רק יציאה אחת והמגרש המדובר, משמש, בגלל מצוקת החניה באזור, כמקום חניה מאולתר לעשרות מכוניות".
השטח בשכונת גלי ים. "ערך הדירות יירד" | צילום: אלבום פרטיהשטח בשכונת גלי ים. "ערך הדירות יירד" | צילום: אלבום פרטי
השטח בשכונת גלי ים. "ערך הדירות יירד" | צילום: אלבום פרטי
לטענת התושב, לפני שהוא ושכניו רכשו את דירותיהם, הם דאגו לבדוק את התב"ע של האזור. בתב"ע נכתב, כי המגרש המדובר מיועד למרכז מסחרי קטן, בן קומה אחת, בגודל 500 מ"ר לכל היותר. "רבים מאיתנו השקיעו בקניית דירות בשכונת גלי ים, מאחר שהובטח לנו שיהיה כאן מרכז מסחרי קטן, שלא יסתיר לנו את הנוף לים", הוא מסביר.
לפני חודשים מספר, פגש התושב במקרה מכר שלו, חבר בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. זה שיתף אותו, כבדרך אגב, שהתב"ע של המגרש הסמוך למקום מגוריו שונתה כמה שבועות לפני כן, ובמקומה אישרה העירייה לייעד את השטח למגדל שיכלול שתי קומות של מרכז מסחרי, תשע קומות של מגורים וקומת גג בנויה — בסך הכול 12 קומות.
"הייתי בהלם. הבנתי שהחיים שלנו הולכים להפוך לסיוט — ערך הדירות שלנו, שחלק גדול ממנו מסתמך על הנוף לים, יירד באופן ניכר, והמצב התחבורתי באזור יהפוך לבלתי נסבל", אומר התושב. "מדובר כאן במחטף של עיריית נתניה לכל דבר ועניין. זה לא פורסם בשום מקום, לא הייתה לנו אפשרות להתנגד, אפילו לא ידענו בפני איזה אסון אנחנו עומדים. כשקיבלתי את הפרוטוקול של הישיבה שבה אושרה התוכנית הזאת נהיה לי חושך בעיניים. התוכנית הזאת הועלתה לשולחן ואושרה במקום. אם חברי הוועדה היו דואגים לבקר כאן, ברור שאף אחד מהם לא היה מעלה בדעתו לאשר דבר כזה".
כשהתושב בירר כיצד ניתן לעצור את התוכנית, נאמר לו שהיא אושרה בוועדה המקומית ועברה להפקדה בוועדה המחוזית. "הוועדה המחוזית יושבת ברמלה. אם חברי הוועדה שלנו שמגיעים מנתניה לא יודעים מה טוב לעיר ולשכונה, ברמלה ודאי לא יידעו. כשהם מקבלים המלצה חמה מהוועדה המקומית, ודאי שיאשרו אותה", הוא אומר.
לדבריו, הוא החל לעקוב באינטרנט אחרי התקדמות התוכנית בוועדה המחוזית וכך, לפני כחודש וחצי, גילה שהתוכנית עברה את אישור הוועדה המחוזית.
"מכאן היה ברור לי שאני חייב לפעול", הוא אומר. "התקשרתי לוועדה המחוזית וביררתי בנוגע להתנגדות. היות שהעירייה לא פירסמה את התוכנית, כל שנותר לי הוא לפרסם אותה בעצמי. איגדתי כמה עשרות דיירים, שכרנו יחד עורך דין, וניסחנו התנגדות שעליה חתמו יותר מ-100 מדיירי השכונה".
ההתנגדות שהגישו תושבי השכונה עתידה לעלות לדיון בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בזמן הקרוב.
"מה שקרה פה זאת פשוט שערורייה", אומר התושב. "העירייה אינה דואגת לאינטרסים של תושביה ולא נותנת אפילו אפשרות להתנגד. יש כאן תושבים ששילמו שני מיליון שקלים כדי לראות נוף לים מהדירות שלהם, ויראו עכשיו קיר של מגדל".
לבקשת ועד הפעולה סייר בשטח בשבוע שעבר המשנה לראש העירייה, אהרון אורגד, שאמר: "דווקא בתקופה בה העיר נתניה מתמודדת באופן מאסיבי עם בעיות תחבורה, יש לומר ביושר שאין ספק שמיקומו של השטח בשכונה צפופה עם עומס תחבורה ומחסור בחניה מעלה שוב את השאלה איך הפך שטח שיועד בתכנית המקורית של בניין עיר לקומה מסחרית אחת, שיכולה בהחלט להתאים לשכונה, לשתי קומות מסחר פלוס תשע קומות מגורים. היה צריך לבצע תכנון מוקדם ולחשוב על ההשלכות קודם". לדברי אורגד לאור העובדה שהנושא כבר יצא מגבולות הועדה המקומית ומצוי בועדה המחוזית, אין לתושבים אלא להיאבק על עמדתם בוועדה זו ולהביא לשינוי או מיתון ההחלטות שהתקבלו.
מהעירייה נמסר: "התוכנית אכן הומלצה בוועדה המקומית והועברה להפקדה בוועדה המחוזית אולם עתה היא נמצאת בשלב ההתנגדויות והיא טרם אושרה".