הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה הורתה על ביטול התוכנית להקמת 250 יחידות דיור מוגן, במתחם מרכז אלון, שבשדרות טום לנטוס בקריית השרון בנתניה.
בעירייה טוענים, שבכך נסללה הדרך לביטול התוכנית לבניית מגדלי מגורים בשכונה.
טום לנטוס. צילום: אלבום פרטיטום לנטוס. צילום: אלבום פרטי
טום לנטוס. צילום: אלבום פרטי
(טום לנטוס. צילום: אלבום פרטי)
על פי תוכנית נ"ת 1000 — תוכנית מתאר לכל אזורי התעשייה והתעסוקה בנתניה — אמורים היו להיבנות ברחוב טום לנטוס מגדלי מגורים בני 40 קומות, שיכילו 1,200 יחידות דיור. תושבים מהשכונה שהתנגדו נחרצות למהלך הקימו את ופל"ה — ועד פעולה לשיפור החיים. יחד הובילו מאבק נגד שינוי התב"ע (תוכנית בניין עיר) המתוכננת ברחוב טום לנטוס המרכזי בשכונה, שעל-פיה ייבנו מגדלים במקום.
גיא שחר, ממנהיגי המאבק וחבר בוועד השכונה, הסביר, כי למהלך כזה עלולות להיות השלכות הרסניות, בדמות פקקי תנועה גדולים בשכונה ופגיעה בצביון השכונה.
ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, קיימה פגישות ושיחות עם חברי הוועדה המחוזית, במטרה להציג את עמדתה, כי קיים הכרח לביטול המגורים באזור, בצד הגדלת השטחים למסחר ולתעסוקה.
השבוע המאמצים נשאו פרי. הוועדה המחוזית החליטה על ביטול 250 יחידות דיור מוגן שהוצעו בתוכנית למתחם מרכז אלון. כעת עובר המאבק למניעת התוכנית להקמת מגדלי מגורים בשכונה.
בעיריית נתניה טוענים, כי מדובר בבשורה חשובה מאוד, שתואמת את מדיניות הוועדה המקומית, שעל-פיה, יש למקד את מאמצי הפיתוח במתחמי תעסוקה, מסחר ובילוי, תוך שיפור והגדלה של מגוון האפשרויות לתחבורה ציבורית אפקטיבית, ותוך חיזוק החיבור של הרשת לתשתיות ארציות.
"מדובר על 250 יחידות דיור מוגן (בית אבות) שאושרו ב-2013 בוועדה המקומית, ועכשיו עיריית נתניה חוזרת בה מהאישור הזה כי התנאים השתנו", אומר שחר. "הפעילים דבקים בהחלטה לא להספיד את תוכנית נ"ת 1000, ולעשות את המאמץ לתקן את התוכנית שתהיה בלי יחידות הדיור. אנחנו מצפים מעיריית נתניה וקוראים לה להגיש את התוכנית בלי יחידות הדיור בטום לנטוס.
"חשוב לי לומר, שאנחנו לא מתנגדים לתוכניות אחרות, שבהן יש התחשבות בתכנון מלא, הכולל כבישים ובתי ספר. אבל להקים 1,000 יחידות דיור בבניינים של עד 40 קומות על רצועת הכביש, במקום בנייני משרדים של ארבע קומות שאמורים לתת תעסוקה לתושבי מזרח נתניה — זה פשוט לא הגיוני".
סגן ומ"מ ראש העיר, אלי דלל: "הבהרנו באופן חד-משמעי ובלתי מתפשר את התנגדותנו לכל סוג של מגורים ברצועת לנטוס. חברי הוועדה התייחסו לעמדת העירייה וקיבלו אותה. נמשיך להיאבק בנחישות בכל תוכנית שתציע מגורים מכל סוג שהוא ברצועת לנטוס".
סגנית ומ"מ ראש העיר, שירי חגואל-סיידון: "ראש העירייה הבטיחה וקיימה, ואני שמחה שעמדתנו האחידה התקבלה. זה המקום להזכיר את שיתוף הפעולה עם ועד קריית השרון, שהציג אתנו יחד את עמדת תושבי השכונה".
ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר מסרה: "לפני כמה חודשים השתתפתי עם מהנדס העיר בישיבה מיוחדת בנושא בוועדה המחוזית, והצגתי בפניהם את הנתונים ואת הנימוקים לכך שההחלטה לקבוע מגורים בלנטוס היא שגויה, וביקשתי לבטלה. לשמחתי נודע שעמדתנו התקבלה. בזמן שאחרים מחפשים כותרות אני מקדמת את העיר, תוך הקשבה לצורכי תושביה".