התושבים המתנגדים. "התוכנית לא הגיונית" (צילום: אסף פרידמן)התושבים המתנגדים. "התוכנית לא הגיונית" (צילום: אסף פרידמן)
התושבים המתנגדים. "התוכנית לא הגיונית" (צילום: אסף פרידמן)
(התושבים המתנגדים. "התוכנית לא הגיונית" (צילום: אסף פרידמן))
זעם בקרב תושבי שכונות "רמת פולג" ו"עיר ימים" בנתניה, על תוכנית להקמת שישה בתי מלון, שבחזיתם עשרות חנויות מסחריות, בתי קפה ומסעדות, במרחק של פחות מ-300 מטרים מקו חוף הים.
מתחם המלונאות ב"עיר ימים" אמור לקום ברחובות: חנה מרון, ג'ו עמר, אפרים קישון, שייקה אופיר ויפה ירקוני. תוכנית בניין העיר (תב"ע) מייעדת את השטחים לבתי מלון.
בשל המרחק הקצר בין המתחם המתוכנן לקו החוף, הרי שהתוכנית, אם תאושר בוועדה המקומית, תצטרך לעבור גם את אישור הוועדה לשמירת הסביבה החופית במינהל התכנון (ולחו"ף).
חוף פולג (צילום: אסף פרידמן)חוף פולג (צילום: אסף פרידמן)
חוף פולג (צילום: אסף פרידמן)
(חוף פולג (צילום: אסף פרידמן))
בסוף החודש שעבר פורסמה הודעת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה נתניה, על כך שהוגשה בקשה על ידי היזמים לאישור תוכנית הבינוי. השבוע הגישו חברי ועד תושבי שכונות רמת פולג-עיר ימים התנגדות לתוכנית במתכונתה הנוכחית.
על ההתנגדות חתמו 250 תושבים. כמו כן, הכינו חברי הוועד עצומה, שאליה הצטרפו כ-1,300 תושבים תוך פחות מ-24 שעות.
"לא יעלה על הדעת שבמצב הקיים, כאשר היציאה והכניסה אל השכונות ומהן בלתי-אפשריות, וצפויים להיבנות עוד מגדלים רבים, העירייה מתכננת להקים פה שישה בתי מלון", אמרה טלי מולנר, מראשי ועד תושבי שתי השכונות.
"התוכנית לא הגיונית בשום קנה מידה. בסוף, המלונות יעמדו כמו פיל לבן, בעוד אנחנו 'נזכה' בחומת בטון לבנה מול הפרצוף שלנו, במקום לראות את הים. גם את הגישה לים מפקיעים מאתנו, שכן החניות מורחקות מהחוף באופן ניכר, ועל פי התכנון החדש, נראה כי הנהנים היחידים מכך הם הקבלנים והתיירים. צפויה פגיעה קשה מאוד באיכות החיים של כולנו בשכונה".
שכונת ער ימים (צילום: עיריית נתניה)שכונת ער ימים (צילום: עיריית נתניה)
שכונת ער ימים (צילום: עיריית נתניה)
(שכונת ער ימים (צילום: עיריית נתניה))
דודו סלמה, חבר ועד התושבים, הוסיף: "זה קצת מצחיק, שרק לפני שבועיים סיימנו את המאבק על פארק המים בחוף פולג, וכבר צריך להתנגד לעוד גזירה, בלוחות זמנים קצר מאוד".
"ההתנגדות שלנו בעיקרה מתחלקת לשלושה מישורים: תחבורתי, הסביבה החופית ואיכות החיים. חשוב לי להסביר, שאנו מוצאים עצמנו פעם אחר פעם נאבקים בהחלטות העירייה, שמונחתות על ידי הדרג המקצועי והפוליטיקאים. הם כלל אינם מבינים, שיש כאן תושבים, וגם אותם יש לשתף בתוכניות, כדי לחסוך מאבקים מיותרים, ולהגיע לנוסחאות שייטיבו גם אתנו, שחיים כאן בעיר ומשלמים מיסים".
עיר ימים נתניה (צילום: עידו ארז)עיר ימים נתניה (צילום: עידו ארז)
עיר ימים נתניה (צילום: עידו ארז)
(עיר ימים נתניה (צילום: עידו ארז))
מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "בתי המלון הם חלק בלתי נפרד מתוכנית עיר ימים, שהתב"ע שלה, לאחר שנים של דיונים בוועדות למיניהן, אושרה עוד בשנת 1997, בתקופת כהונתו של ראש העירייה דאז, צבי פולג. עם בחירתה של ראש העירייה מרים פיירברג-איכר, וכבר בקדנציה הראשונה שלה, עם מהנדס העיר דאז, צומצמה התוכנית הן בשטח, הן במספר היחידות שלה, תוך ביטול מתחם 'המקבילית', הצמוד לבתי המלון, שכלל יותר מ-420 יחידות דיור. כל זאת, במטרה להרחיב את השטחים הפתוחים. במסגרת שינויים אלה, הורחבה שמורת האירוסים עוד בכ-100 דונם, לרווחת התושבים.
"יש לציין, כי מגרשי המלונאות באיזור זה כוללים שלושה מתחמים למלונאות בלבד, בהתאם לתב"ע, שאינה מאפשרת, כאמור, אכסון מלונאי או כל וריאציה אחרת מאשר בית מלון רגיל, קונוונציונלי. בתוך כך, פרסמה רמ"י (רשות מינהל מקרקעי ישראל), שהיא בעלת הקרקע, מכרזים להקמת בתי מלון בלבד. יודגש, כי העירייה תקפיד על כך שהבנייה תהיה בהתאם לתב"ע, ותתנגד לביצוע שינויים במתחם. יש לזכור, כי בתי המלון הקונוונציונליים אינם מכבידים את צירי התנועה, בשל אופיים המיוחד ובשל תפקידם כנותני שירות לתיירים, אשר אינם יוצאים לעבודה בשעות השיא בבוקר".