לפני כשנתיים, לאחר גירושיה של ענת פרילינג-סלה, היא חזרה לגור בנתניה, עיר הולדתה, אחרי 20 שנה שבמהלכן בנתה את חייה בערים אחרות. פרילינג-סלה היא אם לשניים (בני 13 ושש), בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ובחינוך ותואר שני בקרימינולוגיה. במקצועה היא גרפולוגית, נומרולוגית, מתקשרת, מאסטר ב-NLP, מרצה לשפת גוף ומאבחנת אישיותית, שהנחתה בעבר תוכנית ברדיו ירושלים בתחומי ההתמחות שלה.
בואי ניפגש
למרות כל אלה, כשפרילינג-סלה חזרה לעיר, היא חשה לדבריה שמשהו חסר לה. היא הרגישה בודדה. בהמלצת מכרה, היא נרשמה למרכז להורות עצמאית בנתניה. המקום קסם לה, והיא אף החלה להתנדב בו, אלא שגם שם לא הצליחה למלא את הריקנות שהרגישה. "זה מרכז מקסים, שעושה המון חסדים ונותן הרצאות מדהימות, אבל מצאתי שכל הפעילות בו התעסקה בעיקר בקשר שבין ההורה לילד, שזה נושא חשוב, אבל זה לא מה שחיפשתי. פשטני ככל שישמע — אני רציתי חברות", היא אומרת.
ענת פרילינג-סלה. "מאמינה שהפורום ילך ויתרחב ויהפוך לקהילת נשים" | צילום: אסף פרידמןענת פרילינג-סלה. "מאמינה שהפורום ילך ויתרחב ויהפוך לקהילת נשים" | צילום: אסף פרידמן
ענת פרילינג-סלה. "מאמינה שהפורום ילך ויתרחב ויהפוך לקהילת נשים" | צילום: אסף פרידמן
(ענת פרילינג-סלה. "מאמינה שהפורום ילך ויתרחב ויהפוך לקהילת נשים" | צילום: אסף פרידמן)
פרילינג-סלה יצרה קשר עם חברת המועצה, טלי מולנר, בבקשה לבדוק האם קיימת בעיר מסגרת מהסוג שהיא מחפשת. "בשיחה טלי אמרה לי 'זה לא קיים, אבל זה רעיון מהמם. בואי ניפגש'", היא מספרת. "נפגשנו, הצגתי לה את הצורך שלי, והחלטנו שמה שאנחנו רוצות להקים זה פורום של נשים עצמאיות, חד-הוריות ויחידניות, שבו נגבש לנו איזושהי חברת נשים, שנוכל לסמוך אחת על השנייה, להיעזר, להתייעץ ופשוט להיות חברות, שזה דבר שכל הנשים צריכות ולרובנו אין.
"זה משהו שלא מדברים עליו בגלוי, ואני אישית גם לא חוויתי, אבל במקרים רבים מאוד גם אם האישה לא מחליפה סביבה לאחר גירושיה, החברות הנשואות שלה מתחילות להתרחק ממנה. תחומי העניין משתנים, זה כמו אישה שהתחתנה והחברות שלה עדיין רווקות. משהו בעולם התוכן הרגשי משתנה מאוד, נוצר ריחוק, והנשים הגרושות, שגם ככה מתמודדות עם כל השלכות הגירושין, נשארות לבד, בלי סביבה תומכת.
"יש נשים שההורים שלהן גרים רחוק מאוד, והן לא יעזבו אתנתניה כדי לא להוציא את הילדים מהמסגרות, וכדי לא להרחיק אותם מהאבא, ואז נוצר מצב שהן לבד. הרעיון שלנו הוא למעשה ליצור לנשים הללו מעין משפחה אלטרנטיבית".
סלה-פרילינג ומולנר פירסמו בפייסבוק סקר, שבדק את ההיענות לפרויקט מהסוג המדובר, וגילו שיש התעניינות רבה בנושא. מתוך הנשים המתעניינות, הן בחרו ארבע רכזות שישתפו פעולה עם פרילינג-סלה בניהול, ושיתפו ביוזמה גם את אילנה גורן, יועצת ראש העירייה למעמד האישה. כך יצא לדרך המפגש הראשון של פורום הנשים העצמאיות, שקיבל את השם "מובילות את המחר", והתקיים בשבוע שעבר במתנ"ס דורה.
קייטנה. וזו רק אחת ההוצאות | צילום: שאטרסטוקקייטנה. וזו רק אחת ההוצאות | צילום: שאטרסטוק
קייטנה. וזו רק אחת ההוצאות | צילום: שאטרסטוק
(קייטנה. וזו רק אחת ההוצאות | צילום: שאטרסטוק)
"ראשית, חשוב מאוד להודות לשגיא אבודרהם על שנידב לנו את המתנ"ס שלו, מתנ"ס דורה, בהתנדבות מלאה ובלי עלות. פנינו למתנ"סים רבים, והם הרימו גבה, והוא הסכים מיד, בלי שאלות. לולא הוא, היינו נשארות עם רעיון בלי מקום להוציא אותו לפועל", אומרת פרילינג-סלה. "המפגש הראשון, יצא, לרוע המזל, בשבוע שבו בתי הספר וגני הילדים חגגו את ל"ג בעומר, אז לא כל המתעניינות יכלו להגיע. אבל בכל זאת, נכחו שמונה נשים יחידניות וחד-הוריות. התחלנו כבר להתחבר בינינו, ונהנינו יחד מהרצאה מרתקת של עורכת הדין ענת לביא אזולאי, בנושא מיצוי זכויות לאימהות עצמאיות".
הטבות משותפות
חשוב להבין, כי ההגדרות של אם יחידנית (אם שאימצה או הביאה ילד מבנק הזרע, וזהות האב לא ידועה) ושל אם חד-הורית (אישה שזהות האב של ילדיה ידועה, אך הם אינם מגדלים אותם יחד), אינן תקפות עוד משפטית, וכולן נקראות "אימהות עצמאיות", שזוכות לזכויות שוות בחוק.
הפורום, כך מסבירה פרילינג-סלה, פתוח לשני סוגי האימהות העצמאיות, וככזה יכלול תכנים שמתאימים לאימהות משני הסוגים. כמו כן, הפורום יפעל בלי אפליה על רקע דת, כך שהתכנים יותאמו למשתתפות מכל הזרמים הדתיים. המפגשים עתידים להתקיים אחת לשבועיים, כאשר כל מפגש יכלול, בחלקו הראשון, זמן לאינטראקציה חופשית בין הנשים, ובחלקו השני הרצאה בנושאים, כמו: דייטינג וזוגיות, סטיילינג, תזונה, העצמה נשית, ועוד.
כל ההרצאות ייעשו בהתנדבות על ידי מומחיות בתחומים למיניהם. כמו כן, בהמשך יעבדו גורן ומולנר על חלוקת כרטיס הטבות למשתתפות בפורום, שיכלול הנחות בעסקים, פעילויות תרבות ושירותים בעיר. המפגשים יהיו בלי עלות, וההרשמה לפורום פתוחה בלי הגבלה על מספר המשתתפות. עם זאת, העדיפות היא, כך מסבירה פרילינג-סלה, היא שתירשמנה נשים שזמינות להגיע על בסיס דו-שבועי, ומוכנות להתחייב לתהליך.
"הרעיון הוא למעשה, שכל משתתפת תבוא ותביא את האג'נדה שלה, את הנושאים שמעניינים אותה, וכך נוכל ליצור גם העצמה נשית אישית, וגם חיבור חברתי שיפוגג לנו את הלבד", אומרת פרילינג-סלה. "אני מקווה ומאמינה שהפורום ילך ויתרחב, ויהפוך לקהילת נשים שעושות למען עצמן, יודעות מה הזכויות שלהן, מעבירות את המידע בין אחת לאחרת, ומשמשות חברות אמיתיות זו לזו".
"אני חושבת שהיוזמה של ענת מקסימה", אומרת מולנר. "מעורר השראה בעיניי, שאישה שזיהתה שחסרה לה רשת חברתית קהילתית מחליטה להקים אחת כזאת בעצמה, ובכך לעזור לרבות אחרות. זה גם מוכיח שלא לכל דבר צריך תקציב. הרבה פעמים אנשים נרתעים לעשות מעשים ולהוציא לפועל יוזמות, כי אין כסף, ופורום 'מובילות את המחר' הוא ההוכחה שרעיון טוב, שותפים נכונים לדרך וברק בעיניים בהחלט יכולים להספיק".