בשבועות האחרונים מוצגות במרכז נתניה תערוכות אמנות מתחלפות של ציירים שונים מנתניה והסביבה. זהו פרויקט חדש במסגרת הפעילות האמנותית של "הרצל סטריט מול", אותה מקיימת עיריית נתניה, באמצעות מנהלת מרכז העיר.
ילנה לוינסון בתערוכהילנה לוינסון בתערוכה
ילנה לוינסון בתערוכה
(צילום: פרטי)
מדובר בתערוכות יחיד שמוצגות בחינם לקהל הרחב ברחוב הרצל, בימים שני ורביעי, ובכיכר העצמאות במוצאי שבת. עד כה הציגו האמנים שי כחלון, פולינה ז'יבוב, ילנה לוינסון ואליאונורה בוריץ. בהמשך יציגו הציירים גלינה לוגיס, שוש שעבי, אורן בידוסה ונוספים.
התערוכות הן חלק מקונספט רחב של שילוב אמנות בחוצות העיר, אותו מקדמת עלוית פרוינד, ראש מנהלת מרכז העיר. בעבר התקיים פרויקט ציורי גרפיטי ענקיים שבוצעו על ידי אמני גרפיטי מהארץ ומחו"ל שזכה להצלחה רבה. בנוסף, המנהלת יזמה פרויקט של ציור מודל פתוח לקהל הרחב ופרויקט המעודד ציירי רחוב להגיע ולתעד פינות חמד במרכז העיר. כמו כן, מנהלת מרכז העיר משכירה גלריות לאמנים ומעצבים צעירים כ"חממה לאמנים".
"מטרת פרויקט תערוכות הרחוב המתחלפות היא לחשוף אמנים, לתת להם פרסום וכך גם להקנות תרבות לעוברים והשבים בדרך בלתי אמצעית", אומרת פרוינד. "מזל קוטי, אמנית בעצמה, מקדישה מזמנה בהתנדבות מלאה למען קידום הפרויקט החשוב הזה. היא מפיקה את התערוכות, בוחרת את האמנים ודואגת לכל הנדרש לקיום התערוכה. אנו, במנהלת מרכז העיר, רואים בשילוב תכני תרבות ואמנות הרחוב כחלק בלתי נפרד מתהליכי ההתחדשות.
אליאונורה בוריץ בתערוכהאליאונורה בוריץ בתערוכה
אליאונורה בוריץ בתערוכה
(צילום: פרטי)
"יצרנו מודל ייחודי להתחדשות מרכז עירוני מסחרי, המביא להחייאת המרחב הציבורי, שמובילה להחייאת המסחר ויוצרת ביקוש של קהל חדש שנחשף לשינוי המתרחש בעיר, באמצעות הפעילות התרבותית. זאת לא סתם פעילות. זה חלק מצביון העיר. זה קונספט, שפה וחזון".
מזל קוטי, מפיקת התערוכות, מסרה: "הרעיון לתערוכות המתחלפות נולד מתוך הרצון לתת במה לציירי נתניה וגם להנגיש את האמנות לתושבי העיר. התערוכות מוסיפות יופי לרחוב הרצל ומעירות אותו לחיים. השבוע גם תלינו ברחוב תל חי ציורי ענק שצוירו במסגרת פסטיבל האמנות אינזואגדה שהתקיים לפני מספר חודשים.
"מדובר בציורים משותפים של חברי קהילת תרבות נתניה, בה אני חברה. אני שואפת לקדם את האמנות בעיר כדבר שבשגרה ואני עושה זאת בהתנדבות באופן יומיומי. בהזדמנות זו, אני רוצה להודות לעלוית פרוינד, ראש מנהלת מרכז העיר, שפתחה לי את הדלת לקחת חלק כה משמעותי בתרבות בעיר. אני מודה גם לצייר, אורן בידוסה, שמסייע לי בהפקת התערוכות והפעילות".