טלי מולנר, הממונה על הרווחה בעיריית נתניה, יזמה באחרונה את הקמתה של "סיירת מרק", שמחלקת מרקים חמים לדרי הרחוב בלילות החורף הקרים. "ברווחה יש יחידה מדהימה של דרי רחוב: שמונה עובדים סוציאליים ועובדי רחוב, אשר מטרתם לסייע למחוסרי דיור", מספרת מולנר.
"אין הרבה דרי רחוב בנתניה, והעובדים ביחידה מכירים את כולם באופן אישי, מבקרים אותם כמה פעמים בשבוע, נותנים להם שמיכות ומעילים, בודקים אם הם צריכים טיפול רפואי, ומציעים להם טיפולי גמילה ופינוי להוסטלים מחוץ לעיר, מכיוון שנכון לעכשיו אין בנתניה הוסטל לדרי רחוב".
מולנר: "היה לי חשוב לראות מקרוב איפה דרי הרחוב נמצאים ואיך הם חיים"מולנר: "היה לי חשוב לראות מקרוב איפה דרי הרחוב נמצאים ואיך הם חיים"
מולנר: "היה לי חשוב לראות מקרוב איפה דרי הרחוב נמצאים ואיך הם חיים"
(מולנר: "היה לי חשוב לראות מקרוב איפה דרי הרחוב נמצאים ואיך הם חיים")
לדברי מולנר, כל מחוסרי הדיור נמצאים ברחוב מתוך בחירה, ומסרבים להתפנות. חלקם כאלה שבעבר היו בהוסטל או בתהליך גמילה וחזרו לרחוב. "כולם מקבלים ממינהל הרווחה מעטפת תמיכה, שמסייעת ודואגת להם לכל מה שהם צריכים", אומרת מולנר.
הרעיון של "סיירת המרק" נולד, כאשר מולנר התלוותה לאחד מהסיורים של יחידת דרי הרחוב. "היה לי חשוב לראות מקרוב איפה הם נמצאים ואיך הם חיים", היא אומרת. "זיהיתי שיש דבר אחד שחסר להם בחורף והוא מנה החמה של המרק, או של אוכל חם אחר. לפיכך החלטתי להקים את סיירת המרק, שתחלק תבשיל חם בימים הקרים.
מחלקים מרק לדרי הרחוב. חם בלב | צילום: אלבום פרטימחלקים מרק לדרי הרחוב. חם בלב | צילום: אלבום פרטי
מחלקים מרק לדרי הרחוב. חם בלב | צילום: אלבום פרטי
(מחלקים מרק לדרי הרחוב. חם בלב | צילום: אלבום פרטי)
"גייסתי לצדי פעילה חברתית ששמה רעיה קרני, שהיא אשת חסד, ויחד פתחנו קבוצת ווטסאפ, שהצטרפו אליה המון מתנדבות. הן מכינות את האוכל ורעיה ואני אוספות ומחלקות. חלק מהמבשלות מצטרפות גם הן לחלוקה. ההיענות היא גדולה כל כך שכרגע זה קורה ברמה יום-יומית, לאחר שחשבתי לחלק פעמיים או שלוש בשבוע". הסיירת עוברת גם אצל דרי הרחוב שהרווחה שיכנה במלון דירות בעיר. "במלון הדירות יש רק ארוחת בוקר, אז גם אליהם אנחנו מגיעים בלילות".
מולנר מוסיפה, כי בחודש הבא צפוי להיפתח מחדש ההוסטל "בית יעל" לדרי רחוב בנתניה, שנסגר באוגוסט 2018, לאחר שאחד מהחוסים רצח את שותפו לחדר ואת מנהל המקום. היא הביעה תקווה שדרי הרחוב המעטים בעיר, שלא רצו עד כה להתפנות להוסטל מחוץ לנתניה, יסכימו לעבור ל"בית יעל" כשייפתח.