בבית הספר היסודי "דבורה עומר" בנתניה התחילה לפעול תוכנית בית-ספרית רב-מערכתית ייחודית, שבמסגרתה הצוות החינוכי, ההורים והתלמידים, עוברים הדרכה מקיפה על גלישה בטוחה באינטרנט.
"כשאני הייתי ילד, למדתי בבית ספר דתי. הייתה לנו תפילת בוקר, והיו מקפידים איתנו על זה מאוד. מבחינתי, כך היום צריך להקפיד עם ילדים על גלישה בטוחה ונכונה באינטרנט", אומר שי בראון, יושב ראש הנהגת ההורים של בית הספר, ואחד מהוגי התוכנית. "בלי ששמנו לב, הרשת הזאת, שכל אחד מאיתנו פותח בלחיצת כפתור, מכל מקום, באמצעות המכשיר הסלולרי או המחשב שלנו, הפכה לאחד החלקים המרכזיים בחיים שלנו, ועם כמה שזה שימושי וטוב, זה לא חדש שיש בכך גם צדדים אפלים רבים, שאי אפשר להתעלם מהם".
1 צפייה בגלריה
מפגש ההורים בבית הספר. לחולל שינוי אמיתי | צילום: פרטי
מפגש ההורים בבית הספר. לחולל שינוי אמיתי | צילום: פרטי
מפגש ההורים בבית הספר. לחולל שינוי אמיתי | צילום: פרטי
בשנת הלימודים הקודמת, בראון ושותפיו להנהגת ההורים יזמו עם הנהלת בית הספר מפגשי למידה בכל מיני נושאים לילדי בית הספר ולהוריהם. אחד הנושאים היה סכנות ברשת. בעקבות הדיון בנושא, ראתה מנהלת בית הספר, יעל אבן חן, כי הוא מעורר הדים, הן בקרב ההורים הן בקרב התלמידים. היא הבינה, כי כדי לחולל שינוי אמיתי בנושא, יש להפוך את ההדרכה הרלוונטית מחד-פעמית לשנתית, מקיפה ומעמיקה, ומכאן צמחה ההחלטה שקיבלה, במשותף עם חברי הנהגת ההורים. כמו כן הוחלט, כי הנושא יילמד במתכונת רב-מערכתית, שתשלב הדרכות להורים, לצוות החינוכי ולתלמידים, מתוך אמונה, שכדי שההדרכה תהיה יעילה, על שלושת הגורמים הללו לדבר בשפה אחת, בכל הקשור לשימוש באינטרנט.
את התוכנית ילמדו לאורך השנה ההורים, המורים ותלמידי כיתות ב'-ו', באמצעות מפגשים תואמי קהל יעד, שיעבירו מנהל מכון "מתבגרים" רן בראון, ויועצות בית הספר רויטל גלוזמן הוד ומיכל ברוקמאיר. נושאי העל שיילמדו בתוכנית יתמקדו באתיקה דיגיטלית ובמוגנות בסביבה מקוונת, ויכללו תתי-נושאים כגון: התמודדות עם בריונות ברשת והתנהגות מונעת כנגדה, זיהוי סכנות ברשת, ועוד.
שי בראון: "כשאני הייתי ילד, למדתי בבית ספר דתי. הייתה לנו תפילת בוקר, והיו מקפידים איתנו על זה מאוד. מבחינתי, כך היום צריך להקפיד עם ילדים על גלישה בטוחה"
כדי לבדוק את האפקטיביות של התוכנית, התלמידים, ההורים וחברי הצוות החינוכי מילאו שאלון עמדות בנוגע לפעילות ברשת. בסביבות חודש אפריל יועבר להם השאלון בשנית, כדי לבדוק האם חל שינוי חיובי בכל הקשור לתפיסה שלהם את הרשת ואת אופן השימוש בה, וכדי לזהות נושאים שעליהם צריך לשים דגש רב יותר בזמן שנותר עד סוף השנה.
המפגש הראשון בתוכנית התקיים ביום שישי שעבר, בהנחיית מנהל מכון "מתבגרים" רן בראון, והוקדש להורים. מפגש ראשון לתלמידים עתיד להתקיים בשבוע הקרוב.
"היו תגובות מדהימות מצד ההורים", משתף בראון. "רבים מהם אמרו לי שזאת אחת ההרצאות המטלטלות, המעוררות והמעניינות שנכחו בהן. העולם השתנה וזה הזמן שלנו, כהורים וכאנשי חינוך, לפקוח עיניים ולהכין את דור המחר למציאות החדשה".