צילום: יאיר שגיאצילום: יאיר שגיא
צילום: יאיר שגיא
(צילום: יאיר שגיא)
גל שחורי שפונדר ועדן ג'ליקס מתגוררות בשכונת פולג עיר ימים בנתניה. באחרונה החליטו לרתום את נשות ואנשי השכונה למיזם ההתנדבותי "סירי לידה".
במיזם, המתנדבים מכינים סירי אוכל חמים ומזינים, ושולחים אותם ליולדת טרייה מהאזור.
המטרה היא ליצור רשת תמיכה ליולדות טריות ולמשפחותיהן, בתקופה שלאחר הלידה, באמצעות אספקת תבשיל חם, שיסייע בתקופה המאתגרת של ההתאוששות מהלידה.
"יולדות שמעוניינות לקבל את סירי הלידה מתבקשות ליצור קשר מיד לאחר הלידה, והן יקבלו רשת ביטחון וקליטה בחיים החדשים, במשך כחודש ימים. מערך מתנדבים רציניים יבשלו מטוב לבם בביתם למען המשפחה את 'סיר הלידה', וימסרו את התבשיל בתוֹרָם", הן מסבירות.
מאין הרעיון לייסד את הפרויקט הזה בשכונה?
גל: "הרעיון צץ בחודשים האחרונים, שבהם עדן ואני היינו בחופשת לידה. שני מקרים השפיעו עלינו. הראשון הוא, שבשבוע הראשון לחופשת הלידה פינקו אותי שתי שכנות. מאחת קיבלתי סיר עם פסטה בולונז ומהשנייה עוגה חמה, והן ריגשו אותי בטירוף! המחשבה שאדם זר טרח למעני, כדי להקל עליי, הייתה מדהימה מבחינתי.
"המקרה השני שדחף אותי לקדם את הפרויקט קרה במסגרת פעילות התפתחותית עם הבן שלי, כאשר נשאלו האימהות הטריות על עזרה שקיבלו בתקופה שלאחר הלידה. ציינתי שהמשפחה פינקה אותנו בשבוע הראשון, ולאחר מכן זה באמת היה אתגר ענק שנאלצתי להתמודד איתו.
"מתברר, שמרבית הבנות בחוג היו המומות שאני לא מכירה את 'סירי לידה', שפועל בקיבוצים סביבנו. מהרגע ששמעתי על הפרויקט המדהים הזה, החלטתי שאני את חופשת הלידה הראשונה שלי אסיים עם מתנה כלשהי ליקום. מלבד התינוק, כמובן".
"כשגל הציעה לי להצטרף לפרויקט הסכמתי מיד, כי התחברתי מאוד לרעיון", אומרת עדן.
איך ההיענות עד כה?
גל: "יש היענות. אנחנו ממש בתחילת הדרך, מיום ליום מתווספות עוד בנות, ואנחנו עדיין מגייסות ונשמח להרחיב את קהילת המתנדבים, וכמובן את מאגר היולדות".
עדן מספרת על תופעה מפתיעה: "יש היענות רבה יותר בקרב מבשלות, מאשר בקרב יולדות. היינו רוצות לראות גם עוד יולדות, שיירשמו וישמחו לקבל אוכל בחודש העוקב ללידה".
מה התגובה הכי מרגשת שקיבלתן?
גל: "סוף סוף גם אצלנו, כל הכבוד על היוזמה, אשמח להצטרף! - זאת הייתה תגובה של אישה שמכירה את הפרויקט, וציפתה שמישהי/ו ירים את הכפפה. זאת השותפה האולטימטיבית מבחינתי".
מהו לדעתך סיר החלומות ליולדת הטרייה?
גל: "לדעתי, סיר החלומות הוא כל תבשיל ביתי חם שנעשה עם המון אהבה וכוונה, לצד קינוח מתוק וטעים".
עדן: "סיר החלומות לדעתי הוא אוכל שהוא גם טעים, אבל בעיקר מזין. יולדת צריכה אוכל שייתן לה כוחות ויכיל מרכיבים בריאים לגופנו כמו חלבונים, ירקות, סיבים וכל טוב".