העברת כספיםהעברת כספים
העברת כספים
(העברת כספים)
מה המחיר הבריאותי של הפסד כספי? איש עסקים קיבל הודעה על כך שחובות בהיקף של מיליוני שקלים לא ישולמו לו – וחווה אירוע מוחי. לאחר מאבק משפטי הוא הוכר כנפגע עבדה בביטוח הלאומי ויקבל אחוזי נכות.
בסוף שנת 2013, בעת עבודתו, הגיע אל איש העסקים המתגורר באזור השרון הצפוני, אדם שחייב לו כספים. עד לאותה פגישה, היה איש העסקים משוכנע שהחוב עתיד להיות משולם. אך במהלך הפגישה הסוערת התברר שאין באפשרותו של אותו אדם לשלם לו חוב בהיקף של כמיליון שקלים. איש העסקים זעם על החייב והחל להרגיש תופעות פיזיות שונות, ערפול וטשטוש בראייתו.
כמה שעות לאחר מכן, שוחח איש העסקים טלפונית עם לקוח אחר. שיחה שבה היה אמור לדון על העברת תשלום בגין סחורה שסיפק. אולם, למרבה ההפתעה, גם במהלך שיחה התברר לו כי גם לקוח זה לא יוכל לשלם לו.
משמעות שתי ההודעות הללו בזו אחר זו הייתה הרסנית כלפי העסק הקטן שלו, מפעל חייו. באותו לילה הקצינו התופעות הפיזיות עד כדי שהובהל לבית החולים לניאדו, משם לאיכילוב ובתום האשפוז עבר לשיקום ממושך בבית לוינשטיין.
"המאמץ העיקרי שלנו בתיקים מעין אלה הוא להוכיח את הקשר הסיבתי – כלומר לחבר בין האירועים שקדמו לבעיה הרפואית לבין אותה בעיה" אומרת עו"ד ענת קאופמן שניהלה את תיקו של איש העסקים, "חשוב לציין שהביטוח הלאומי לא מכיר בכל אירוע שאירע במקום העבודה אלא רק באירועים חריגים, לכן, המטרה שלנו הייתה להוכיח שאכן מדובר באירוע כזה".
בתחילה סרב הביטוח הלאומי להכיר בו ובקשר שבין אירועים אלה לבין נכותו ודחה את התביעה. אך איש העסקים לא ויתר. הוא פנה לעו"ד ענת קאופמן שהגישה תביעה לבית הדין האזורי לעבודה, בשלב הראשון - לאחר ניהול מאבק משפטי, הכיר בית הדין בשני האירועים הללו כאירועים חריגים. בשלב הבא, מונה מומחה מטעם בית הדין, פרופ' אבינועם רכס, אשר קבע שיש קשר רפואי בין מצבו הנפשי לבין אותם אירועים חריגים.
המומחה קבע, כי אמנם לאיש העסקים היו גורמי סיכון (למשל יתר לחץ דם) אך לאירועים החריגים שעברו על איש העסקים היו משקל והשפעה משמעותיים יותר והם אלה שהובילו להופעת התסמינים הנוירולוגיים. כך קבע המומחה שיש קשר סיבתי בין האירועים החריגים לאירוע מוחי כאמור.
"אנחנו נוטים לדבר לא מעט, ובצדק על אנשים שחוו אירוע נפשי או פיזי בגלל שנקלעו לחובות" מסבירה קאופמן, "אך פחות אנחנו עוסקים בצד השני – אנשים שנפגעים מכך שהם בעלי חוב. העולם חרב על אותם אנשים לא פעם. לכן, המאבק להכיר בלקוח שלנו בביטוח הלאומי חשוב עבורו אך גם עבור אחרים, שנוכל לסייע להם, אם יקלעו למצב דומה".