בבית הספר היסודי החרדי "אורחות שרה" בשכונת דורה, לומדות ילדות בכיתות א'-ח'. המוסד החינוכי הוקם לפני שמונה שנים. לפני שנים מספר, פנו הורי תלמידות בית הספר אל עיריית נתניה, בבקשה להקים תיכון שיהיה המשך ישיר לבית הספר.
לטענת ההורים, העירייה הביעה את הסכמתה. אלא שבשנת הלימודים הנוכחית, כאשר מחזור התלמידות הראשון עתיד לסיים את לימודיו בבית הספר, חזרה בה העירייה מהחלטתה, בטענה שאין צורך בפתיחת בית ספר חרדי נוסף, כשיש כמה חלופות ללימודי בנות חרדיות בעיר, וכי בעתיד, כל בתי הספר החרדיים בעיר עתידים ממילא להתאגד לבית ספר אחד.
תלמידות בית הספר. "עד כיתה ח' חינכו אותן בדרך אחת, ופתאום רוצים לשנות להן הכול" | צילום: אסף פרידמןתלמידות בית הספר. "עד כיתה ח' חינכו אותן בדרך אחת, ופתאום רוצים לשנות להן הכול" | צילום: אסף פרידמן
תלמידות בית הספר. "עד כיתה ח' חינכו אותן בדרך אחת, ופתאום רוצים לשנות להן הכול" | צילום: אסף פרידמן
(תלמידות בית הספר. "עד כיתה ח' חינכו אותן בדרך אחת, ופתאום רוצים לשנות להן הכול" | צילום: אסף פרידמן)
ההורים מסבירים, כי בנותיהן אינן מעוניינות ואינן יכולות ללמוד בבתי הספר האחרים בעיר, מאחר שאינם מתאימים לזרם הדתי שלהן. כמו כן הם מאיימים, כי בלי מענה הולם מהעירייה, בנותיהן לא יפתחו את שנת הלימודים. ההורים מאיימים, כי גם תלמידות משכבות אחרות בבית הספר יפתחו בשביתה לאות הזדהות, אם לא יימצא פתרון.
זרמים שונים
"כבר לפני כמה שנים, ביקשנו מהעירייה להקים בית ספר תיכון, שייקרא 'אורחות שרה' וימשיך את בית הספר, כפי שמתקיים בבתי הספר החרדיים הקיימים בעיר, בית יעקב ובית מרגלית", מספר אב לתלמידה. "העירייה שיתפה פעולה בהתחלה, אפילו תיכננה להקצות שטח מיוחד, שיכלול גם גנים שמשויכים לבית הספר; אך פתאום, השנה, היא חזרה בה מהחלטתה".
לטענת ההורים, כאשר פנו לעיריית נתניה בבקשה לברר את מהות ההחלטה, נאמר להם, כי אין טעם לפתוח כמה בתי ספר חרדיים, כשבכל אחד ילמדו רק כ-100 תלמידות; ויותר מכך, אף קיים תכנון לסגור בעתיד גם את התיכונים החרדיים הקיימים בעיר ולפתוח בית ספר חרדי אחד, שיאכלס כ-700 תלמידות. באשר לשנה הבאה, העירייה טענה בפני ההורים, שהתלמידות יכולות להשתלב באחד משני בתי הספר החרדיים לבנות הקיימים בעיר.
"נכון שכולנו חרדים, אבל חרדים הם לא מקשה אחת, יש בתוכנו זרמים שלא נוהגים באותה הצורה ולא מתחנכים על אותם הערכים בדיוק. זה כמו שתגדלי תפוחים, בננות וקלמנטינות באותם תנאי הגידול"
ההורים מצדם טוענים, כי מדובר בפתרון גרוע, שכן הזרמים הדתיים בשני בתי הספר הקיימים לא עולים בקנה אחד עם הזרם הדתי שאליו משתייכות בנותיהן, ושעל ערכיו חונכו במשך שמונה שנים בבית הספר אורחות שרה. "אחד מבתי הספר דורש מהבנות ללבוש רק חולצות מכופתרות, גם אחרי שעות הלימודים, ואוסר עליהן לנעול נעלי ספורט, לשמוע מוזיקה שאינה דתית או להחזיק בטלפון חכם", אומרת אחת האימהות.
"כמובן אין בזה כל פסול למי שזה מתאים לו ולזרם הדתי שלו, אבל לנו זה לא מתאים, גם לא יקבלו אותנו לשם. אני לא רוצה להיות צבועה, ולא רוצה לאלץ את הבת שלי להתחפש ולהיות מישהי שהיא לא. בית הספר השני לעומת זאת, הוא מתירני מדי לטעמנו. אנחנו באמצע, וכך אנחנו מעוניינים שהבת שלנו תתחנך".
"עד כיתה ח' חינכו את התלמידות בדרך אחת, על פי מבנה מסוים, על פי ערכים מסוימים, ופתאום רוצים לשנות להן הכול", מוסיף אחד האבות, ומציין, כי גם הרעיון של הקמת בית ספר חרדי משותף פסול בעיני ההורים, מאותה הסיבה. "נכון שכולנו חרדים, אבל חרדים הם לא מקשה אחת, יש בתוכנו זרמים שלא נוהגים באותה צורה ולא מתחנכים על אותם הערכים בדיוק. זה כמו שתגדלי תפוחים, בננות וקלמנטינות באותם תנאי הגידול. נכון, כולם פירות, אבל כל אחד הוא בפני עצמו".
ההורים תומכים
ההורים מסבירים, כי הם מבינים את הבעייתיות בהקמת בית ספר לשכבה אחת בלבד, אך מציינים כי הם מוכנים להתגמש. "אם העירייה אינה יכולה לאפשר לעצמה לפתוח בית ספר בשביל שכבה אחת, ניחא, אנחנו מסכימים להמתין לשנה הבאה, ואז לפתוח תיכון שיפעלו בו גם שכבת ט' וגם שכבת י', שזה כבר הגיוני יותר מבחינת כמות התלמידים", מסבירים ההורים. "אבל בינתיים, לפחות שיוסיפו רק לשנה הזאת שכבת ט', שתפעל במסגרת בית הספר היסודי הקיים. זו לא בעיה של מקום, מקום יש, צריך רק רצון של העירייה ללכת לקראתנו, כפי שאנחנו מוכנים לבוא לקראתם".
לדברי ההורים, הם פנו במכתב לראש מינהל החינוך, טובה דולב, וביקשו להיפגש עמה במטרה לדון בנושא ולהגיע לפתרון שיוסכם על שני הצדדים, אך היא התעלמה מהבקשה להיפגש, וכתבה להם בתגובה: "מדובר בגחמה של קומץ הורים, שנועדה לבזבז כספי ציבור".
"איננו קומץ הורים", אומרים ההורים בזעם, "אנחנו הורים ל-23 תלמידות איכותיות ומוכשרות, שנתניה עלולה לפספס בגלל ההתעקשות של העירייה להתעלם מהצרכים שלנו. מה גם, שאנחנו לא לבד במאבק הזה, הורי כל השכבות בבית הספר, שדואגים לעתיד בנותיהן, תומכים בנו ונותנים לנו גב".
הורי התלמידות כינסו בשבוע שעבר ישיבת חירום, ובה החליטו פה אחד, כי אם העירייה לא תמצא פתרון המקובל עליהם, התלמידות לא יירשמו לאף מוסד חינוכי אחר, ולא יפתחו את שנת הלימודים כסדרה. "אנחנו לא מתכוונים לוותר, לא ניתן לעירייה להרוס את החינוך של בנותינו בגלל שיקולים כלכליים, וודאי שלא נשלח אותן לבתי ספר שלא מתאימים להן, ושלא יקבלו אותן בהם, או לפנימיות מרוחקות", אומרים ההורים.
"הם מוסיפים, כי אין מדובר במחאה בלעדית ל-23 התלמידות בוגרות אורחות שרה. "אנחנו מגייסים אתנו את כל בית הספר. שמונה שכבות של תלמידות שלא יפתחו את שנת הלימודים ויגיעו להפגין", מסבירה אחת האימהות. "לא רצינו להגיע לזה, אבל לא משאירים לנו ברירה. ייתכן גם שנתאחד עם תיכון בית יעקב, שגם בכיריו מוחים על ההחלטה לפתוח בעתיד רק בית ספר חרדי אחד, ושגם התלמידות שלהם לא יפתחו את שנת הלימודים כסדרה. ייתכן מצב, שמאות תלמידות מהמגזר החרדי ישבתו בגלל העקשנות של העירייה לא להבין את הצרכים שלנו".
מהעירייה נמסר: "בית הספר היסודי פועל במתכונת של שמונה כיתות מ-א' עד ח', ולראשונה השנה, הסתיים המחזור הראשון של כיתה ח', שכלל 14 בנות בלבד. מאליו יובן, כי אין כל הצדקה לפתיחת תיכון למספר כה מצומצם של בנות, ואין כל אפשרות לקיים בתיכון מעין זה מתכונת לימוד איכותית מבחינה פדגוגית, בשל הצורך בפתיחת מגוון מגמות, בבניית הקבצות בלימודי הליבה, ועוד. לרשות התלמידות קיים בית ספר חרדי לבנות ששמו 'בית מרגלית', אשר הבנות מוזמנות להירשם אליו ומתאים לאורחות החיים שלהן".