הוא רק בן 17, וכבר עומד לקראת סיום תואר ראשון בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן. אם זה לא מספיק, אז בשבוע שעבר זכה עדן פרג'ון בתעודת "מצטיין דיקאן" בפקולטה, ובטקס רב רושם קיבל את ההצטיינות מידיהם של הדיקאן, פרופ' אפרים זהבי ושל דינה ימיני, ראש מינהל הפקולטה.
פרג'ון מקבל את התעודה. צילום: יוני רייףפרג'ון מקבל את התעודה. צילום: יוני רייף
פרג'ון מקבל את התעודה. צילום: יוני רייף
(פרג'ון מקבל את התעודה. צילום: יוני רייף)
"החלטתי ללמוד באוניברסיטה כמעט במקרה", הוא מספר. "מאז שאני זוכר את עצמי, בדרך כלל הייתי משועמם בבית הספר וחיפשתי חוגי העשרה. בהתחלה השתתפתי בחוג פסנתר ואז, בכיתה ו', השתתפתי בתוכנית לנוער מוכשר במתימטיקה, והיא שינתה את הכיוון שלי בחיים. בתוך שנה עברתי לתוכנית המואצת לבגרות, ובכיתה ט', לפני גיל 14, סיימתי בגרות 5 יח"ל במתמטיקה, בציון 100.
"לאחר הבגרות הוצע לי מאוניברסיטת בר אילן להירשם לתואר ראשון במגוון תחומים. בחרתי ללמוד לתואר ראשון בהנדסת מחשבים משולב פיזיקה, כי חשבתי שבתחומי ההנדסה והפיזיקה יש לי הכישורים הטובים ביותר, והיכולת הגבוהה ביותר לממש את הפוטנציאל שלי. אגב, מעולם לא ראיתי בגילי הצעיר מחסום להתקדמות".
פרג'ון, שמתגורר במרכז נתניה, למד בכיתת מחוננים בכיתות ז'-י"ב. הוריו אקדמאים, במקצועות ההנדסה והמדעים המדויקים, כך שהתפוח נפל לא רחוק מהעץ. "בהתחלה הלימודים היו קשים, מכיוון שנדרשתי להסתגל למערכת חדשה. קורסים אקדמיים שונים מאוד מהלימודים בבית הספר", הוא מספר. "אבל כבר בקיץ הראשון הצלחתי להצטיין, עם ממוצע 95 בסוף הקיץ, ומשם הדרך קדימה הייתה קלה יותר".
המשפחה עודדה אותך ללמוד באוניברסיטה?
"המשפחה עודדה אותי ללמוד באוניברסיטה בו-זמנית עם הלימודים בבית הספר, אם זה בדרך של הסעות בלילה מהאוניברסיטה לאחר יום לימודים, או עידוד לאחר אכזבות בלימודים. בלי העידוד, המשימה הייתה קשה מאוד".
מה אתה מתכוון לעשות עם התואר?
"אני רוצה לבצע שירות משמעותי בצה"ל, ולתרום ממיטב כישוריי והיכולות שצברתי בלימודי התואר הראשון לביטחון המדינה, ואולי ללמוד לתואר שני בהנדסת מחשבים. לאחר הצבא אוכל להמשיך בלימודים אקדמיים גבוהים".
מה אתה חולם להיות כשתהיה גדול?
"להעמיק בתחום הנדסת המחשבים ולהוביל שינויים".
איך מגיבים החברים ללימודים האקדמיים?
"החברים שלי תומכים ומעודדים אותי להמשיך בלימודיי, והם רואים בהישגים שלי דבר חיובי".
הם מקנאים?
"בהתחלה אחד או שניים קינאו בי בבית הספר, אבל כשראו שאני לא מתנשא או מזלזל ביכולותיהם, גם התגובות הפחות אוהדות פחתו. חשוב להדגיש ש'קבוצת התיכוניסטים' היא קבוצה מגובשת, עם פעילויות חברתיות מגוונות וערבי מחלקה לתיכוניסטים. בין החברים יש פרגון להצלחה, כך שאין קנאה, וכל אחד תומך ועוזר לחבריו".
מה התחביבים שלך?
"כמובן ללמוד, אחרת לא הייתי מגיע לאוניברסיטה. בנוסף, אני גם מנגן לעתים בפסנתר ומבלה עם חבריי".
מרצה שאהבת במיוחד?
"יש שני מרצים שאהבתי במיוחד: ד"ר רן גלס בקורס מיקרו-מעבדים ושפת אסמבלר, שאני מעריך אותו, מכיוון שתמיד הקפיד לשלב בהרצאותיו גם יישומים פרקטיים של החומר הנלמד, ופרופ' שרגא ברוס בקורס אותות אקראיים ורעש. אף שהקורס נחשב בין הקשים בתואר, הוא עשה כל מאמץ כדי לעזור לסטודנטים להבין את החומר היטב ולעבור את הקורס בהצלחה".
אתה ממליץ לבני נוער, שיכולים ללמוד באוניברסיטה בגיל כה צעיר, לעשות זאת?
"כן, אם הם מוכנים להשקעה ברמה גבוהה. המאמצים הנדרשים גבוהים וכמות העומס עולה כל הזמן. בלי רצון חזק ומוטיבציה להשקיע בלימודים חבל להתחיל".