חוף בלו ביי. "עכשיו יש בו הכל" | צילום: נמרוד גליקמןחוף בלו ביי. "עכשיו יש בו הכל" | צילום: נמרוד גליקמן
חוף בלו ביי. "עכשיו יש בו הכל" | צילום: נמרוד גליקמן
(חוף בלו ביי. "עכשיו יש בו הכל" | צילום: נמרוד גליקמן)
חוף "בלו ביי" שבצפון נתניה נחשב כַּחוף הפראי והטבעי בעיר. באחרונה השתנה המצב, ובמסגרת שדרוג ושיפור השירות, הוכנסו לחוף שירותי הצלה, ניקיון, קיוסק, השכרת כיסאות חוף ושמשיות, וגם חניה בתשלום. "חשוב לייצר סדר, ולשמור על בטיחות המתרחצים ובאי החוף, בדגש על כניסת רכב חילוץ והצלה. החל מהיום החניה בחוף זה תהיה בתשלום בשישי ובשבת", פירסמה העירייה בהודעה לציבור.
התושבים בחלקם בירכו על המהלך, אך רבים אחרים התרגזו על התשלום הגבוה יחסית לחוף, שעד היום הגישה אליו הייתה חינם. שכן, במסגרת השדרוג הוצב פקח בכניסה לשביל הגישה אל החוף, וגובה תשלום בעבור החניה, בתעריף גבוה יחסית: ביום שישי ישלם תושב נתניה עשרה שקלים, ותושב חוץ 20 שקל. נכה יחנה חינם, ואזרח ותיק — עד השעה 9:00 חינם. בשבת, תושב נתניה ישלם 20 שקל, תושב חוץ 30 שקל. נכים ייכנסו חינם, ואזרח ותיק עד 9:00 חינם.
תושבי העיר הגיבה בכעס: "יום שבת, תושב נתניה משלם 20 שקל — עיריית נתניה, אתם רציניים? זה מוגזם. עוד מעט גם על האוויר פה נצטרך לשלם".
תושבת נוספת הגיבה וכתבה: "מאבטח בכניסה, זה לא מה שבאמת עושה סדר בחניה, זה רק מסחטה נוספת על חשבון התושב. מיותר לסגור את החוף הזה בתשלום, וזה ממש עושק על חשבון התושב".
עוד תושבים מתלוננים על כך שהחניה נותרה תלולה ולא נוחה כשהייתה, רק שעכשיו צריך לשלם בעבורה.
חברת המועצה, טלי מולנר, הממונה על החופים, אומרת השבוע בתגובה לטענות: "כעת, החוף הזה הוא חוף מסודר מכל הבחינות. יש בו שירותי חניה, הצלה, מד"א, הסעדה, השכרת כיסאות ניקיון, ועוד. לא ניתן היה להשאיר את הבלאגן שהיה בחניית החוף הזה בלי התייחסות עירונית לכך. השירות יינתן רק בסופי שבוע, שזה הזמן העיקרי שבו ניסו, עד היום, מאות כלי רכב להידחק לחניה קטנה, ונוצרו שם מצבים מסוכנים, של כמעט תאונות ופגיעות בהולכי רגל, כולל חסימות הכניסה לכלי רכב של חילוץ והצלה".
האם מדובר בזכיין או בפקח של העירייה, ומדוע המחיר גבוה יחסית?
"מדובר בזכיין ששומר על הסדר. בחניה למעלה לא יתחילו גבייה עד שיסדרו אותה. החניה למטה מסודרת. בנוגע למחיר, צריך לשלם משכורת לאנשים שעובדים בשבת בתעריף שבת. החניה שם קטנה ומקומות החניה מעטים, וגם הזכיין רשאי להרוויח".
מה את אומרת לאנשים שמבכים את אובדן החוף הטבעי?
"היום יש בחוף הכול: סוכת מציל, קיוסק, ברזייה ושירותים. החוף הזה, כמו כל חוף אחר, הוא כייפי, רק עמוס פחות. התושבים רצו שנשפץ, ועכשיו רוצים את הטבעי. תמיד יש קולות לכאן ולכאן".
מהעירייה נמסר: "השטח הכולל את חוף בלו ביי עבר לתחום המוניציפלי של נתניה לפני כשנתיים, וטרם התקבל אישור התמ"א, שלאחריו יוסדרו שירותי החוף. עתה, כדי לשמור על הביטחון ועל בטיחות הציבור המגיע לחוף, ובעיקר לאפשר כניסת רכב חילוץ והצלה, הוצבה שמירה במקום, כדי לשמור על הסדר, וכן הוכשרה חניה, ויש בקשה לתשלום לירידה לחניון. שרותי החניה נוספים לשירותי החוף, ובהם שירותי הצלה, ניקיון ועוד".