מדוח משרד הבריאות מסוף השבוע שעבר עולה כי בנתניה קיימים כיום 10 מקרי חצבת. רק לשם השוואה, בכפר סבא השכנה קיימים 3 כאלה, ברעננה 7 מקרים, ואילו בהרצליה 2.
עוד עולה מהדוח כי קיימת התפרצות של ממש של מגיפת החצבת בישראל. במדינה כולה אותרו בתקופה האחרונה לא פחות מ-4115 מקרי חצבת. יש לציין, מדובר במחלה שעד לפני מספר שנים, אחוז החולי בה בישראל היה אפסי. היום, אין כמעט ישוב בקנה מידה בינוני ומעלה שלא מתקיים בו מקרה אחד לפחות של המחלה.
ילד חולה | צילום אילוסטרציה: shutterstockילד חולה | צילום אילוסטרציה: shutterstock
ילד חולה | צילום אילוסטרציה: shutterstock
(ילד חולה | צילום אילוסטרציה: shutterstock)
לפני חודש וחצי חלתה דיילת אל-על ממושב באיזור השרון במחלת החצבת. הדיילת אושפזה בבית החולים מאיר כשהיא מורדמת ובמצב קשה. במהלך אישפוזה מצבה הדרדר, והיא סבלה מנזק מוחי בלתי הפיך. מבית החולים מאיר נמסר היום כי "הדיילת שנדבקה בחצבת הועברה לטיפול שיקומי בבית החולים שיבא תל השומר". היא עדיין אינה בהכרה.
עוד עולה מהדוח כי בקרב ישובים בהם ריכוזים גבוהים של אוכלוסייה חרדית, שכיחות המחלה עולה. כך למשל בבית שמש נספרים היום 420 מקרי חצבת, בצפת 276, בבית"ר עילית 230, בטבריה 138 ובמודיעין עילית 137. בירת מקרי החצבת היא לא אחרת מאשר בירת ישראל ירושלים, 1403 מקרי חצבת. בתל אביב נרשמו 109 מקרי חצבת.
מחלת החצבת (Measles) נגרמת על ידי נגיף והיא המחלה הזיהומית המדבקת ביותר. בחלק מהמקרים, סיבוכי המחלה עלולים להיות קשים ואף לסכן חיים. נדרש שיעור כיסוי חיסוני גבוה מאוד באוכלוסייה על מנת למנוע התפשטות חצבת. ירידה באחוז המתחסנים באוכלוסייה עלולה להוביל להתפרצויות של המחלה. זו הסיבה העיקרית להתפרצויות במדינות אירופה ובמקומות אחרים בעולם. גם במדינות שלרוב חופשיות מחצבת, כמו ישראל, קיימת סכנה להדבקה והתפשטות המחלה מחולים המגיעים מחו"ל. לאדם שאינו מחוסן הנחשף לחולה חצבת, יש סיכון גבוה מ-90% להידבק במחלה. הדרך הטובה והבטוחה ביותר למנוע חצבת וסיבוכיה היא על ידי קבלת חיסון נגד המחלה.