שמורת האירוסים בנתניה | צילום: דוברות עיריית נתניהשמורת האירוסים בנתניה | צילום: דוברות עיריית נתניה
שמורת האירוסים בנתניה | צילום: דוברות עיריית נתניה
(שמורת האירוסים בנתניה | צילום: דוברות עיריית נתניה)
שמורת האירוסים של נתניה נחשבת לאחת מאתרי הטבע העירוניים החשובים בעיר, הכוללת בתוכה מגוון רב של מינים נדירים ואנדמיים לישראל לרבות פרח אירוס הארגמן.
כמדי שנה, פועלת העירייה לניהול ותחזוקה שוטפת של אתר הטבע, לרבות יישום תכנית ניהול מבקרים, הדרכות וסיורים, טיפול במינים פולשים, ניקיונות שוטפים בשטח, שילוט והכוונה.
במסגרת זו ולקראת עונת פריחת אירוס הארגמן בחודש פברואר, הוצב השנה שילוט חדש ברחבי השמורה בו מפורט מגוון הצומח וכללי התנהגות. כמו כן הוצבו כ- 1,500 מ' של שבילי הליכה מחובללים ומסומנים בצבעים שונים. את השבילים ניתן לראות במפת הטיולים בכניסות השונות.
עיריית נתניה קוראת לתושבי העיר ומבקריה לבוא וליהנות בשמורה, תוך שמירה על ערכי הטבע ועל הניקיון.
שמורת האירוסים בנתניה | צילום: דוברות עיריית נתניהשמורת האירוסים בנתניה | צילום: דוברות עיריית נתניה
שמורת האירוסים בנתניה | צילום: דוברות עיריית נתניה
(שמורת האירוסים בנתניה | צילום: דוברות עיריית נתניה)
שמורת האירוסים היא אתר טבע עירוני מוגן עפ"י חוק. בשמורה נשמר מקטע טבעי שאפיין את נופי השרון בעבר: חוף ים, רכס כורכר, שטחי חולות נודדים ויציבים והמרזבה המנקזת את גשמי החורף בין שני רכסי הכורכר.
בכל אחד מבית הגידול הללו נשתמרו צמחייה ובעלי חיים ייחודיים שהפכו נדירים יותר ויותר בשטחי מישור החוף ההולכים ונעלמים תחת ריכוזי האוכלוסייה הגדלים. מתוך דוח תשתיות טבע עירוני, 2009: "שמורת האירוסים הינה מכלול טבע עירוני ייחודי בעיר הכולל מגוון צורת נוף, גיאולוגיה חי וצומח. באתר חתך מלא מרצועת החוף ועד למרזבה.
באתר השתמר בית הגידול החולי אשר היה בעבר נפוץ לכל אורך מישור החוף וכיום עומד על סף העלמות. בשטח השתמרו מינים רבים של צמחים אשר מייצגים את הצומח המקורי של אזור השרון עוד לפני התיישבות המאסיבית שהחלה באזור עם קום המדינה.
אירוס הארגמן הינו צמח ייחודי לאזורינו אשר כל אוכלוסייתו העולמית נמצאת בין אשדוד לחדרה. ריכוז האירוסים בשמורה הינו מהגדולים בארץ ובעולם. הערכת סכנת ההכחדה של אירוס הארגמן מציבה אותו בקטגוריית "סכנה מיידית" ( Critically Endangered ) ע"פ קטגוריות הארגון הבינלאומי לשמירת הטבע IUCN (יובל ספיר 2001).שמורת אירוס הארגמן הנה חוליה מקשרת בין אתרי טבע מרכזיים בעיר: שפך הפולג, רצועת החוף ומצוק הכורכר ובריכת דורה".