"יום הרופא" שצוין ב-11 בינואר, התקיים השנה בסימן אבות, בנים ובנות במרפאות "מכבי" בנתניה. לא פחות משני אבות עובדים או יחלו לעבוד בקרוב עם ילדיהם - רופאים בעצמם, במרפאות. או כמו שאומרים - המקצוע נשאר במשפחה.
ד"ר יצחק בן שושן (68) תושב נתניה, רופא מוכר ומוערך בעיר, הוא מומחה ברפואת משפחה כבר 28 שנים במכבי שירותי בריאות. הוא אב לארבעה – שניים מהם, בחרו ללכת בדרכו והפכו לרופאים בעצמם.
בן שושן נולד וגדל בעיר אגדיר שבמרוקו. בגיל 11 הוא עבר עם הוריו לעיר ליון שבצרפת. מגיל מאוד קטן ידע שיעסוק ברפואה; "אהבתי את התחום הזה, בעיקר כי ידעתי שבתור רופא אפשר לעזור לזולת וזה מאוד דיבר אליי", הוא מספר. הוא סיים את לימודי התיכון ומיד נרשם לבית הספר לרפואה בליון, ולאחר לימודיו החל לעבוד בבית החולים שבליון. במהלך הלימודים התחתן עם בחירת ליבו, ובנם השלישי, יוסי (38), הפך לימים לממשיך דרכו כשבחר ללמוד רפואה ולעסוק במקצוע.
ד"ר יצחק וד"ר יוסי בן שושן | צילום: פרטי, באדיבות "מכבי שירותי בריאות"ד"ר יצחק וד"ר יוסי בן שושן | צילום: פרטי, באדיבות "מכבי שירותי בריאות"
ד"ר יצחק וד"ר יוסי בן שושן | צילום: פרטי, באדיבות "מכבי שירותי בריאות"
(ד"ר יצחק וד"ר יוסי בן שושן | צילום: פרטי, באדיבות "מכבי שירותי בריאות")
בן-שושן זוכר את הרגע המדויק בו התחילה הכמיהה של בנו למקצוע: "עוד כשהיינו בצרפת, יוסי ואימו הגיעו לבקר אותי בבית החולים בליון. יוסי היה בן חמש ושיחק עם משהו שחתך את ידו ואני הייתי צריך לתפור לו את החתך. לקחתי אותם לחדר שלי והוא, בטבעיות ובנונשלנט, התיישב על הכיסא שלי במרפאה. כשאמא שלו שאלה מדוע הוא יושב על הכיסא שלי הוא ענה – אני הולך להיות כמו אבא, אני אשב על כיסא של רופא. באותו רגע הבנתי מה החלום שלו".
ב1987 המשפחה עלתה ארצה והגיעה לנתניה. בשנים אלו יצחק עבד במספר עבודות במקביל ובמשמרות ארוכות בבית החולים ונאלץ להיעדר הרבה מהבית "אבא היה חוזר מהעבודה כשאנחנו הילדים כבר נרדמנו. אחיי ואני היינו משאירים לו פתקים על הכרית כי ידענו שגם אם יחזור מאוחר, הוא בטח יקרא אותם" מספר יוסי.
גם אחיו הגדול של יוסי, בחר בכיוון הרפואה ונמצא כיום בהתמחות לקרדיולוגים בקנדה. "ארוחות הערב המשפחתיות שלנו תמיד גולשות לנושא הרפואי", מגלה יוסי, "אי אפשר להתחמק מזה. כולנו מדברים באותה שפה וזה כיף שיש עם מי להתייעץ ולהיעזר באבא שיש לו כל כך הרבה ניסיון".
כעת, האב והבן, שהוא היום מומחה לרפואת משפחה במכבי שירותי בריאות, מאחדים כוחות ומתחילים לעבוד יחד במרפאה הוותיקה של ד"ר בן שושן בעיר.
המטופלים, שמכירים את ד"ר בן שושן האב, מפרגנים ושמחים לראות את הכוח העולה שהצטרף לאחרונה למרפאה: "אם פעם היינו מסתובבים יחד בעיר וכולם היו קוראים ליוסי 'הבן של' אז עכשיו אני הפכתי להיות 'אבא של' ואין גאה ממני" מספר בן שושן האב, שיצא בעוד שנתיים לגמלאות ומרגיש ביטחון, נחת ושקט בידיעה כי הבן שלו, דור ההמשך, יפעיל את המרפאה וימשיך לקבל את הלקוחות שטופלו על ידיו במשך שנים.
רופא נוסף במכבי שירותי בריאות, הוא ד"ר שמואל קוגלר (66) תושב נתניה, רופא משפחה בעיר כבר 30 שנה, שהשבוע, נכנסה שותפה חדשה למרפאתו המיתולוגית בעיר- ד"ר זהבי הורוביץ, שסיימה את לימודיה בהצטיינות באוניברסיטת תל אביב, והיא במקרה, גם הבת שלו.
סיפור האהבה של קוגלר עם עולם הרפואה התחיל כבר בשנות נעוריו, מתוך חיבור של אהבתו למדע, רפואה ועזרה לזולת. הוא נבחר למסלול עתודה רפואית אקדמאית דרך הצבא ושירת כרופא צבאי בבית ספר לחי"ר (ביסל"ח). לאחר שחרורו החל לעבוד כרופא משפחה במכבי שירותי בריאות וניהל את חדר המיון בבית החולים לניאדו. הוא התחתן והביא לעולם שלושה ילדים- שתי בנות ובן, הצעירה ביניהם- זהבי-הורוביץ.
ד"ר שמואל קוגלר והבת ד"ר זהבי הורוביץ צילום: מכבי שירותי בריאותד"ר שמואל קוגלר והבת ד"ר זהבי הורוביץ צילום: מכבי שירותי בריאות
ד"ר שמואל קוגלר והבת ד"ר זהבי הורוביץ צילום: מכבי שירותי בריאות
(ד"ר שמואל קוגלר והבת ד"ר זהבי הורוביץ צילום: מכבי שירותי בריאות)
כיום היא בת 36, מתגוררת בתל אביב, נשואה+3 ומומחית ברפואת משפחה, "בהתחלה חלמתי להיות עיתונאית, אחר כך כבר ממש הייתי בדרך לקריירה של היי –טק. ברגע האחרון נרשמתי ללימודי רפואה, אני אפילו לא יודעת להסביר למה" היא מספרת, ויחד עם זאת מדגישה שינקה מגיל קטן את חשיבות המקצוע של אביה ואת אהבת המטופלים אליו; "אבא תמיד אמר שלדעתו רופא זה המקצוע הכי טוב בעולם, כנראה שלבסוף זה חלחל. לכל מקום אליו הגעתי בעיר, אם זה בבית הספר, במכולת, בין חברות- כולם ידעו שאני הבת של ד"ר קוגלר.
"אבא שלי טיפל בעשרות אלפי אנשים לאורך הקריירה שלו. הוא אפילו טיפל בהורים של מי שהפך לימים לבעלי, עוד לפני שהכרתי אותו. הוא דמות מאוד מוכרת וזה משהו שהיה מאוד דומיננטי בילדות שלי".
לצד ההערכה הגדולה שחשה כלפי אביה, היא זוכרת גם רגעים לא קלים שחוותה כילדה עקב תקפידו, "במלחמת המפרץ כשהיו אזעקות וכולנו רצנו לחדר האטום ולמסכות, אבא נאלץ לעזוב אותנו ולרוץ לחדר מיון. זה היה מאוד קשה אבל באותו רגע הבנתי איזו חשיבות יש לעבודה שלו " היא משחזרת.
כעת, לאחר שסיימה התמחות בתכנית המתמחים של מכבי, מצטרפת זהבי- הורוביץ למרפאה של אביה שהפכה ברבות השנים למרפאת הבית של עשרות אלפי תושבים בעיר, וקוגלר לא יכול להסתיר את גאוותו, "תמיד אמרתי שזה המקצוע הטוב בעולם, ועכשיו כשהבת שלי בחרה בו והולכת לעבוד לצידי מדי יום, האושר כפול. אני בטוח שהמטופלים יברכו, יפרגנו ויאהבו אותה מהרגע הראשון" הוא אומר, "לרגל הגעתה שיפצנו והרחבנו את המרפאה. עכשיו יש חדר נוסף פנוי גם לדור שלישי לרפואה, אם ירצו".
כאמור, במכבי שירותי בריאות חגגו השבוע את "יום הרופא", המצוין בישראל מדי שנה ב-11 בינואר. לרגל המאורע ביקרו נציגי הנהלת מכבי במאות מרפאות ברחבי הארץ והעניקו לרופאים שי סמלי. עוד קיבלו הרופאים איגרת ברכה מראש חטיבת הרפואה פרופ' נחמן אש ומכתבי תודה נבחרים ששלחו להם לקוחותיהם, חברי מכבי. נכון להיום עובדים במכבי שירותי בריאות כ-5,400 רופאות ורופאים. גילם הממוצע הוא 54 ותחום המומחיות הנפוץ ביותר הוא רפואת ילדים.