מגמת המוזיקה הפועלת בתיכון ריגלר בנתניה זכתה לתוספת ראויה. בבית הספר תפעל "שירים ושורשים" - תוכנית יוקרתית וחדשנית, פרי יוזמתו של משרד החינוך, המחברת את התלמידים לעולם של פיוטים ושל מורשת ישראל.
במסגרת התוכנית, התלמידים לומדים, מנגנים ושרים פיוטים מקהילות ישראל למיניהן, ודרכם נחשפים לרקע ההיסטורי של כל קהילה וקהילה. כל זאת, בהנחיית המוזיקאית היוצרת שפרה פרץ, שמלווה אותם בנגינה על עוד ועל כלי נגינה אוריינטליים אחרים.
שפרה פרץ ותלמידי ריגלר. להתחבר לזהות | צילום: אלבום פרטישפרה פרץ ותלמידי ריגלר. להתחבר לזהות | צילום: אלבום פרטי
שפרה פרץ ותלמידי ריגלר. להתחבר לזהות | צילום: אלבום פרטי
(שפרה פרץ ותלמידי ריגלר. להתחבר לזהות | צילום: אלבום פרטי)
פרץ, בתו של הפייטן הנודע יוסף פרץ, בעלת רזומה מכובד במוזיקה, הכולל שירות בלהקה צבאית, עבודה כזמרת ליווי של ירדנה ארזי ושל שימי תבורי, לימודים בבית הספר למוזיקה רימון, ושני תארים אקדמיים. היא הוציאה כמה אלבומים, והיתה הזמרת הראשונה בישראל שהקליטה פיוט אנדלוסי. כיום, מעבר לפעילותה בבתי ספר תיכון ברחבי הארץ, היא גם עורכת ומגישה ברדיו 106 FM.
פרץ רואה חשיבות רבה בחיבור של הנוער לשורשים: "השורשים שלנו הם אנחנו, וזה מה שאני מנסה להנחיל לתלמידים. 'דע מאין באת'. הנוער של היום ניזון מתרבות של ריאליטי, המתחקה אחרי תרבות אמריקאית. לפני שתלמידים מכירים זמרי פופ אמריקאיים עכשוויים, חשוב לי שיכירו את היוצרים שלנו, היהודים, שלא נופלים מהם. אחרי מותו הטרגי של יגאל בשן, התפלאתי לגלות שתלמידים אינם מכירים אותו.
"אני מחברת את בני נוער ליוצרים שלנו ומנתחת אִתם יחד את המילים שכתבו המשוררים היהודיים, למשל, על הכמיהה לציון, לבית; זה ערך שכל אחד יכול להתחבר אליו. באמצעות העבודה עם התלמידים אני למעשה מחברת אותם לזהות שלהם", היא מסבירה.
מגמת המוזיקה בבית הספר ריגלר פועלת החל מכיתה ז' כמסלול ייחודי, המקבל לשורותיו תלמידים המעוניינים ללמוד שירה, נגינה בגיטרה, בפסנתר ובכלי הקשה. הלימודים במגמה הם ברמת חמש יחידות, והם מתקיימים בשיתוף פעולה בין בית הספר לבין הקונסרבטוריון העירוני, כאשר תלמידים הלומדים נגינה או שירה בקונסרבטוריון יכולים להוסיף עוד חמש יחידות לבגרות באמצעות ביצוע רסיטל.
מגמת המוזיקה בריגלר זוכה להכרה ולהוקרה, ותלמידיה מוזמנים להופיע באירועים בית-ספריים, עירוניים וארציים. הם משתתפים וזוכים להישגים בתחרויות מוזיקליות, ואף זכו בשנה שעברה במקום ראשון בתחרות מוזיקה ארצית. את המגמה מובילים הרכזת מרינה מוסנקיס, ועידן מור יוסף, שהם אנשי מוזיקה מקצועיים ובעלי ותק רב בהגשה לבחינות הבגרות.
מסלול המוזיקה פועל בבית ספר ריגלר במקביל למסלולי בגרות ייחודיים אחרים, מתחומי האומנויות והטכנולוגיה, שבכולם הלמידה מתחילה כבר בכיתה ז'.