החזית הלא שקטה בין העירייה לפעילי בעלי חיים בנתניה הגיעה בשבוע שעבר אל מליאת מועצת העיר. עשרות פעילים קראו "בושה, אסון, סיוט, גיהינום", וכל זה בעקבות חשיפת סיפור על כלבה שהורדמה, לדבריהם, בניגוד לנהלים.
המפגינים בישיבת המועצה המפגינים בישיבת המועצה
המפגינים בישיבת המועצה
(צילום: ארגון 'תשע נשמות')
את השאילתא בישיבה המדוברת העלה חבר המועצה רני אלוש ('אחרי'). לדבריו הכלבה הורדמה לאחר יממה אחת בלבד, וזאת בניגוד לחוק שמורה להשאירה בהסגר 10 ימים לפחות. סיפורה של הכלבה עלה לכותרות לאחר ששתי עמותות היו מוכנות לקחת חסות על הכלבה ולטפל בה. כשהיא נעלמה עלו שאלות, וכך, לדברי הפעילים, נודע להם כי היא הורדמה.
"המקרה הזה הוא עוד דוגמה לחוסר התפקוד של המחלקה הווטרינרית", אומר ניר גרינברג, פעיל למען בעלי החיים. "מדובר בזלזול והפקרה של בעלי החיים בעיר. גם נושא החתולים מוזנח שכן אין מספיק עיקורים וסירוסים בכמות ובאיכות הרצויה ואין מי שיטפל בכמויות החתולים הגדולה. החתולים משלמים על כך בחייהם ובסבל רב, היות והמחלקה הוטרינרית לא נותנת טיפולים ראויים וכל הנטל נופל על כתפי הפעילים שקורסים כלכלית ופיזית".
"סיוט, גיהינום, הצילו" "סיוט, גיהינום, הצילו"
"סיוט, גיהינום, הצילו"
(צילום: ארגון תשע נשמות )
הפעילים החליטו להגיע לישיבת המועצה ובמהלכה הם הוציאו שלטים עם הכיתוב: ״בושה״, ״סיוט״, "גיהנום״, ״אסון״ וכיוצא באלה. "הנפת השלטים נעשתה בשקט על מנת לא להפריע למהלך התקין של הישיבה", טוען גרינברג, "ובכל זאת נכנסו פקחי העירייה ותלשו את השלטים מידינו, כשכל חטאנו הוא דאגה לחסרי הישע".
כעת, דורשים הפעילים להיפגש עם ראש העיר ומבקשים ממנה לדבר איתם. לטענתם, הם פנו ללשכתה כדי לקבוע פגישה, אך טרם חזרו אליהם בעניין זה. "לא נפסיק עד אשר יהיה שיפור מהותי במצב החתולים והכלבים בעיר", מוסיף גרינברג. "אנו דורשים מהעירייה לטפל בנושא הזה. כדי לעשות את זה הם צריכים להיפגש איתנו על מנת להבין את הבעיות לעומקן וכדי להציע פתרונות. אני חושב שטיפול בבעיית בעלי החיים יתרום לעיר נתניה וימתג אותה כעיר מובילה ומתקדמת".
אפרים בולמש, סגן ראש העיר והממונה על הפיקוח מסר בתגובה: "בעניין הטיפול בכלבה שהורדמה, הנושא נבדק ונמצא כי הטיפול בכלבה היה מקצועי והווטרינר עומד על כך. הוא הסמכות המקצועית הרפואית העליונה והשיקול שלו הוא שקובע. אני מעריך מאוד את הפעילים למען בעלי החיים ואני חושב שעשייתם ראויה וחשובה, אבל הם לא יכולים לעקוף ולערער על החלטתו של הווטרינר העירוני.
"הפעילים פונים אלי הרבה ומדווחים על מקרים הדורשים טיפול ואנו כמובן נענים ומטפלים מיידית במקרים הללו. חשוב לציין שאין לאף אחד בלעדיות על האהבה והדאגה לבעלי החיים. בעניין המחאה בישיבת המועצה, הפעילים ישבו סמוך אלי ולא נתקלתי באירוע חריג ובהתערבות של הפקחים במה שנעשה בתוך האולם".