שני תושבי נתניה שהלכו לאיבוד במרחב הציבורי אותרו באמצעות אפליקצייה לאיתור נעדרים. חולה דמנציה בן 80 שיצא מבית האבות ונעלם למשך מספר שעות אוחד עם בני משפחתו, וכן, ילד קטן בעל צרכים מיוחדים שיצא מהגן והלך לאיבוד, הוחזר לבני משפחתו.
(צילום אילוסטרציה: הרצל יוסף)
ביום רביעי, בשעה 12:00 בצהריים באחד הרחובות המרכזיים בנתניה הלך לאיבוד אדם מבוגר בשנות ה 80 לחייו, חולה בדמנציה המתגורר בבית זקנים. הוא יצא ב 7:45 בבוקר לטיול בגפו, כשבסביבות השעה 11:30 הבחינה בו ב' שהוא יושב על ספסל, יחף ומדבר לעצמו. ב' ניסתה לדובב אותו ללא הצלחה והסיטואציה העלתה בה חשש שהאדם הלך לאיבוד. היא צילמה אותו וזיהתה אותו באמצעות אפליקציית Hazilu.com.
לשמחתה, האדם היה מוגן באפליקציה ביוזמת נכדתו, והוא הוחזר אל המשפחה שהוא בריא ושלם. באירוע אחר שהתקיים בנתניה בשבוע שעבר אותר ילד בן 6 עם צרכים מיוחדים. הילד שהיה עם מטפלו האישי ניתק ממנו ויצא לסיבוב ברחבי העיר. ערנותו של מאבטח שסיים משמרת באחד הקניונים סיימה את האירוע לאחר כשעה של חיפושים מורטי עצבים, בזכות שימוש באפליקציה.
האפליקציה לחיפוש נעדרים הוקמה לפני כשנה בעקבות היעלמותה של נגה יצחק, תושבת ר"ג, מביתה. יצחק, 34, אישה נורמטיבית, נעלמה ולא אותרה עד היום, ומקרה זה הוביל את היזם אסף בר להקים את האפליקציה, אליה הצטרף באחרונה כשותף, גם מפכ"ל המשטרה לשעבר משה קראדי.
המייסד אסף בר (מימין) ומשה קראדיהמייסד אסף בר (מימין) ומשה קראדי
המייסד אסף בר (מימין) ומשה קראדי
(צילומים: יח"צ)
למעלה מ-50 אלף משפחות כבר פתחו חשבון חינמי באפליקציה במטרה להגן על בני משפחותיהם ובהם ילדים קטנים, חולי דמנציה, אנשים עם מוגבלויות, נוער וסיכון ועוד. האפליקציה פועלת על בסיס טכנולוגיית זיהוי פנים, ומאפשרת לשלב רק תמונת פנים של בן משפחה עליו מעוניינים להגן ופרטי קשר של קרוביו. בחברה מתחייבים כי התמונה נשמרת באופן דיסקרטי ומאובטח והיא אינה חשופה לאף אחד.
כפי שהתרחש בשני המקרים בנתניה ובעוד עשרות מקרים ברחבי הארץ, האדם שהוזן במערכת מוגן, וכעת הפעילות עוברת לציבור. במידה ואזרח נתקל במרחב הציבורי באדם מבולבל, משוטט או בעל מראה דומה לנעדר אליו הוא נחשף בפרסומים שונים, הוא יכול לגלוש לממשק Hazilu.com ולצלם אותו. במידה וקיים חשבון במערכת כפי שקרה במקרים הנ"ל, טכנולוגיית זיהוי הפנים תבצע התאמה מוחלטת וקישור מהיר עם בני משפחתו.
אסף בר, יזם האפליקציה: "המקרים בנתניה הסתיימו בצורה מיטבית, גם בזכות בני המשפחה שפתחו חשבון באפליקציה, וגם בזכות ערנותם של עוברי אורח. זו המטרה לשמה הקמנו את המיזם, להגן על אזרחים באמצעות שיתוף הציבור ואני מזמין את כולם לפתוח עוד היום חשבון חינמי באפליקציה, העשוי להגן על יקיריהם".
משה קראדי, מפכ"ל המשטרה לשעבר: "כ-12 אלף אזרחים הולכים לאיבוד בישראל מדי שנה ועד כה לא פותח פיתרון אולטימטיבי לצמצום ממדי התופעה. Hazilu.com מביאה בשורה גדולה לציבור, טכנולוגיה חכמה, הגנה על אנשים ופתיחת חשבון חינמי ומאובטח. אנו מצויים בהליך פריסה נרחב של הטכנולוגיה ברשויות המקומיות וקוראים לאזרחים לגלות ערנות ולסייע לאנשים הנראים במצוקה, באמצעות כמה הקלקות בודדות במכשיר הסלולרי".

פרסום ראשוני: 14:11 , 18.02.20