בשבוע שעבר, יום לאחר הבחירות, הוצב שלט חוצות ענק סמוך לצומת איקאה בנתניה, שבו נכתב: "אבא ואימא = משפחה", ובאותיות קטנות יותר: "האומץ להיות נורמלי". את השלט פרסמה תנועת "חזון" שפועלת להצבת סדר יום יהודי בישראל.
עם תליית השלט, הגיעו לעירייה פניות רבות של תושבים שדרשו להסיר אותו, בשל התוכן הפוגעני, לטענתם, שבו. גם הפייסבוק הוצף בפוסטים רבים שקראו להסרת השלט. בדף הפייסבוק של קבוצת "גאווה בנתניה" נכתב: "כמה שנאה. יום אחרי הבחירות, בזמן שמכל קצות הקשת הפוליטית יוצאות קריאות לאיחוד בעם, תנועת 'חזון' משלמת סכום עתק על שלט שאומר דבר אחד: אנחנו, ורק אנחנו, קובעים לכולם מה נורמלי ומה לא. אז הם טועים, ולא משנה כמה השלט הזה גדול. במדינת ישראל לכל אדם הזכות לחיות בכבוד, הזכות לאהוב את מי שהוא רוצה, והזכות לבחור את אורח חייו. חברי תנועת 'חזון', הקמפיין שלכם, כביכול בשם היהדות של כולנו, ייכשל".
השלט. תושבים רבים פנו לעירייההשלט. תושבים רבים פנו לעירייה
השלט. תושבים רבים פנו לעירייה
(צילום: אלבום פרטי)
השלט הוסר יומיים לאחר פרסומו אך ביום שלישי השבוע הוחזר השלט, זאת לאחר שנודע לעירייה כי קיימת החלטה של היועץ המשפטי בעניין זה. כעת נראה כי השלט יוסר רק לאחר סיום הקמפיין של "חזון", שיימשך כעשרה ימים.
"במבט ראשון, השלט אולי לא נראה בעייתי, אך כשקוראים את ההמשך, מבינים שזה שלט פוגעני שאין לו מקום", אומרת חגואל-סיידון, סגנית ראש העירייה. "הכיתוב 'האומץ להיות נורמלי' הופך משפחות שלמות ל'לא נורמליות', כמו משפחות חד-הוריות, משפחות עם הורים גרושים, וגם ובעיקר הורים מהקהילה הלהט"בית, שבהם הקמפיין של 'חזון' נועד לפגוע, לדעתי. גם התיאור של העמותה ככזאת שמציבה סדר יום יהודי, מציג את הקהילה הלה"טבית כקהילה שאינה שייכת ליהדות. בסופו של דבר, המסקנה שמתקבלת מהשלט היא, שמשפחות הקהילה הגאה הן לא נורמליות ולא יהודיות. לא הייתי רוצה שאם חד-הורית או אנשים מהקהילה הלהט"בית ייחשפו לתוכן שפוגע בהם בעיר שבה הם גרים".
"הזדעזעתי לגלות ששלט נוראי כזה מקבל את פני הבאים לעיר שלנו, ועוד במקום ראשי", מוסיפה חברת המועצה מולנר, הממונה על הרווחה בעיריית נתניה. "מדובר בשלט ענק שכולו שנאה, ומיד כשראיתי אותו, חשבתי על כל אותם הזוגות וילדיהם שעמותת 'חזון' קובעת שהם 'אינם נורמליים', כי הם לא חיים במשפחה שיש בה אימא ואבא. בעיר שלנו כולנו שווים. לשמחתי, הנהלת העיר מצאה לנכון להסיר בשלב זה את השלט".
חגואל-סיידון ומולנר. "מזעזע"חגואל-סיידון ומולנר. "מזעזע"
חגואל-סיידון ומולנר. "מזעזע"
(צילום: אלבום פרטי)
חגואל-סיידון מתייחסת גם לזכות חופש הביטוי, וטוענת כי לזכות זו צריכים להיות גבולות. "אני עורכת דין, ומכירה בזכות לחופש הביטוי, אך אני חושבת שבמדינת ישראל בשנת 2020, אסור שאמירות מסיתות כאלה יפורסמו במרחבים הציבוריים".
לאחר הסרת השלט נשלח לעירייה מכתב התראה לפני תביעה, מטעם עמותת "חזון". במכתב דרשה העמותה להחזרת השלטים ולפיצוי על סך 100,000 שקל. ביום ראשון השבוע הגישה העמותה עתירה מינהלית כנגד העירייה. "העירייה פעלה בחסות החשכה ובחסות סוף השבוע כשהסירה את השלטים ביום חמישי בלילה", אומר עו"ד משה פולסקי, שמייצג את העמותה. "מדובר בהתנהלות שערורייתית ובריונית. העירייה כפופה ליועץ המשפטי לממשלה. המקרה הזה כבר נדון בבית המשפט כשהשלט הוסר בירושלים, וגם אז הגשנו עתירה שהתקבלה. ההסרה של השלט היא פגיעה חמורה בחופש הביטוי. עצוב שהיום דרוש אומץ להשמיע דעות שמרניות קלאסיות. יש חופש דעות רק לצד אחד? איך יכול להיות שהעירייה פועלת באופן חד-צדדי ומסירה שלטים שאנשים השקיעו בהם כסף?".
כאמור, ביום שלישי השבוע הוחזר השלט, לאחר שנודע לעירייה כי קיימת החלטה של היועץ המשפטי בעניין זה.
מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "אנו סבורים כי בפרסום השלט המדובר יש משום פגיעה בחלק מהאוכלוסייה. עם זאת, בשל החלטת היועץ המשפטי לממשלה, המפרסמים דרשו את החזרת השלט ואנו פועלים על פי הנחיות היועץ המשפטי".
פרסום ראשוני: 08:14 , 12.03.20