בני הזוג אביבה ודוד ושניא, ממושב חרות, המציאו פטנט עולמי – אינקובטורים לציפורים, שמגדילים משמעותית את סיכויי הבקיעה של ציפורים מהביצים. בני הזוג מייצרים אינקובטורים ומוכרים אותם ברחבי העולם, מדרום אפריקה ועד אמריקה
1 צפייה בגלריה
דוד ואביבה וישניא. מערערים
דוד ואביבה וישניא. מערערים
דוד ואביבה וישניא. מערערים
(פרטי)
אלא שמזה שנה מנהלים השניים מאבק נגד המועצה האזורית לב השרון, במטרה לקבל היתר למבנה כלובי ציפורים הסמוך לביתם. כלובי הציפורים שבנו בסמוך לביתם משמשים אותם לדבריהם לפיתוח ומחקר במסגרת עבודתם, כאשר הם אינם יכולים להמשיך ולפתח אינקובטורים משוכללים וטובים יותר - ללא נוכחות הציפורים והכלובים.
המאבק של השניים שהחל כמוניציפלי הפך למשפטי, כאשר הוועדה המקומית לתכנון ובניה לב השרון דחתה לאחרונה את הערר שהשניים הגישו בנושא. בנוסף, נגד השניים הוגש כתב אישום בגין עבירות בניה מטעם אותה הוועדה, והם צפויים למצוא את עצמם במלחמה משפטית ממשית על הבית, שעבורם הוא גם מפעל חיים.
הסיפור החל בשנת 2016, כאשר הזוג שהתגורר עד אז ברעננה רכש נחלה במושב חרות במטרה לעבור לגור במקום. לטענתם, אחד השיקולים העיקריים ברכישת הנחלה, הייתה האפשרות להחזיק עשרות ציפורי נוי בתנאים טובים ובמבנה מרווח וראוי, לטובת עבודתם.
השניים ביקשו לבנות במקום בית מגורים ומבנה לציפורי נוי בסמוך לביתם החדש. לשם כך התבקשו להגיש היתרים נפרדים לבניה - אחד לבית המגורים, ואחד למבנה הכלובים.
בני הזוג וישניא טוענים כי בפגישה עם מהנדס המועצה סוכם שמבנה הכלובים לציפורי הנוי יוקם רק לאחר קבלת היתר לבניית בית המגורים, ותוך כדי בניית הבית תוגש בקשה להיתר לכלובים. כתנאי לקבלת היתר לבית נדרש הזוג להאריך את הקיר התומך, דבר שגרר הוצאה לא מתוכננת של 250 אלף שקלים. בסופו של דבר, הזוג קיבל היתר לבית המגורים, ולאחר מכן החל בבניית מבנה הכלובים לציפורים, כפי שלטענתם סוכם בפגישה עם גורמי ההנדסה. אז הגיש הזוג בקשה להיתר לכלובים הקיימים שכבר נבנו – ואז, לטענתם, התחילה הבעיה.
קראו עוד>>>
בני הזוג נדרשו, לטענתם, לקבל אישור מווטרינר המועצה, אך להפתעתם - נתקלו בהתנגדות מצד הווטרינר, שטען לדבריהם, "בטענה סתמית ובלתי מבוססת כי תוכים מביאים מחלות, ועלולים להוות סכנה לבריאות הציבור", ולמרות בקשותיהם, לטענתם, לא טרח אפילו לבקר במקום.
בני הזוג טוענים, כי גילו שסירובו של הווטרינר למתן האישור נבע מלחצים שהופעלו על ידי תושב, שהתנגד להקמת המבנה לציפורים.
לאחר שלא ניתן היתר למבנה הציפורים, השניים הגישו ערר לוועדה המחוזית וטענו כי אין חוק הדורש אישור וטרינר כתנאי להיתר בניה בנחלה במושב חקלאי כאשר ייעוד הקרקע הוא חקלאי, ואף הביאו חוות דעת מטעם וטרינר מומחה לציפורים שטען כי אין סכנות בגידול ציפורים בכלל - ובפרט לא בשטח שבמקום.
לטענת בני הזוג, בזמן שהבית ומבנה הכלובים כבר עמדו על תילם - הוועדה המקומית סירבה להעניק לשניים היתר על מבנה כלובי הציפורים, והמאבק הגיע לערר שהוגש לוועדה המחוזית.
זו החזירה את הנושא לשולחנה של הוועדה המקומית, ואף המליצה לדבריהם של הזוג להגיע להסדר "בנפש חפצה". למרות זאת, הוועדה המקומית דחתה את הבקשה.
עו"ד אבלה, שמייצג את הזוג וישניא: "יש לתגמל ולתמרץ שימושים חקלאיים אלו ששומרים על המרחב ועל המושב חקלאי ולא לעשות הכול על מנת להרוס את החקלאות ממניעים ושיקולים זרים ולא ענייניים"
השניים טוענים בנוסף כי טופס אכלוס (טופס 4) שהגישו לטובת בית המגורים החדש, שאינו כולל בתוכו את מתחם הכלובים, אינו מאושר ללא כל הצדקה, וכי הוועדה המקומית מחזיקה את ביתם של השניים כ-"בן ערובה", עד אשר תתבצע העתקת הכלובים לסוף הנחלה, למקום מרוחק מאוד מהבית, אפשרות שמבחינת בני הזוג אינה עומדת על הפרק.
יתרה מכך, כנגד השניים הוגש כתב אישום בגין עבירות בנייה, לאחר שעל פי הטענות, בנו את הכלובים ללא היתר.
עו"ד אורן אבלה, המייצג את בני הזוג וישניא, מסר: "במקום שהוועדה המקומית לתכנון ובניה, שאמונה על המרחב התכנוני שהינו חקלאי, תעודד פעילות חקלאית בשטח חקלאי - בוחרת הוועדה להכניס שיקולים זרים להחלטה שלה בניגוד גמור להתחייבות מהנדס הוועדה.
"יש לתגמל ולתמרץ שימושים חקלאיים אלו ששומרים על המרחב ועל המושב חקלאי ולא לעשות הכול על מנת להרוס את החקלאות ממניעים ושיקולים זרים ולא ענייניים".
מהמועצה האזורית לב השרון נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בהליכים משפטיים והטענות של משפחת וישניא יתבררו שם. הועדה לתכנון ובנייה ממלאת את תפקידה על פי חוק, הן מבחינת רישוי והן מבחינת אכיפה".
לעדכונים: חדשות נתניה