הספרייה הביתית נחשבת לכרטיס הביקור התרבותי של בעלי הבית. גם כיום, כשנדמה כי גודל האינצ'ים של מסך הטלוויזיה החליף את השיח על גודל הספרייה, היא שומרת על מעמדה כמקור הגאווה של הבית.
באדיבות הביטאט. צילום: סטודיו קונטרולס באדיבות הביטאט. צילום: סטודיו קונטרולס
באדיבות הביטאט. צילום: סטודיו קונטרולס
(באדיבות הביטאט. צילום: סטודיו קונטרולס )
שבוע הספר הינו הזדמנות נפלאה לבחון את כברת הדרך שעברו הספריות, שנחשבות היום, פרט לאלמנט פונקציונלי גם לנדבך עיצובי של ממש. עם מגוון עצום של ספריות, בעיצוב מינימליסטי, אוורירי ופיסולי, הן הופכות ל-FOCAL POINT בכל חלל. אם בעבר נחשבה הספרייה למוצר הנטמע כחלק מהקיר ולרהיט פונקציונאלי לחלוטין, בכוחה של הספרייה לבצע מהפך בחלל, לשמש כאלמנט חציצה אוורירי בין חללים או לככב כאלמנט וויזואלי פרקטי גם כמקובל בצמוד לקיר.
MILANO SMART LIVING. צילום: דין ריימס MILANO SMART LIVING. צילום: דין ריימס
MILANO SMART LIVING. צילום: דין ריימס
(MILANO SMART LIVING. צילום: דין ריימס )
האדריכלים ומעצבי הפנים אינם מתרגשים מהחוויות ומהתקשורת הווירטואליות, מה שחשוב להם באמת בעיצוב הבית היא החוויה ב״עולם האמיתי״, דברים שאפשר לגעת בהם ולהרגיש אותם. היצע הספריות המוצע כיום מוכיח עד התחזק מעמדה בעיצוב הבית ועד כמה התחושה של ה-ספר לא אבדה מכוחה.
Bastone cabinet בסטודיו PASNORMAL. יח"צBastone cabinet בסטודיו PASNORMAL. יח"צ
Bastone cabinet בסטודיו PASNORMAL. יח"צ
(Bastone cabinet בסטודיו PASNORMAL. יח"צ)
תחכום ומודרניזציה
רהיטים בעידן החדש נדרשים למלא יותר מפונקציה אחת. הם צריכים להתאים לסביבה, ובו זמנית לספק מגוון שימושים. כחלק ממגמה זו, הספרייה אשר הוגדרה כרהיט עץ נוכח בעל מדפים מאסיביים, מאבדת ממשקלה ומופיעה עם תדמית חדשה ובמגוון אפשרויות התואמות את סגנון החיים המודרני-עכשווי. הספרייה מתפקדת כמחיצה בין חללים, כמזנון ומערכת קיר מותאמת לקולנוע הביתי ובכלל הפכה למערכת רב תכליתית.
אליתה ליוינג, ספרייה כחוצץ בין חללים. יח"צאליתה ליוינג, ספרייה כחוצץ בין חללים. יח"צ
אליתה ליוינג, ספרייה כחוצץ בין חללים. יח"צ
(אליתה ליוינג, ספרייה כחוצץ בין חללים. יח"צ)
המגמה כיום היא ספריות דקורטיביות וחשופות עשויות מברזל ועץ, זהו השילוב הפופולרי ביותר. את הספריות מומלץ למקם בין חדר האוכל לסלון. הן לגמרי אלמנט דקורטיבי, ואם עושים זאת נכון הן בהחלט יכולות לתפקד כקיר כוח, שמושך את תשומת הלב.
מודולריות
המגמה העכשווית בעיצוב הספריות שואפת לפרסונליזציה מקסימלית הלוקחת בחשבון מאפיינים וצרכים אינדיבידואליים מגוונים המסתמכים על פרקטיקות גמישות בארגון סביבת המגורים. מנגנונים חכמים, ניידות פנימית, קומפוזיציות משתנות, צירים מסתובבים, מסילות, ועוד אלמנטים עיצובים מאפשרים חופש עיצובי ואינדיבידואלי מוחלט.
ספריות כפריט עיצוב. טולמנ'סספריות כפריט עיצוב. טולמנ'ס
ספריות כפריט עיצוב. טולמנ'ס
(ספריות כפריט עיצוב. טולמנ'ס)
.
תכנון ועיצוב שלומית זלדמן. צילום: עמית גושרתכנון ועיצוב שלומית זלדמן. צילום: עמית גושר
תכנון ועיצוב שלומית זלדמן. צילום: עמית גושר
(תכנון ועיצוב שלומית זלדמן. צילום: עמית גושר)
אם בעבר הורגלנו לראות ספריות מעץ, הרי שכיום מגוון החומרים והשילובים עולה על כל דמיון. נירוסטה, ברזל, זכוכית, פלסטיק ואפילו קרטון.
בין העיצובים הבולטים מציעה טולמנ'ס את ספריית Leyva של המותג האיטלקי Saba – ספריית ברזל בעלת מדפים מדוקקים במראה נקי ואלגנטי, שקווי המתאר המינימליים שלה שומרים על א-סימטריות מאוזנת ויוצרים מראה קליל ואוורירי. קולקציית ספריות מעניינת נוספת היא קולקציית April, May, June אשר עוצבה על ידי ג'ינו קארולו (Gino Carollo) עבור בית העיצוב האיטלקי Bonaldo. מעבר להיבט הפונקציונלי, משמשת הספרייה כאובייקט מעוצב וחדשני, המכניס צבע ועדינות לחלל.
אליתה ליוינג , המותג KICO. יח"צ אליתה ליוינג , המותג KICO. יח"צ
אליתה ליוינג , המותג KICO. יח"צ
(אליתה ליוינג , המותג KICO. יח"צ )
ספריית ה-LEXINGTON של מותג האיכות האיטלקי BONTEMPI ביבוא רשת 'אליתה ליוינג' הוצגה אשתקד בתערוכת העיצוב במילאנו וכעת משהגיעה ארצה היא תופסת תשומת לב רבה מצד קהל המעצבים ואדריכלים. העיצוב אוורירי, מודרני ומינימליסטי ואפשרויות העיצוב כה רבות בזכות המודולריות של המדפים, לצד שפע החומרים, על מנת להתאימה במדויק לחלל.
Leyva saba. טולמנ'ס דוט, יח"צLeyva saba. טולמנ'ס דוט, יח"צ
Leyva saba. טולמנ'ס דוט, יח"צ
(Leyva saba. טולמנ'ס דוט, יח"צ)
"קונספט העיצוב של ספרייה נוצר תוך מתן אינטרפרטציה עכשווית ומודרנית, בהתאם לחלל הנדרש. עיצובן של הספריות חושף את היופי בפשטות, תוך יצירת פרשנות של מסורת ואומנות. התוצר המוגמר עתיד ללוות את בני הבית לאורך שנים ולהוות חלק אינטגרלי מהסיפור המשפחתי, תורמת לכך העובדה שמיקומן של הספריות בסלון או בחלל מרכזי ומשמעותי של הבית", מסבירה מעצבת הפנים שלומית זלדמן. עוד מסבירה זלדמן, כי גם בעידן הדיגיטלי לספריות יש מקום של כבוד בבית. בין אם מדובר בספרייה דומיננטית או קטנה, היא מעניקה לבית אופי, מבדלת את החלל , מספקת לו מראה תלת מימדי, ובשורה התחתונה העובדה שאפשר ליצור כל כך הרבה אפשרויות הופכת את הספרייה לאלמנט MUST ובו זמנית הקהל הישראלי אינו מוכן לוותר עליה".
דומיסיל, יחידות ספרים KOKU. יח"צ דומיסיל, יחידות ספרים KOKU. יח"צ
דומיסיל, יחידות ספרים KOKU. יח"צ
(דומיסיל, יחידות ספרים KOKU. יח"צ )
"חשוב שבחירת הספרייה, בין אם זו ספרייה CUSTOM MADE או ספרייה בעיצוב מוגמר, שתהיה מותאמת לסגנון העיצובי של החלל, למספר הפריטים לאחסון, ובאופן כללי לצרכי בני המשפחה. הרי זה לא עוד פריט קטן ובלתי מורגש, נהפוכו. מדובר באלמנט משמעותי וחשוב שבדרך כלל ממוקם לרווחה בחללים הציבוריים של הבית", מסבירה המעצבת מיטל צימבר.
ספריות אייקוניות – בין הערכי לרלוונטי
מעמדה של הספרייה כאלמנט תרבותי מעורר דיון מעמיק כשלזו מתווסף גם ממד אייקוני. ועל כן ספריות אייקוניות שנכנסו לפנתיאון העיצוב זוכות למשבי רוח מרעננים. חברת קאסינה האיטלקית (Cassina), לדוגמא השיקה בשנים האחרונות מספר ספריות אייקוניות הראויות לתשומת לב מיוחדת. דוגמא לכך היא ספריית Valiero (ספינה) שעיצב האדריכל פרנקו אלביני (Franco Albini) בשנת 1940 ומיוצרת כיום על ידי קאסינה, בעלת מבנה מורכב המנסה להתחקות אחר מבנה ספינת מפרש, עם תרנים ומפרשים המתוחים על פני שלד איתן.
טולמנ'ס. Cassina  עיצוב שרלוט פריהן, יח"צטולמנ'ס. Cassina  עיצוב שרלוט פריהן, יח"צ
טולמנ'ס. Cassina עיצוב שרלוט פריהן, יח"צ
(טולמנ'ס. Cassina עיצוב שרלוט פריהן, יח"צ)
ספרייה נוספת היא Nuage שעיצבה שרלוט פריאן בשנות ה- 50. יחידות המדפים חושפות מלבד מחזה של גיאומטריה צבעונית שבו הפונקציונליות עונה על אסתטיקה, גם הזדמנות לתפוס את לידתה של אחת הדוגמאות המוקדמות והיעילות ביותר של עיצוב מודולרי.
באדיבות הביטאט,  KARTELL. יח"צבאדיבות הביטאט,  KARTELL. יח"צ
באדיבות הביטאט, KARTELL. יח"צ
(באדיבות הביטאט, KARTELL. יח"צ)
בל נשכח את הספרייה הקלאסית והעל זמנית של המעצב הישראלי רון ארד, ספריית התולעת, שמהווה חותמת איכות לכך שהספרייה נכנסה לפנתיאון העיצוב העולמי ואף רבות מהן מככבות במוזיאוני עיצוב נחשבים בעולם.