יבשת אפריקה היוותה מאז ומעולם מקור השראה למעצבים ולאדריכלים, גם כאלו שמעולם לא גרו או יצרו בה. אפריקה נתפסת כהרפתקה אקזוטית ופראית. היבשת, מטבעה של יבשת, מגוונת ושונה - יש בה 54 ארצות, כ-1.2 מיליארד בני אדם ונופים מגוונים ממדבר ועד ים - אך יש כמה מאפיינים שחוזרים על עצמם כמו השבטיות, הצבעוניות החמה המושפעת מהטבע וכמובן בעלי החיים.

קולקציית בדי ריפוד RENBY ,cuyheקולקציית בדי ריפוד RENBY ,cuyhe
קולקציית בדי ריפוד RENBY ,cuyhe
(יח"צ)

פסלי חיות פרא, פלורליספסלי חיות פרא, פלורליס
פסלי חיות פרא, פלורליס
(צילום: סטודיו פלורליס)

מה מושך אותנו דווקא כעת לאפריקה? אולי זו הכמיהה לחום לקראת החורף ואולי זו תגובת נגד לעיצוב הנורדי המוקפד והנוטה למונוכרומטיות שכלתני. כך או כך לאחרונה יש פרץ של עיצוב חם ויצרי בהשראת מרוקו, הסהרה ויעדים נוספים ברחבי אפריקה, היבשת השנייה בגודלה בעולם. אם בעבר לעגנו למי ששילב בבית הדפס מנומר או ריפוד זברה הרי שהם עברו למרכז המיינסטרים. הצטרפו אליהם שטיחים שבטיים, בֶּרְבֵּרִים ואחרים, שימוש בריקועים ובתבליטים, אביזרים ורהיטים משורשים ומעצים אפריקאיים כמו אגוז, שילובי צבעים בהשראת תבלינים אקזוטיים בשווקים, שימוש במוטיבים פולחניים כמו מסכות, שיבוץ עבודות יד כמו קליעת סלים ויצירות חימר, שילוב בעלי חיים המזוהים עם אפריקה בראשם חמשת הגדולים - נמר, קרנף, תאו, אריה ופיל - והשפעות נוספות מהיבשת הנחשבת ערש האנושות.
לדברי עומרית גזית קניון, סמנכ"לית פיתוח ועיצוב של FOX HOME, טרנד ה-Animal skin ילווה אותנו בחורף הקרוב וגם לאחריו. "נראה השפעות אפריקאיות על עיצוב הבית יותר מתמיד, עם דגש על הדפסי חיות. הטרנד האפריקאי הפך לנצחי וקלאסי ובעונה הקרובה יבלטו מוטיבים מרתקים מהתרבות האפריקאית העשירה, שלציבור בארץ קל להתחבר אליה, כנראה גם בזכות הצבעוניות החמה שהיא מכניסה. טקסטורות של פרוות נמר וזברה התחילו בבגדים ונכנסו במלוא הכוח גם הביתה לטקסטיל ולכלים. הסיפור מורכב מפלטת גוונים חמה בצבעי חום, כתום, חמרה, חרדל ושחור והטקסטורות לקוחות מהעולם החי גם ברמיזה וגם בדיוק", מסבירה גזית קניון וממליצה לשמור על מינון כדי לא להגזים באקלקטיות-יתר. "מספיק ליצור מראה מרומז עם הומאז' לטרנד ה-Animal Skin כדי ליהנות מהשפע הוויזואלי שהוא מציע".

גולדשטיין גלרי טפטגולדשטיין גלרי טפט
גולדשטיין גלרי טפט
(יח"צ)

גן החיות הלא קיימות של moooi , להשיג בעילית הלבשה לביתגן החיות הלא קיימות של moooi , להשיג בעילית הלבשה לבית
גן החיות הלא קיימות של moooi , להשיג בעילית הלבשה לבית
(יח"צ)

כורסאות EAMES עם חיפוי עורות למותג VITRA , להשיג בהביטאטכורסאות EAMES עם חיפוי עורות למותג VITRA , להשיג בהביטאט
כורסאות EAMES עם חיפוי עורות למותג VITRA , להשיג בהביטאט
(יח"צ)

זיכרונות מאפריקה

לאחרונה נדמה שכולם עברו והושפעו מאפריקה בשלב כזה או אחר. כך למשל לפני כשנה נפתח במרקש מוזיאון mYSLm המוקדש למעצב העל האגדי איב סן לורן ז"ל, שביקר במרקש לראשונה ב-1966 ונפעם מהעיר. פייר ברז'ה, בן זוגו של סן לורן עמד מאחורי תכנון המוזיאון לאחר מותו וציין שהעיר הייתה מקור השראה משמעותי עבור סן לורן בעבודתו.

רון ארד עיצב כיסאות בהשראת אפריקה, Tollman's, Morosoרון ארד עיצב כיסאות בהשראת אפריקה, Tollman's, Moroso
רון ארד עיצב כיסאות בהשראת אפריקה, Tollman's, Moroso
(יח"צ)

FOX HOME , קולקציית סתיו-חורף 2020 בהשראת אפריקהFOX HOME , קולקציית סתיו-חורף 2020 בהשראת אפריקה
FOX HOME , קולקציית סתיו-חורף 2020 בהשראת אפריקה
(דניאל לילה)

המעצב רון ארד מנהל רומן עם אפריקה כבר שנים. ארד עיצב למותג העל Moroso את קולקציית Modou שהצטרפה לקולקציית M’Afrique הנחשקת של המותג במסגרת שיתוף הפעולה שלהם במשך כשלושה עשורים. התוספת האחרונה של ארד היא אוסף כיסאות Modou שהם טוויסט לכורסת Big Easy שעיצב ארד למורוסו ב-1991. הקולקציה הנמכרת בלעדית בטולמנ'ס מבטאת מחווה לאמן-נפח שעבד עם ארד על מסגרת המתכת בדקר, סנגל, וסייע לו לפתח את אב הטיפוס. הכיסא עשוי מסגרת מתכת ועליה חוטי פוליאתילן צבעוניים המשמשים באפריקה ליצירת רשתות דיג, שנארגו בשיטה מסורתית בעבודת יד.
חברת Elitis המשווקת בישראל על ידי Renby השיקה את קולקציית Memories ובה בדי טפט בהשראת הזיכרונות מאפריקה שהותיר המסע על מעצבי המותג. הקולקציה מתאפיינת בהשראה שבטית לצד בעלי חיים הנפוצים באפריקה, בהם טפטים עם טקסטורות דמוי עור ופרווה שהושגו בטכנולוגיות ייצור ייחודיות.
בקולקציית טקסטיל אחרת של המותג Sahco יש השפעות של קסמי הטבע האפריקאי, בעיקר חיות הבר והספארי, שבהשראתם נוצרה קולקציית Urban Safari. הבדים בטקסטורות ובהדפסים של בעלי החיים בספארי בהם זברות, נמרים, טיגריסים, תנינים ויענים המשרים אווירה חמימה של טבע יצרי.
אמנית המיניאטורות הישראלית קרן קופל, המוכרת בעולם בזכות ביצי הפברז'ה שאותן היא יוצרת, השיקה לאחרונה את קולקציית זה עולם קטן שמוקדשת לחיות נכחדות, בהן קרנפים, נמרים ופילים. את המיניאטורות ששל החיות שניצודו במשך שנים כדי למכור את השנהב, העורות והפרוות, ציפתה קופל בזהב וכסף ועיטרה באבנים יקרות כדי להמחיש את התוצאות המרות של הרדיפה אחר החומריות בעולם המודרני והפגיעה בטבע.
גם במותג העל ההולנדי Moooi עסקו במשך כמה קולקציות בחיות נכחדות וביופי שכבר לא נזכה לראות. הסטודיו של מרסל וונדרס, שמוכר בתוצריו הפרובוקטיביים והוורסטיליים, יצר קולקציה של חיפויי קיר, כשכל אחד מוקדש לחיה אחרת. בין ההדפסים הבולטים בקולקציה הנמכרת ב"עילית הלבשה לבית" יש טפט תלת מימדי בהשראת נוצות הדודו, העוף הססגוני שהוכחד באפריקה בידי המתיישבים ההולנדיים, הדפס שמדמה את קפלי העור של הקרנף הגמדי וגם תמונה ריאליסטית של יער מלא בחיות שלא נוכל לראות יותר במציאות.

RENBY , קולקציית בדי ELITISRENBY , קולקציית בדי ELITIS
RENBY , קולקציית בדי ELITIS
(יח"צ)

FOX HOME , מצעי זברהFOX HOME , מצעי זברה
FOX HOME , מצעי זברה
(צילום: יורם אשהיים)

גם חברות הצבעים אימצו בחום את המגמה האפריקאית לקירות, המאפשרת בקלות להשרות אווירה נעימה בבית. נירלט מציעה קולקציית אמא אדמה ובה צבעי אדמה חומים וכתומים בשילוב גוונים של צהוב כמו השמש הלוהטת ביבשת. גם הגימורים מחוספסים ומדמים שחיקה טבעית, למשל ווגה - טיח מינרלי של נירלט לפנים או לחוץ במראה משופשף. טמבור הוציאה את קולקציית "It's time for Africa - טיול שורשים" ובה גוונים בצבעוניות טבעית בשילוב מראה אתני-שבטי. בקולקציה מככבים גוני אדמה חמימים ועוטפים כמו חום, טרקוטה, זהוב כהה, ורוד, כחול עמוק וצבעים חמים נוספים.

ממלכת מרוקו

בניגוד לארצות באפריקה שבהן שולט בעיקר מדבר, סוואנות או מרחבים יש ארצות שבהן יש דווקא ביטוי לחיים צפופים ולגיוון אנושי ועיצובי רב יותר, בראשן מרוקו. בהשראת מרוקו השיקה חברת גולף&קו לפני כמה חודשים את קולקציית Morocco המתאפיינת בעיצוב אוריינטלי חם, עשיר בטקסטורות, זהב, עיטורים וקישוטים.

קולקציית חיפויים LAC , להשיג ב- HeziBankקולקציית חיפויים LAC , להשיג ב- HeziBank
קולקציית חיפויים LAC , להשיג ב- HeziBank
(יח"צ)

חיפויים בצבעים חמים, סטודיו קרמיקה,חיפויים בצבעים חמים, סטודיו קרמיקה,
חיפויים בצבעים חמים, סטודיו קרמיקה,
(יח"צ)

גם בגזרת האריחים והחיפויים לא אדישים לטרנד האפריקאי: חברת אלוני מייבאת ארצה קולקציית אריחים מאוירים בסגנון אתני המיוצרים בספרד בהשראת האוריינטליות העשירה בצבע, בצורה ובתנועה. קולקציית אריחי vives של זהבי עצמון מיוצרת בטכניקה מסורתית בסגנון מרוקאי. האריחים מאופיינים בסגנון ים תיכוני אותנטי, כפי שהיה נפוץ מאמצע המאה ה-19 בעקבות השפעה של תרבות המוּרים, תושבי ספרד המוסלמים.
לדברי סיניה בלנקלדר, סמנכ"לית השיווק של רשת סטודיו קרמיקה, "הטרנד האפריקאי הוא נוכח מאוד וההמלצה שלי היא לשלב אותו במאסות מאוזנות. ריצוף פרקט ודק בגוונים של אדמה, טרקוטה ועץ יכולים להוות רקע לסגנון האפריקאי ולהתחבר אליו מבחינת צבעים, טקסטורות ותחושה. הם מדברים בשפת הטבע. גם אלה שמיוצרים מגרניט פורצלן שהודות לטכנולוגיות מתקדמות נראים ומרגישים קרוב מאוד לדבר האמיתי".

סדרת TRIBE של האמנית מירב לרך, גלריית 1of135סדרת TRIBE של האמנית מירב לרך, גלריית 1of135
סדרת TRIBE של האמנית מירב לרך, גלריית 1of135
(יח"צ)

לדברי שרית גולדשטיין, מנהלת השיווק של גולדשטיין גלרי טפט, "שנת 2020 מסתמנת בחזרה לפשטות, לטבע ולאותנטיות. העיצוב האפריקאי מהווה מצע מצוין לרצון לחזור לטבעיות ולפשטות מכיוון שיש בו שפע של אלמנטים ודימויים שלוקחים אותנו למקום מרגש, מסתורי, אפוף בצבעים אדמתיים ובדוגמאות תרבותיות שמעשירות את החלל ובשפע של מרקמים שמכניסים חום. הביקוש לחומרים טבעיים כמו קש, ראטן, פשתן, יוטה ועוד הולך וגובר. וגם באמנות, בריהוט ובאקססוריז אנחנו רואים שימוש רב בדימויים, דמויות וסילואטות אפריקאיות. הצבעוניות היא חמה, עזה ואדמתית בגוונים שונים של חום וצבעי תבלינים כמו כורכום, קינמון ופפריקה".