לאורך מאות שנים, ובכל נקודה על גבי הגלובוס, חדרי השינה, או חדרי המיטות, נתפסו כמקדש לכל דבר ולא בכדי. זהו המקום להיטען אנרגטית, פיזיולוגית ונפשית לבד, או יחד עם האחד או האחת שיקרים לנו. זהו המקום לשתף, לפרוק ולהנות מרגעים של קירבה ואינטימיות ועל מנת שזה יקרה חשוב ליצור במרחב החשוב הזה תחושה מגוננת, מכילה ועוטפת שתפרוט על נימי הרגש ותפעיל את החושים.

אליתה ליווינגאליתה ליווינג
אליתה ליווינג
(יח"צ)

עיצוב: אריאלה עזריה ברקוביץ עיצוב: אריאלה עזריה ברקוביץ
עיצוב: אריאלה עזריה ברקוביץ
(צילום: אלעד גונן)

זוהי בדיוק הסיבה שההשקעה בתכנון ועיצוב חדרי השינה רק הולכת ועולה. "עוד הרבה לפני שאנחנו ניגשים לבחור את מנורת הלילה ואת המצעים למיטה יש לבחון את הצרכים, החלומות והמאווים של בני הזוג- ביחד ולחוד", מסבירה מעצבת הפנים ובעלת ביה"ס ללימודי עיצוב פנים ברברה ברזין. "זאת ועוד, לתכנון החלל ולהעמדת הריהוט בו יש השפעה רבה על התחושות והאנרגיות שיתקיימו בחלל. במידה והמעטפת כבר בנויה ואין כוונה לשנותה חשוב להתייחס לאלמנטים כמו נישות בנויות, מיקומי חלונות ושטח הקירות הבנוי ביחס לפתחים בחדר. לא תמיד אפשר להגיע להעמדה אופטימלית אך בחירה מושכלת של פרטי ריהוט בפרופורציות, בממדים, בצבעוניות והחומריות הנכונים יהפכו את התוצאה לטובה ביותר. במקביל, חשוב לתת דגש גם למעטפת ולבחור עבורה צבעוניות רכה ועם זאת חושנית, רצפה נעימה למגע, טפטים במרקם קטיפתי וטקסטיל רך, מפנק ונעים".

shape of my heart  להשיג ב- גליפס www.glyphs.co.il ובסטודיו רח' שערי תשובה 10, תל אביבshape of my heart  להשיג ב- גליפס www.glyphs.co.il ובסטודיו רח' שערי תשובה 10, תל אביב
shape of my heart להשיג ב- גליפס www.glyphs.co.il ובסטודיו רח' שערי תשובה 10, תל אביב
(יח"צ)

סט מצעי כותנה סאטן זוגי H&O סט מצעי כותנה סאטן זוגי H&O
סט מצעי כותנה סאטן זוגי H&O
(צילום: שימרית שבתאי)

למיטה יש מקום של כבוד בחדר השינה והיא ללא ספק האלמנט המרכזי והדומיננטי שבו לכן לפרופורציות שלה יש משקל רב בנראותו. לשיטתה של אורלי גוהר בן-הרוש, מעצבת הבית של חברת אליתה ליוינג לגב המיטה יש תפקיד חשוב אף יותר ובמידה רבה הוא משמש כנקודת עוגן שמכתיבה את יתרת העיצוב: "יש אינסוף אלטרנטיבות לגבי מיטה, כאלה שעשויים עץ טבעי, מרופדים עורות או בדים משובחים, גבי מיטה שמשולבת בהן תאורה סמויה או כאלה הבנויים מקונסטרוקציית גבס. השמיים הם הגבול. חשוב להתייחס לגובהו ורוחבו של הגב על מנת שלא יעמיס על החלל או לחילופין יבלע בתוכו והאפקט יאבד, המיטה היא FOCAL POINT בחלל והגב עוזר לנו להדגיש את מיקומה הגבוה בהיררכיה. כדי להעצים את האימפקט וליצור רובד נוסף, ניתן לעבוד במקביל עם חיפוי קיר או טפט שיגדירו גם הם את גבולות המיטה, מדבקות קיר דקורטיביות או אמנות. במידה והמיטה נשענת על קיר חיצוני מומלץ לתכנן גב מיטה,תרמי שייתן שכבת בידוד נוספת בלילות החורף הקרים. להשלמת המראה והתחושה חשוב לבחור במצעים וכיסוי מיטה מבדים רכים ונעימים כמו כותנה, סאטן כותנה, משי או מיקרופייבר שהוא רך ובעל יכולת ספיגה גבוהה כך שהתחושה גם בקיץ החם נותרת טבעית ונעימה. כריות דקורטיביות משדרגות את המיטה ללא ספק אך חשוב להשתמש בהן במידה. מומלץ לבחור בכריות בצבעים, דוגמאות וגדלים שונים על מנת ליצור עניין, אך במידה".

אדריכלות: נירית ברנר אדריכלות: נירית ברנר
אדריכלות: נירית ברנר
(צילום: אשר לוי)

טופ אודיו וילונות חכמיםטופ אודיו וילונות חכמים
טופ אודיו וילונות חכמים
(יח"צ)

אליתה ליוינג, KICOאליתה ליוינג, KICO
אליתה ליוינג, KICO
(יח"צ)

לשידות הלילה תפקיד חשוב גם כן. גוהר בן-הרוש ממליצה בחום להימנע מרכישת סט הומוגני ולבחור בפריטים שיתנו קונטרה למיטה, בסגנון, גדלים חומרים או צבעים שונים שעדיין יקלעו למכלול העיצובי. "על מנת להותיר את החלל כמה שיותר פתוח ואוורירי מומלץ בחום לבחור ברהיטים רב תכליתיים. שידת מגירות למשל יכולה לשמש גם כרהיט טלוויזיה". היא מסבירה.

עיצוב: דניאל מיכאלי עיצוב: דניאל מיכאלי
עיצוב: דניאל מיכאלי
(צילום: שרון צרפתי)

בעוד שבפנטזיה כולנו חולמים לחזור בסופו של יום לחדר שינה מאורגן ומסודר, במציאות, אם אין מקומות אחסון ותליה זמינים, הסיכוי שזה יקרה קלוש. "צריך להיות מציאותיים", מסבירה ברזין. "אחרי יום עמוס לא לכולנו יש חשק ואנרגיה לתלות ולקפל את הבגדים, התיקים והמעילים. פרט לארונות אחסון בעומקים שונים (לקיפול ותלייה), מומלץ גם להקצות מקום בחלל למתלים דקורטיביים ואזורי אחסון משניים שם תוכלו להניח את הפריטים היומיומיים. ועם בגודש צורני עסקינן, הקפידו להוציא מהחדר כל דבר שסביר שיפריע לכם או לבני הזוג לנוח ולהירגע: מחשבים ניידים, חומר מהעבודה או כל דבר אחר שמסיח את הדעת ומפריע לייצר שלווה".

עיצוב פנים: ענבל ברקוביץעיצוב פנים: ענבל ברקוביץ
עיצוב פנים: ענבל ברקוביץ
(צילום: אלעד גונן)

WALL ART  כרומוזומים XY להשיג בסטודיו גליפס. עיצוב פנים: טלי כהן ליעדWALL ART  כרומוזומים XY להשיג בסטודיו גליפס. עיצוב פנים: טלי כהן ליעד
WALL ART כרומוזומים XY להשיג בסטודיו גליפס. עיצוב פנים: טלי כהן ליעד
(צילום: אלעד גונן)

באופן טבעי, לתאורה בחדר השינה תפקיד חשוב. לדברי ברזין, "כדי לתכנן תאורה חכמה ונוחה בחדר השינה מומלץ לבחור בגוף מרכזי ותאורה היקפית נוספת שתתואם לאזורים ולפונקציות השונות בחדר. חשוב לשלב גופי תאורה באזורים שמצריכים הארה פרטנית נוספת כמו באיזור שידת האיפור, אזור ההלבשה ומנורות קריאה לצידי המיטה. מומלץ להתקין עמעמים (דימרים) כך שניתן יהיה לווסת את עוצמת ההארה ולנוחות מרבית, ההמלצה החמה היא לתכנן מתגים נוספים לצידי המיטה או לרכוש גופי תאורה עם מתג הדלקה וכיבוי מובנה, כדי שלא תצטרכו לקום לכבות את האור לפני השינה".