לכללית שני מרכזי בריאות האישה גדולים באזור נתניה וחדרה: מרכז בריאות האישה - רמז נתניה ומרכז בריאות אישה דגני בחדרה. בנוסף למרכזים ישנן רופאות ורופאי נשים, מטובי המומחים, בחלק ממרפאות הקהילה הראשוניות והיועצות כגון פרדס חנה ונתניה דרום או במסגרת מרפאות עצמאיות. רק לאחרונה הצטרפה רופאת נשים חדשה בעיר חריש.
מרכז בריאות האישה נתניה. צילום: דוברות שרון שומרוןמרכז בריאות האישה נתניה. צילום: דוברות שרון שומרון
מרכז בריאות האישה נתניה. צילום: דוברות שרון שומרון
(מרכז בריאות האישה נתניה. צילום: דוברות שרון שומרון)
ד"ר ערן רוטמן, מנהל מחוז שרון שומרון של כללית, מספר על מודל השירות הייחודי בכללית שניתן בתחום רפואת נשים: "מרכזי בריאות האישה בכללית הינם מרכזים השואפים למצוינות. ייחודם בכך שהם נותנים שירותים בגניקולוגיה ומילדות תחת קורת גג אחת. המרכזים מספקים מגוון שירותים לנשים, בכל רצף החיים, מגיל ההתבגרות ועד הגיל השלישי, וזאת בהתאם לצרכים האישיים של כל אישה. מודל העבודה של מרכז בריאות האישה מאפשר לנו לתפור לכל מטופלת את החליפה שהכי מתאימה לה. יש לנו היום יכולת לספק נתיב למקרים דחופים ולהעניק שירות רגיש יותר למטופלות פוריות. גישה זו מאפשרת לנו לתת מענה מתאים לכל אשה, בדרך נוחה, תחת מעטפת אחידה וקורת גג אחת."
לכבוד יום האישה הבינלאומי יצאנו להכיר את ד"ר היילי רוס, מנהלת מרפאת קריית השרון בנתניה:
ריכזנו עבורכן גם מספר טיפים ומידע חשוב מרופאים בכירים ממרכזי בריאות האישה של כללית:
מה הן הבדיקות המומלצות לנשים לאורך השנים?
ד"ר יריב רוזנבוים, מנהל מרכז בריאות האישה בדגני - חדרה: מומלץ לכל אישה הפעילה מבחינה מינית להגיע לבדיקה אחת לשנה. במקרים של בעיות גניקולוגיות כגון אי סדירות של הוסת, כאבי מחזור, דלקות, כאבי בטן ועוד מומלץ להגיע לבדיקה גם אם טרם חלפה שנה. הבדיקה שנערכת בשגרה כוללת בדיקה גניקולוגית ידנית להערכת הנרתיק, צוואר הרחם ואברי האגן וכן אולטרה-סאונד להערכת אברי האגן ובהם רחם ושחלות. בנוסף, מומלצת בדיקת פאפ בה נלקחים תאים מצוואר הרחם לשם גילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. לנשים מגיל 25 ועד 65 מומלץ לבצע בדיקת שגרה של משטח צוואר הרחם אחת לשלוש שנים.
מה הוא הגיל שבו נהוג לקבל וסת ואם יש בדיקות שצריך לבצע עם קבלת המחזור החודשי?
ד"ר יעל ברקן, מנהלת מרכז בריאת האישה רמז – נתניה: הגיל הממוצע בו נערה מקבלת וסת לראשונה נמצא בירידה לאורך השנים וכיום עומד על 12.6 שנים בממוצע. חשוב לזכור שבשנתיים – שלוש הראשונות, צפוי שמחזורי הוסת לא יהיו סדירים ועל כן אין צורך לדאוג או לפנות לייעוץ רפואי במקרה שכזה.
מומלץ לפנות לייעוץ רפואי במקרים הבאים:
  1. כאשר הוסת "נעלמת" ל- 6 חודשים או יותר.
  2. כאשר הוסת מופיעה בתדירות גבוהה מאחת ל- 3-4 שבועות.
  3. כאשר הדימומים בוסת ארוכים משבוע או חזקים מהרגיל.
  4. באם מופיעים שיעור יתר מוגזם באיזור הפנים, בית החזה והבטן התחתונה ו / או אקנה.
.
מה הן ההמלצות שלך לנשים שמתחילות תהליך של טיפולי פוריות?
ד"ר רונית עשת, מנהלת המרכז לרפואה יועצת בפרדס חנה: עם תחילת התהליך בו האישה רוצה להיכנס להריון אני ממליצה להתחיל בנטילת חומצה פולית. בנוסף, אמליץ על ביצוע בדיקה גניקולוגית שגרתית כולל פאפ וכן בדיקות סקר גנטיות.
במידה וקיימת מחלת רקע ידועה הכוללת טיפול תרופתית, חשוב לבצע הערכה של מצב המחלה אצל הרופא המטפל ולהתאים את הטיפול התרופתי לכזה המותר בהריון (לדוגמא – נשים עם יתר לחץ דם המטופלות ב ACE-I יש להחליף את התרופה לתרופה שמותרת בהריון).
יש לבצע בדיקות דם טרום הריון בצום (בדיקת סוכר, תפקודי בלוטת תריס, ספירת דם וסרולוגיה למחלות זיהומיות). לנשים מעל גיל 40, מומלץ גם לבצע הערכה קרדיאלית ובדיקת שד. יש לכללית באזור חדרה ופרדס חנה קבוצות תמכיה לנשים והורים הנמצאים בתהליך של טיפולי פוריות ומניסיון של המטופלת שלי, אני יודעת שקבוצות התמיכה הן מקור מחזק העוזר להן בתוך המסע של טיפולי הפוריות.
צוות מרכז בריאות האישה חדרה. צילום: דוברות מחוז שרון שומרוןצוות מרכז בריאות האישה חדרה. צילום: דוברות מחוז שרון שומרון
צוות מרכז בריאות האישה חדרה. צילום: דוברות מחוז שרון שומרון
(צוות מרכז בריאות האישה חדרה. צילום: דוברות מחוז שרון שומרון)
מה הם התסמינים הנפוצים לגיל המעבר והאם יש טיפול מומלץ?
ד"ר יוסף מאי מרכז תחום גיל המעבר: "גיל המעבר הוא נושא שלא דנים בו מספיק. נשים חוששות או מתביישות להציף את הקשיים סביב תסמיני הגיל וישנן נשים שאף לא משייכות תופעות מהן הן סובלות כתופעות גיל המעבר. במצב הזה יצור קושי בטיפול נכון ובמתן מענה. כל אישה בגיל המתאים, צריכה לבחון את עצמה ולשאול מה הם התסמינים מהם היא סובלת, כדי שנוכל לבחון אם מדובר בתופעות הקשורות לגיל המעבר ובדרך זו לתת לה את הפתרונות הטובים ביותר."
התופעות והתסמינים האפשריים הם: עצבנות, דיכאון ושינויים במצב הרוח, חרדה, נדודי שינה, הפרעות בזיכרון, ירידה באנרגיה ובחיוניות ועייפות, כאבי ראש, ירידה בחשק המיני, קושי בריכוז, יובש בנרתיק, עליית היקף הבטן, כאבי פרקים ושרירים ודפיקות לב. כל התופעות הלא נעימות הללו יכולות לגרום לכל אישה לירידה באיכות החיים וחבל. כיום ישנן דרכים רבות לאבחן האם מדובר בתופעות של גיל המעבר ולהתאים לכל אישה טיפול מיטבי".
ד"ר יעל ברקן, אחראית תחום רפואת נשים, מחוז שרון שומרון-כללית: "המטרה שלנו היא להעניק לכל מטופלת שירות מותאם ונגיש, לאתר את הצרכים העיקריים של כל אחת ואחת ולתת מענה מדויק, למען שמירה על הבריאות ושיפור באיכות החיים. אנו מציעים קשת של שירותים לכל שלב בחיים וגאים בפעילות של מרכזי בריאות האישה שלנו בשרון."