אתמול פורסם כי גבר בן 50 מורדם ומונשם לאחר ששתה בסניף ארומה ברעננה תה ובו ממיס שומנים ששימש לניקוי התנור, ולאחר מכן אוחסן ככל הנראה בכוס חד פעמית.
2 צפייה בגלריה
14 מאושפזים
14 מאושפזים
סכנה, חומרי ניקוי
(צילום: עמית שאבי)
ד"ר קובי מצגר, רופא במרכז הרפואי מאיר, סיפר שהגבר שהגיע אתמול למיון נחשף לחומר כימי וסבל מקשיים בבליעה, מתחושת צריבה מהפה עד לאזור החזה, מנפיחות בשפתיים ומהקאות. הוא הועבר לחדר ניתוח ועדיין מורדם ומונשם.
עוד הוסיף ד"ר מצגר כי חומרים המכילים סודה קאוסטית, ומוכרים לרובנו כממיסי שומנים למיניהם, טומנים בחובם סכנת חיים של ממש.
קראו גם:
דווקא בימים אלה, כשכולם עסוקים בניקיונות, העלה שוב האירוע הקשה על סדר היום את הסכנה הטמונה בחומרי ניקוי ואת החשיבות לאחסן אותם ולהשתמש בהם אך ורק בהתאם להוראות.
מומחי מכון התקנים הישראלי קיבצו מספר טיפים שיוכלו לסייע בניקיונות הבית לחג, בזהירות הנדרשת וביעילות המרבית:
הקפידו לקרוא את הוראות השימוש במוצר ושימו לב לסימונים הכוללים סיכונים ואזהרות בטיחות. יש לפעול בהתאם להוראות הספציפיות לכל מוצר.
אין לערבב חומרי ניקוי! בחלק מהמקרים עלולה להתרחש תגובה כימית אשר יכולה לגרום להיווצרות חומר חדש רעיל ומסוכן מאוד.
אסור לעשן בזמן השימוש בחומרי ניקוי או בקרבתם, בעיקר כאשר משתמשים בחומרים דליקים ובחומרים לפתיחת סתימות שמכילים סודה קאוסטית- סודיום הידרוקסיד.
זהירות, ילדים. חובה לאחסן את חומרי הניקוי במקום שאינו נגיש לילדים.
לא ליד האוכל. אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון.
אחסון נפרד. מומלץ לאחסן חומרי ניקוי, מסירי שומנים, פותחי סתימות (על בסיס סודיום הידרוקסיד) ואקונומיקה בנפרד מחומרי ניקוי למנקי אסלות ומסירי אבנית.
לא מחליפים אריזות. יש לשמור על חומרי הניקוי באריזתם המקורית כדי למנוע תאונות כתוצאה מאי ידיעה לגבי מה נמצא בתכולת האריזה.
יש להקפיד על סגירת הפקק לאחר השימוש בחומר הניקוי. יש להקפיד במיוחד באריזות עם פקק קשה לפתיחה, אריזות אלו בדרך כלל מכילות חומר מסוכן מאוד.
כפפות ומשקפי מגן. יש לשים לב אם השימוש בחומר הניקוי דורש ציוד מגן כגון: כפפות, משקפי מגן או הגבלת מרחק של התזת החומר –הסימון מופיע על גבי האריזה.
2 צפייה בגלריה
ניקיון ירוק בפסח
ניקיון ירוק בפסח
יש לשמור על חומרי הניקוי באריזתם המקורית כדי למנוע תאונות
( צילום: shutterstock)
לא למאכל. במוצרים רבים מופיע סמל משולש מובלט. לעיתים מופיע המלל "לא למאכל" הבלטה זו נועדה לאוכלוסיית העיוורים.
תאריך התפוגה. לפני השימוש באקונומיקה מומלץ להסתכל על תאריך התפוגה של המוצר מאחר והחומר הפעיל מתנדף עם הזמן. תאריך פג תוקף הוא בדרך כלל שנה מיום הייצור.
החומר הפעיל. בקניית נוזל כלים יש לשים לב לריכוז החומר הפעיל המוצהר על גבי האריזה. הריכוז יכול לנוע בין 12% חומר פעיל ל 36%. ככל שהריכוז גבוה יותר יעילותו גבוהה יותר וניתן לדללו עם יותר מים.
במקרה של פגיעה מחומר ניקוי יש לפעול כפי שמופיע בהוראות היצרן. במידת הצורך יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. יש להצטייד באריזת החומר הפוגע.